گزارش مهر

تحقق امنیت و آرامش در سایه رعایت عفاف و حجاب

شناسهٔ خبر: 4168176 -
قزوین- در بازار کنونی مد و لباس غربی که در خیابان های شهرهای کشور از جمله استان قزوین جولان می دهد، پوشش لباس به سبک ایرانی اسلامی و رعایت عفاف و حجاب باید به طور جدی مد نظر قرارگیرد.

خبرگزاری مهر- گروه استانها، رقیه کشاورز: عفاف وحجاب از مهم ترین موضوعاتی است که از گذشته تاریخ همواره با ذات و درون انسان همراه بوده است.

ارزش و اهمیت عفاف و حجاب را در جایی می توان به خوبی احساس کرد که آیات و روایات بسیاری درباره رعایت این اصل، نسل به نسل به انسان منتقل شده که البته با جایگیری الگوهای نادرست در جامعه، اصل و اساس این موضوع رو به فراموشی است.

عفاف و حجاب و پوشش هر فرد در جامعه نشان‌ دهنده سطح فرهنگ آن شخص است و می‌توان گفت حجاب بطور ذاتی یک امر فرهنگی بوده و به مسئله حجاب در تمام ادیان دینی قبل از اسلام توجه ویژه‌ای شده و در رابطه با اهمیت آن سخنان زیادی بیان شده است.

یکی از مهم‌ترین دلایل رعایت حجاب و عفاف، ایجاد امنیت روانی و حفظ سلامت اخلاقی برای بانوان جامعه است و بانویی که در جامعه دارای حجاب باشد معمولا مورد طمع قرار نمی‌گیرد.

می‌توان گفت پوشیدگی زنان در اجتماع سد محکمی در برابر زیاده خواهی ها و وسوسه‌های شیطانی است؛ مقایسه آمار جنایات جنسی نشان می‌دهد که زنان محجبه نقش مؤثری در کاهش مفاسد و جنایات جنسی در جامعه دارند و همچنین بزرگان دین و شهدا وصایای متعددی در رابطه با رعایت حجاب و عفاف توسط بانوان در جامعه داشته‌اند و بانوان را به رعایت حجاب در جامعه دعوت کرده‌اند.

رعایت عفاف و حجاب، برگرفته از ذات انسان

شهیدان با سفارش در وصیت نامه های خود نیز به خوبی ارزش و اهمیت عفاف و حجاب را برای انسان به یادگار گذاشته اند و اگر گذری به وصیت های این بزرگان داشته باشیم برخی از شهیدان، حفظ حجاب در برابر نامحرمان و زیاده خواهان را کوبنده تر از خون خود یاد می کنند.

با این اوصاف بیان شده، امروزه عده‌ای از افراد و بانوان از حجاب فراری‌اند و متأسفانه این تغییر نگرش در بین بانوان و افراد موجب بروز مشکلات متعدد در جامعه شده است و در بیشتر مواقع افرادی که به پوشش نامناسب بانوان و حتی برخی از آقایان واکنش نشان می‌دهند با جملاتی از جمله «نوع پوشش و حجاب من به کسی ربطی ندارد» یا «اگر ما نخواهیم حجاب را رعایت کنیم باید چه کسی را ببینیم؟» و امثال آن روبرو می‌شوند.

دور ماندن انسان ازاصل رعایت عفاف و حجاب در دنیای امروز ریشه درعوامل مختلفی دارد که شاید یکی از این عوامل، کوتاهی در معرفی ابعاد شخصیتی اهل بیت (ع) از جمله حضرت زهرا(س) و آموزه های دینی است.

تحقق امنیت و آرامش در سایه رعایت عفاف و حجاب

مدیر حوزه علمیه استان قزوین در این باره ضمن اشاره به ارزش و اهمیت رعایت عفاف و حجاب در جامعه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت:عفاف و حجاب برای تمام اقشار جامعه دارای اهمیت ویژه بوده و برای بانوان به دلیل جاذبه بیشتر آنها نسبت به مردان، تأکید بیشتری شده است.

حجت الاسلام علی عباسی با اشاره به اینکه رعایت عفاف و حجاب برای بانوان و مردان از نظر اسلام مشترک و لازم است، بیان کرد: رعایت حجاب، به منظور ایجاد امنیت فکری، روحی، روانی و امنیت اجتماعی صورت می گیرد زیرا در جایی که حجاب توسط بانویی رعایت شود، آن زن از آسیب ها در امان مانده و می تواند در اجتماع موفق تر باشد.
 
وی گفت: انسان با امنیت مناسب می تواند فعالیت های خود را در جامعه انجام دهد و نعمت امنیت، از نعمت های بزرگی بوده که خداوند به انسان عطا کرده است.

حجت الاسلام عباسی ضمن بررسی علت ترویج بدحجابی در استان قزوین خاطرنشان کرد: از عوامل تأثیرگذار در ترویج بدحجابی می توان به استفاده از فضای مجازی، سفرهای خارجی و ورود گردشگران خارجی به کشور اشاره کرد زیرا ارتباط با این فضاها دستاوردهای نامطلوبی از جمله بدحجابی را به همراه داشته است.

مدیرحوزه علمیه استان قزوین بیان کرد: دسترسی به فضای مجازی آسان است چرا که به راحتی و با دسترسی به تلفن همراه می توان با دنیا ارتباط برقرار و از آن الگوبرداری کرد.

وی پوشیدن لباس های پاره در سطح خیابان ها را از جمله نمونه های بارز بدحجابی عنوان کرد و یادآورشد: چنین پوشش هایی به دور از فرهنگ ایرانی و اسلامی و برگرفته از الگوهای غربی است.

عباسی ضمن ارائه راهکارهایی برای ترویج عفاف و حجاب گفت: تشویق به احیای امر به معروف و نهی از منکر، استفاده از سایت های معتبر در فضای مجازی و ارتباط با متخصصان در این خصوص و رعایت عفاف و حجاب در ادارات از جمله این راهکارهاست.

مدیر حوزه علمیه استان قزوین تصریح کرد: وضعیت این استان در حوزه عفاف و حجاب مناسب و مطلوب نیست و این وضعیت را نمی توان با گذشته مقایسه کرد.

به گزارش مهر، ارزش و اهمیت عفاف و حجاب به اندازه ای بوده که بنیادهای مختلفی از جمله بنیاد عفاف و حجاب در این زمینه تشکیل شده است.

دبیر بنیاد عفاف وحجاب استان قزوین هم در گفتگو با خبرنگار مهر گزارشی از وضعیت عفاف و حجاب این استان ارائه کرد و اظهار داشت: براساس شواهد، معضل کاهش پوشش عفیفانه در استان قزوین رو به افزایش است و در برخی از حوزه ها به دلیل نبود فعالیت های فرهنگی و اولویت ندادن به موضوع فرهنگ نسبت به سایر موضوعات، دچار رخنه فرهنگی هستیم.

فاطمه محمدبیگی گفت: تبیین ارزش های دینی، انسانی و احکام دینی در برابر ارزش ها و اهداف دشمن که هدف آن استفاده از جنگ نرم است در کشور با سرعت کمتری پیش می رود؛ در حوزه عفاف و حجاب باید به صورت اورژانسی اقدام کنیم و تدابیری را در پیش بگیریم.

وی افزود: سطح پوشش افراد، نموداری از تفکر و عقاید انسان محسوب می شود و در سطح کشور و استان قزوین افراد با سلیقه های مختلفی وجود دارند که به برخی از آنها احکام، قوانین دین اسلام از جمله مزایای پوشش عفیفانه آموزش داده شده و به برخی هم آموزش داده نشده است.

دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان قزوین تصریح کرد:برای ترویج فرهنگ عفاف وحجاب و آموزشهای مربوط به آن می توان از ظرفیت بسترهای آموزشی از جمله مدارس، مؤسسات و فضاهای فرهنگی استفاده کرد.

محمدبیگی یادآورشد: در حوزه عفاف و حجاب نیازمند یک نوع مهندسی فرهنگی و عملی و برنامه های راهبردی هستیم که این برنامه ها می تواند آموزش های مختلفی را در حوزه عفاف و حجاب در بر گیرد.

وی عنوان کرد: باید از ظرفیت سایر نهادها از جمله ارگان هایی که محصولات فرهنگی را تولید می کنند نیز برای ترویج عفاف و حجاب استفاده کرد.

حجاب حصار امنی برای دختران است

بانوی جوان ۲۴ ساله قزوینی ضمن همراهی خبرنگار مهر در این گزارش برای گفت وگو بیان کرد: از زمانی که به رعایت حجاب و عفاف روی آورده ام، یک آرامش واقعی را در وجودم احساس می کنم و این آرامش به خوبی در تمام مراحل زندگیم قابل لمس است.

محدثه بابایی تصریح کرد: در گذشته که چادر سر نمی کردم در مسیر بازگشت مدرسه به منزل، مورد مزاحمت پسرانی که در مسیر بودند قرار می گرفتم؛ در آن زمان و بعد از گذشت یک ماه که حجاب گرفتم دیگر خبری از مزاحمت ها نیست.

وی افزود: حجاب یک نوع محدودیت است اما نه آن محدودیتی که نسبت به آن تعبیر اشتباهی می شود؛ رعایت حجاب محدودیتی برای نامحرمان و جلوگیری از ورود آنها به حریم امن بانوان است.

بانوی جوان قزوینی بیان کرد: زمانی که حجابم را رعایت می کنم در امنیت و آرامش هستم و با بی حجابی و با نداشتن پوشش و حجاب، معنای آزادی برایم بی معنی می شود.

باید پذیرفت، حجاب همچون صدفی است که وجود انسان را ارزشمند می کند، فراموش نکنیم رعایت عفاف و حجاب تنها برای بانوان نیست و مردان نیز باید زندگی عفیفانه را با الگوگیری از زندگی ائمه اطهار سرلوحه خود قرار دهند تا جامعه سالم شود.

رعایت نکردن حجاب و عفاف در جامعه امروز به مانند یک کشتی در دریاست که اگر گوشه ای از آن شکافته شود، تمام سرنشینان آن در آب غرق خواهند شد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 2 =