معاون صنایع دستی خراسان جنوبی:

جهش خراسان جنوبی درحوزه صنایع دستی/تولید متناسب بانیاز بازار باشد

شناسهٔ خبر: 4173089 -
بیرجند- معاون صنایع دستی خراسان جنوبی بااشاره به جهش استان در حوزه صنایع دستی گفت: امروز باید به دنبال این فرصت باشیم که فرهنگ تولید متناسب با ذائقه مخاطب را در میان صنعت گران گسترش دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین عباس زاده جمعه شب در حاشیه مراسم اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: صنایع دستی محصول تجربه، دانش و تلاش پیشینیان ما است.

وی با بیان اینکه پیشینیان ما برای تسهیل در امور زندگی و ایجاد نشاط و شادی و همدلی از صنایع دستی استفاده می کردند، افزود:  تولیدات صنایع دستی با توجه به پراکندگی جغرافیایی و اقلیم در هر منطقه از ایران شکل و کاربرد متفاوتی دارد که با استفاده از مواد اولیه ای که از دل زمین و طبیعت استخراج می شود و با تکیه بر خلاقیت و ابتکار صنعت گران تولید می شود.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی با بیان ان مطلب که در گذشته مردم دست ساخته های هنرمندان و صنایع دستی  را در تسهیل امور زندگی، امرار معاش و در خلق زیبایی های زندگی مورد استفاده قرار می دادند، افزود: صنایع دستی محصول تجربه و نگاه هوشمندانه مردم به طبیعت و زیبایی های خالق هستی است.

عباس زاده با بیان اینکه صنایع دستی خراسان جنوبی همچون صنایع دستی سایر استان ها با رویکرد فرهنگی بدون مرز است و هیچ مرز جغرافیایی برای آن نمی توان متصور شد، عنوان کرد: صنایع دستی استان نتیجه نگاه ظریف هنرمند به دنیای پیرامون و فرهنگ عامه سایر ملل است.

وی ادامه داد: در سفرهایی که هنرمندان به سایر نقاط ایران به ویژه روستاها و شهرها می کنند و همچنین بازدیدی که از تولیدات هنرمندان و صنعت گران سایر نقاط دارند، ایده های نو و خلاقانه ای را کشف و متناسب با نیاز مخاطب تولید می کنند.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه نمایشگاه صنایع دستی جلوه گاه عرضه تمام تولیداتی است که ذائقه ایرانی و هنر شرقی را به نمایش گذاشته، اظهار داشت: انسان با حضور در نمایشگاه های غنی از این دست با مجموعه ای از اندوخته ها و تجربه ها و داشته های علمی و تجربی روبه رو می شود.

نمایشگاه صنایع دستی دانشگاه تخصصی هنرهای سنتی

وی با بیان اینکه نمایشگاه یک کانون تخصصی و آموزشی و بهتر است بگوییم دانشگاهی برای همگان است، افزود:  همه مردم با هر نوع نگاه برداشت های خود را از تولیدات هنرمندان داشتند و در این دانشگاهی که هزار رنگ و هزار نقش را در آن شاهد هستیم با نگاه خاص خودشان به این هنرها روی آوردند.

وی گفت: برای مثال کسانی که در رشته صنایع دستی تحصیل می کنند از هرغرفه مانند ورقی از یک کتاب مطلا به نام صنایع دستی  تحت عنوان نمایشگاه سراسری می توانند در زمینه های پژوهشی، تحقیقات خود را تکمیل و مدون کنند.

وی با ابرزا خرسندی از اینکه صنایع دستی طی چند سال اخیر جهش بسیار متفاوتی را نسبت به گذشته داشته است، عنوان کرد: امروز صنایع دستی نتیجه تبادل اطلاعات و رسیدن به خود باوری هنرمندان و حضور حداکثری صنعت گران در این گونه نمایشگاه ها، بازارچه های موقت و نوروزگاه ها است.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی با بیان اینکه حضور جوانان در کنار پیشکسوتان از مهم ترین ویژگی های صنایع دستی در برپایی این نمایشگاه بود، گفت: حضور هنرمندان جوان در غرفه ها نشانگر این است که جوانان سرزمین ما علاقه وافری به این هنر صنعت و زندگی گذشتگان خود داشته اند.

وی با اشاره به اینکه صنایع دستی ماحصل دسترنج زنان سخت کوشی است که با حداقل ها در حال زندگی و امرار معاش هستند و در نقطه صفر مرزی و در روستاها و شهرها در حالی که با مشکلات عدیده ای هستند اما دست از تولید صنایع دستی برنداشته، بیان کرد: صنایع دستی نتیجه دسترنج و تلاش صنعت گرانی است که پای دار حوله بافی، برک، گلیم، قالی و قالیچه ساعت ها بی ادعا مشغول تولید این هنرصنعت بوده اند و اگرچه با خشکسالی های پیاپی با رکود کشاورزی مواجه بوده اند اما صنایع دستی را به هدف جایگزین مناسب اقتصاد متکی به کشاورزی تولیده کرده اند.

عباس زاده با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت ها در حوزه صنایع دستی روز به روز در حال گسترش است و راه به بازارهای جهانی خود را پیدا کرده است، افزود: برگزاری دوره های آموزشی، برپایی بازارچه های دائمی و موقت، تجهیز و راه اندازی مراکز و دوره های آموزشی متنوع و متناسب، تولید فیلم ها،عکس ها و مستند سازی ها، ثبت رشته های صنایع دستی تحت عنوان میراث ناملموس و شرکت در نمایشگاه های خارج از استان و کشوری و احیای رشته های فراموش شده و برگزاری سلسله نشست های تخصصی صنایع دستی و توجه و اهتمام ویژه به توسعه صنایع دستی روستایی، استفاده از فضای اینترنت و بازاریابی اینترنتی، توسعه زیرساخت های مناسب صنایع دستی و حمایت از سرمایه گذران و تجار در حوزه صنایع دستی و... زمینه ساز رشد و پویایی صنایع دستی استان را فراهم کرده و این شتاب روز افزون رشد و بالندگی صنایع دستی استان را بیشتر خواهد کرد.

فرهنگ تولید متناسب با ذائقه مخاطب گسترش یابد

وی با اشاره به اینکه مهم ترین رکنی که برای صنایع باید متصور بود، تولید متناسب با نیاز بازار است، گفت: امروز ما باید به دنبال این فرصت باشم که این فرهنگ تولید متناسب با ذائقه مخاطب را در میان صنعت گران گسترش دهیم.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: علاوه بر آن باید ذائقه پروری کنیم و باعث شویم ذائقه مخاطب به سمت تولیدات جدید و بکر کشیده شود و هنرمند برای ذائقه بصری مخاطب برنامه ریزی و هدف گذاری کند.

وی اظهار داشت: زندگی عشایری در قالب غرفه های سیاه چادر که در این نمایشگاه به معرض دید علاقه مندان قرار گرفت نمایانگر تصویر سازی زنان و مردانی عشایر سخت کوش است که در شرایطی دشوارعاشقانه زندگی می کنند و به تولید صنایع دستی پرداخته و اگرچه دلخوش به محصولات دامداری خود هستند اما با کمک مواد اولیه به دست آمده از طبیعت و زندگی عشایری تولید صنایع دستی کرده و دست بافته های جدیدی را شکل می دهند که از آن جمله می توان به بافته های داری به ویژه جاجیم، گلیم، سیاه چادر و ... اشاره کرد.

وی با بیان اینکه دستپخته های سنتی عشایر به عنوان غذای ایرانی جذابیت خاصی برای گردشگران دارد که می تواند مجموعه ای کامل از گردشگری باشد، افزود: علاوه بر سیاه چادر عشایری هر گوشه ای از دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان جاذبه های گردشگری در حوزه صنایع دستی را معرفی می کند چراکه معتقدیم صنایع دستی مکمل گردشگری است.

عباس زاده با اشاره به اینکه صنایع دستی می تواند در جذب گردشگری، سرمایه و ارز آوری و همچنین اقتصاد مقاومتی نقش بسیار مهم و اساسی داشته باشد، گفت: یکی دیگر از دغدغه های ما در حوزه صنایع دستی صادرات این محصولات است که تشویق هنرمندان برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی و برپایی نمایشگاه های ترویجی و برگزاری کمپین تخصصی صادرات می تواند بسیار راه گشا باشد.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بسیاری از کسانی که درصدد سرمایه گذاری، خرید انبوه و بازار جهانی بودند، در دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان حضور پیدا کردند، بیان کرد: صنایع دستی علاوه بر عرضه تولیدات در نمایشگاه در واقع ارتباط صنعت گر خراسان جنوبی با صنعت گران دیگر استان ها را تسهیل کرده و پل ارتباطی محکمی برای عرضه و معرفی و فروش محصولات خواهد بود.

هنرمندان برای صادرات خودشان باید تلاش کنند

وی با بیان اینکه هنرمندان و صنعت گران برای صادرات باید خودشان تلاش کنند، اظهار داشت: ثبت برند محصولات و بسته بندی متناسب با تولیدات و تهیه بروشورها و کارت ویزیت معرفی محصولات و شرکت در جشنواره های تبلیغاتی و بازاریابی و ... رونق اقتصادی صنایع دستی محسوب شده که صادرات صنایع دستی را آسان کرده و باعث جذب مخاطب برای بهره وری بیشتر از صنایع دستی خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی دیگر ازعوامل موثر در صادرات و فروش بیشتر صنایع دستی فروشگاه ها و برپایی منظم و دائمی نمایشگاه ها است که یکی از ارکان اساسی حوزه صادرات صنایع دستی محسوب می شود.

عباس زاده با اشاره به اینکه خراسان جنوبی طی دوسال اخیر بیشترین برخورداری را از بازارچه های دائمی و موقت نسبت به برخی از استان ها داشته است، گفت: باید با تولیدات جدید، ابتکار عمل در حوزه صنایع دستی را به دست گرفت وبا اندوخته ای از دانش و تجربه آن را به نسل بعدی منتقل کرد لذا در این زمینه حضور پیشکسوتان و جوانان و همچنین دانش آموختگان در کنار صنعت گران باتجربه و کمک به توسعه  شرکت های تعاونی و شکل گیری اتحادیه های متعدد در هر شهرستان تبلیغات و اطلاع رسانی دقیق به مردم نقش بسیار مهمی در پیشرفت صنایع دستی و انتقال آن به آینده گان دارد.

وی افزود:  در این نمایشگاه هدف ما صرفا فروش محصول نیست بلکه هدف ما انتقال فرهنگ غنی استان به سایر استان ها و سایر نقاط جهان و معرفی بیشتر صنایع دستی به مردم استان خراسان جنوبی است که پرشور و با علاقه از صنایع دستی در این نمایشگاه استقبال کردند.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: از دیگر اهداف ما در توسعه صنایع دستی مبارزه با شبه صنایع دستی سایر کشورهایی است که بازار صنایع دستی ما را به مخاطره انداخته است و این مهم اتفاق نمی افتد مگر اینکه مردم از صنایع دستی خودشان حمایت کنند و کیفیت مطلوب صنایع دستی ما را فدای قیمت ارزان و کیفیت نامطلوب محصولات سایر کشورها خصوصا چین نکنند.

وی بیان کرد: اگر هنرمندان و مردم از صنایع دستی حمایت کنند قطعا خواهیم توانست بازارهای کشورهای دیگر را نیز به دست آوریم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 0 =