قطعنامه شورای امنیت برنامه هسته ای ایران را متوقف نمی کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که قطعنامه تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد، تلاشهای مربوط به غنی سازی اورانیوم ایران را متوقف نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "علی لاریجانی" که برای شرکت درچهارمین همایش استراتژی عربی به دبی رفته است، درگفتگو با روزنامه واشنگتن پست شرایطی را برای کمک ایران در برقراری ثبات در عراق تعیین کرد و گفت که تهران به چنین همکاری علاقه مند نیست، مگر آنکه دولت بوش جدول زمانبندی شده ای را برای عقب نشینی ازعراق تعیین کند.

وی افزود: طرح آمریکا برای بردن نیروهای اشغالگر از عراق به عنوان نشانه ای از تغییر در سیاست آن تلقی می شود. در چنین شرایطی ، ایران مسلما کمک و یاری خود را افزایش خواهد داد و از نفوذ خود برای کمک به حل این مشکل استفاده خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه،لاریجانی دارای دیدگاهی است که می گوید آمریکا در باتلاق عراق گرفتار شده و نیاز مبرمی به تغییر استراتژی خود دارد.

لاریجانی پس از سخنرانی خود در دبی در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به گزارشگر روزنامه واشنگتن پست مبنی بر اینکه ایران چه چیزی را به عنوان مدرکی تلقی می کند که دولت بوش در واقع در حال تغییر استراتژی خود است، گفت:" روشن ترین علامت خروج و یا عقب نشینی نیروهای آمریکایی است. اگرجدول زمان بندی شده ای وجود داشته باشد که ارائه شود ، این به معنای یک علامت مثبت است."

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره برنامه هسته ای نیز گفت که قطعنامه تحریمهای شورای امنیت تلاشهای مربوط به غنی سازی اورانیوم ایران را متوقف نخواهد کرد.

وی تصریح کرد:" من اعلام می کنم که این کار موثر نیست."

لاریجانی اظهار داشت که اگر دولت بوش با درخواست عقب نشینی تدریجی موافقت کند، ایران با رایزنیهای مشترک درباره عراق و افغانستان موافقت خواهد کرد.

لاریجانی در مورد کنفرانس منطقه ای صلح درباره عراق با مشارکت همسایگان آن گفت که خواهان گروه کوچکتری از کشورهاست که به "مدل جدید" در عراق که از انتخابات دموکراتیک و قانون اساسی جریان می گیرد ، متعهد هستند. وی گفت:" ما مخالف یک دموکراسی قبیله ای هستیم."

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز گذشته خاطرنشان کرد که انجام گفتگو میان واشنگتن و تهران بدون تغییر سیاستها و استراتژی آمریکا در خاورمیانه قابل تصور نیست.

چهارمین همایش استراتژی عربی با حضور شخصیتهای بلندپایه از جمله دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران و نخست وزیر مصر  روز دوشنبه ( 13 آذرماه) کار خود را آغاز کرد.

دراین نشست که به میزبانی دولت امارات برگزار می شود؛ بیش از600 شخصیت مسئول از جمله 18 وزیر و چند مسئول بلندپایه  حضور دارند.

از اهداف این همایش تاسیس جایگاه و تریبون پویا و فعال برای سوق دادن عملیات توسعه استراتژیکی درجهان عربی و همچنین بررسی مهمترین مسائل مربوط به جهان عرب است.

کد خبر 417264

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =