لزوم توجه به توسعه روستاها در کردستان/تهیه سند جامع توسعه استان

سنندج – رئیس سازمان مدیرت و برنامه ریزی کردستان خواستار توجه به توسعه روستاها در راستای کاهش مهاجرت و رشد حاشیه نشینی در شهرهای این استان شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، بهرام نصراللهی زاده در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه ریزی و توسعه کردستان اظهار داشت: توسعە روستاها یکی از محورهای اساسی در برنامە ششم توسعە و دولت تدبیر و امید است و این مهم نیز در استان کردستان جزو اولویت های اصلی است.

وی با اشاره به برنامه های دولت در راستای توسعه روستاها، یادآور شد: دولت چند کار ویژە برای توسعە روستاها در کشور مد نظر دارد کە باید در طول برنامە ششم ۲۵ هزار روستا در بخش‌های مختلف توسعە پیدا کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان افزود: سهم استان کردستان از طرح توسعە روستا ٨۳۵ روستا است کە با اجرای کامل این طرح سیمای اکثر روستاهای کردستان متحول می شود.

نصراللهی زادە یکی از مشکلات عمدە استان و خصوصا شهر سنندج را حاشیە نشینی دانست و ادامە داد: دلیل عمدە این حاشیە نشینی و رشد آن مهاجرت روستاییان بە دلیل نبود امکانات و زیرساخت های مناسب و اشتغال قابل قبول در روستاها است.

وی طرح قرارگاە پیشرفت و سازندگی سپاە در کردستان را ستودنی دانست و گفت: این کار چون مشارکتی، با مردم و برای مردم است امید است در کمترین زمان بە نتیجە دلخواە و پیش بینی شدە برسد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامە ریزی استان کردستان با انتقاد از اینکە ما متاسفانە روستاهایمان را رها کردەایم، گفت: لازم است روستا نشینان نیز از همان رفاە و امکانات شهرها برای ماندگاری در روستاها برخوردار باشند.

وی با بیان اینکە ما در دو شهرستان بیجار و سروآباد شاهد رشد منفی جمعیت هستیم ادامە داد: امیدوارم با اقدامات قرارگاە پیشرفت و سازندگی سپاە کە با همکاری و هماهنگی دولت پروژەها را پیش می برند روند رشد منفی جمعیت متوقف شود.

نصراللهی زادە اضافە کرد: اگر ما در روستاها امکانات مناسب و اشتغال قابل قبول ایجاد کنیم قطعا کسانی کە مجبور بە مهاجرت بە شهرهای استان و دیگر استانها شدەاند باز خواهند گشت.

وی در پایان با اشارە بە اینکە در سند جامع توسعە استان کە تهیە کردەایم محورهای توسعە هر شهرستان کاملا مشخص شدە اضافە کرد: ما برنامە داریم کە محورهای توسعە را در همە دهستان‌های استان مشخص و برای آن برنامە داشتە باشیم.

کد خبر 4171825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =