سایه فرهنگ منابع کمک آموزشی بر تعلیم و تربیت

استاد دانشگاه و پژوهشگر تعلیم و تربیت گفت: فرهنگ منابع کمک آموزشی و کمک درسی بر نظام تعلیم و تربیت رسمی ما سایه انداخته، به گونه‌ای که نظام آموزشی ما فرع، و نظام کمک درسی اصل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالعظیم کریمی استاد دانشگاه و پژوهشگر تعلیم و تربیت گفت: آموزش و پرورش سالم و پویا در گرو توسعه تفکر تحلیلی و نقادانه است، به گونه ای که دانش آموز قدرت حل مسئله داشته باشد؛ در حالی که امروز کتاب‌ها و منابع کمک آموزشی،‌ دانش آموزان را به فکر نکردن و تلاش نکردن عادت میدهند.

وی با تاکید بر اینکه هدف آموزش های امروز بیشتر فرایند آموزش و یادگیری است، نه حصول و هدف آن، خاطرنشان کرد: حل کردن مسئله بهانه‌ای برای فکر کردن است. کتاب‌ها و منابع آموزشی، امروز به جای دانش آموزان فکر میکنند و پاسخ مسائل را در اختیار آنان قرار میدهند، در حالی که هدف این بوده است که دانش آموز تأمل، تعمق و تفحص کند یعنی در این مسئله فرایند مهم بوده است ، نه نتیجه و این که چگونه به راه حل برسیم مهم تر است از این که چقدر سریع به راه حل برسیم.

دکتر کریمی که مجری مطالعات بین المللی برنامه آزمون‌های «تیمز و پرلز» در ایران است با اشاره به این که ذهن دانش آموزان را نباید نمره‌ای ،‌کارنامه‌ای و مدرسه ای کنیم، تصریح کرد: ذهن بچه ‌ها باید آزاد باشد و خارج از حصار نتیجه‌گرایی و فقط به فرایند کار و پیشرفت مسئله فکر کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه هرچه کشورها توسعه نیافته تر و گرفتارتر باشند،‌ وابستگیشان به منابع آموزشی و کمک درسی بیشتر است. تصریح کرد: کنکور همان نتیجه ‌گرایی است بر نظام آموزشی ما سایه انداخته است در بسیاری کشورها کنکور، کارنامه و معدل و این بازاری که ما درست کرده‌ایم، وجود ندارد، هرچه هست فعالیت،‌فرایند ، نفس یادگیری، کیفیت یادگیری و عشق به یادگیری بدون اضطراب نتیجه است.

وی با تأکید بر این که آموزش و پرورش ما تکاثری است، نه کوثری؛ گفت: در نظام تکاثری فرایندگی وجود ندارد، با وجود آن که حجم کتاب‌های درسی، کمک آموزشی، آموزشگاه های خصوصی و هجوم حکومت های سایه به حد وفور نظام آموزشی را سرریز کرده است.

وی با اشاره به این که اگر بهره‌گیری از منابع و مواد آموزشی مانند استفاده از دارو باشد و مقدار، زمان و نحوه استفاده از آن صحیح و به موقع باشد، اشکالی ندارد،‌ یادآور شد: به هرحال نظام آموزشی ما هم مانند هر پدیده دیگری دچار مشکل و بیماری شده است و دارو و درمان می‌خواهد، ولی امروز این دارو و درمان آثار و نتایج وارانه پیدا کرده است.

کد خبر 4173186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =