نگاه ویژه استاندار قزوین به حوزه فرهنگ!

قزوین- در شرایطی که استاندار قزوین گفته در صورت همکاری نگاه ویژه ای به فرهنگ خواهد داشت این روزها فرهنگ دوستان منتظر تغییراتی در حوزه فرهنگی و توجه بیشتر به این عرصه هستند.

خبرگزاری مهر- گروه استانها، حسن شکیب زاده: در روزهایی که همراه با زلزله  خانمانسوز کرمانشاه، ایران عزادار شد، آقای استاندار در دیدار اصحاب رسانه با ایشان به نکات مهمی اشاره کردند. از جمله اینکه:«اگر در استان با من همکاری شود به حوزه فرهنگ، نگاه ویژه خواهم داشت».

بدون شک، یکی از اساسی‏ وپیچیده ‏ترین مسائل هر جامعه، فرهنگ آن جامعه است. از این‏رو، یکی از مفاهیمی که بیش از همه توجه اندیشمندان و محققان علوم اجتماعی و انسانی را به خود معطوف داشته،«فرهنگ» است.

فرهنگی که بگفته«بروس کوئن»جامعه ‏شناس معاصر،« به شیوه ‏های زندگی که افراد یک جامعه می ‏آموزند، در آن مشارکت دارند و از نسلی به نسل دیگر انتقال می‏ یابد»، اطلاق می ‏شود.

از طرفی به اعتقاد دانشمندان علوم اجتماعی،«فرهنگ» تنها عاملی است که می ‏تواند افراد متعدد را در کنار هم قرار دهد و بنایی به نام «جامعه» به وجود آورد و در همین رابطه،«آنتونی گیدنز»، نیز در کتاب جامعه ‏شناسی، می‏ نویسد: «هیچ فرهنگی نمی‏تواند بدون جامعه وجود داشته باشد؛ همان‏گونه که هیچ جامعه ‏ای بدون فرهنگ وجود ندارد. بدون فرهنگ، نه زبانی خواهیم داشت و نه هیچ‏گونه احساس خودآگاهی و توانایی تفکر یا تعقّل ما نیز به شدت محدود خواهد شد».

با کمال تأسف و علیرغم اهمیت پرداختن مستمر به امور فرهنگی در سطح جامعه، تاکنون بحث سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی در ایران چندان مورد توجه قرار نگرفته و دانش چندانی نیز در این زمینه تولید نشده است.

با این حال در مجموع می توان گفت ما درحوزه برنامه ریزی و سیاست گذاری فرهنگی که به نوعی منجر به توسعه فرهنگی کشور می شود از نظر دانش نظری و تجربی، فقیر هستیم و این در حالی است که به دو دلیل  بسیار عمده، این مسئله از ضروریات امروزی جامعه ایرانی محسوب می شود: یکی اینکه ایران، کشوری است که در مسیر توسعه پایدار و همه جانبه، علی الخصوص توسعه فرهنگی گام بر می دارد و با توجه به نقش اساسی فرهنگ در امر توسعه، لزوم  توجه به سیاست فرهنگی، امری اجتناب ناپذیر است.

دلیل دوم به ناهنجاری ها و ضعف های فرهنگی ای باز می گردد که امروزه دامن گیر جامعه ایرانی شده و متأسفانه، هر روز که می گذرد میزان آسیب آن بیشتر می شود.

از جمله رواج فرهنگ فردگرایی و منفعت مداری شخصی، ضعف تعلق به هویت ملی، رواج قانون گریزی، فقدان پویایی و نشاط فرهنگی، پرهزینه بودن فعالیت های فرهنگی در جامعه، تعارض هنجارها و ارزش های فرهنگی، مصرف گرایی مفرط، ابهامات هویتی نسل جوان و کاهش اعتبارات فرهنگی گروه های مرجع فرهنگی و ارزشی جامعه.

اما در بیان مظلومیت کار فرهنگی در استان قزوین همین بس که آقای استاندار اظهارداشت:«اگر در استان با من همکاری شود به حوزه فرهنگ نگاه ویژه خواهم داشت» بیان این مطلب در حالی است که ایشان در نخستین سخنان خود در بدو ورود به استان نیز گفته بود به عنوان نیرویی فرهنگی برای تحقق امور فرهنگی اهمیت ویژه ای قایل است.

این سخنان اگر چه جای تامل بیشتری دارد و قطعا به عملکرد گذشته و حال نهادهای مربوطه در استان و سطح ملی بر می گردد، اما قاعدتا استاندار بایستی بر تمامی امور و فعالیت های استان، نظارت و اشراف کامل داشته باشد، در حالی که از سخن ایشان برداشت می شود کار فرهنگی در استان، در اختیار افراد و مجموعه هایی است که ایشان اشرافیت لازم و قانونی بر فعالیت ها و کارکرد آنها را ندارد.

به نظر نگارنده، راهکار برون رفت از این معضل اجتماعی که عواقب آن مستقیم به مردم و جامعه برخواهد گشت، ارتقای سطح فرهنگ جامعه، بیان واقعیت ها به مردم و برخورد با هنجارشکنان فرهنگی است که اگر توجه ویژه ای به این مهم نشود، قطعا مردم، استاندار و در راس آن دولت را مسبب همه هنجارشکنی های اخلاقی و کم کاری های فرهنگی خواهند دانست.

بررسی و نظارت بر میزان بودجه های اختصاصی به امور فرهنگی دردستگاههای متولی و نحوه هزینه کرد آنان، هماهنگ سازی متولیان امور، جلوگیری از اتلاف سرمایه های ملی و محلی، جلوگیری از موازی کاری های دستگاهها، تمرکز امور فرهنگی به نیازهای اساسی استان، بهره مندی از آرا و نظرات کارشناسان و فرهیختگان امور فرهنگی، فراهم آوردن امکانات و فضاهای مناسب فرهنگی برای پوشش اوقات فراغت شهروندان نیز می تواند راهکارهایی در جهت گسترش امور فرهنگی در سطح استان باشد.

حسن شکیب زاده: محقق، نویسنده و رونامه نگار

کد خبر 4171478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =