۱۱۰ دوربین مکانیزه کنترل ترافیک در معابر قم نصب می‌شود

قم - جانشین رئیس پلیس راهور قم با انتقاد از مدیریت سنتی ترافیک در قم، از راه‌اندازی ۱۱۰ دوربین هوشمند کنترل ترافیک در معابر شهر قم تا پایان امسال توسط شهرداری قم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ حمید عرب در نشست خبری که ظهر یکشنبه با محوریت جشنواره «شهر خوب شهروند خوب» در سالن جلسات قائم مقام شهردار قم برگزار شد بر اهمیت همه دستگاه‌های مرتبط برای رسیدن به یک فرهنگ ترافیکی مناسب تأکید و اظهار کرد: در کشور ما ۲۸ ارگان و نهاد در بحث ترافیک باید نقش داشته باشند اما در عمل مردم بیشتر پلیس را لحاظ قرار می‌دهند چون پلیس به عنوان ویترین ترافیک شهری فعال است.

جانشین رئیس پلیس راهور قم افزود: به جز شهرداری که همپای پلیس بوده و در خط کشی و معابر و روان‌سازی ترافیک همکاری‌های خوبی داشته است همه مردم پلیس را به عنوان مسئول اصلی ترافیک شهری می‌دانند چرا که همیشه در دسترس است و مردم پلیس را در سطح معابر می‌ببیند و اعتراضات خود را عنوان می‌کنند.

۵۵ درصد تصادفات منجر به فوت در قم مربوط به موتورسیکلت است

وی تصادفات را بعد از امراض قلبی به عنوان دومین عامل مرگ و میر در کشور برشمرد و گفت: در قم ۵۵ درصد تصادفات منجر به فوت مربوط به موتورسیکلت سوارانی است که فرهنگ‌سازی در خانواده‌ها برای آن‌ها صورت نگرفته است و به خطرناک‌ترین صورت ممکن از این وسیله نقلیه استفاده می‌کنند.

عرب ادامه داد: برخی انتقاد دارند که چرا پلیس در زمینه نظارت بر این موتورسیکلت سواران جدیت نشان نمی‌دهد اما به‌رغم اینکه پارکینگ‌های پلیس سرتاسر پر شده از موتورسیکلت‌هایی که به دلیل عدم رعایت قانون ضبط شده‌اند باز هم هر روز شاهد تصادف‌های این موتورسیکلت سواران در سطح شهر هستیم.

 جانشین رئیس پلیس راهور قم با انتقاد از غیر فعال بودن شهرک ترافیک قم، اظهار کرد: شهرک ترافیک چند سالی با هزینه‌های بسیاری که شده بود به منظور فرهنگ‌سازی و آموزش مسائل ترافیکی به دانش آموزان با همکاری آموزش و پرورش و شهرداری فعالیت می‌کرد اما امروز تبدیل به خرابه‌ای تبدیل شده است.

جریمه‌ها کارساز نیستند

وی با تأکید بر اینکه برای ساختن یک فرهنگ درست ترافیکی جریمه‌ها کارساز نیستند، تصریح کرد: اگر جریمه‌ها کارساز بود با افزایش چند برابری جریمه‌ها تا امروز باید شاهد تغییرات بودیم، امکان ندارد موتورسیکلت سواری در سطح شهر جریمه نشده باشد اما شاهد هستیم که تغییری در وضعیت رانندگی این افراد ایجاد نشده است.

عرب با تأکید بر اینکه فرهنگ‌سازی را باید از خانواده شروع کنیم، تصریح کرد: خانواده اولین مربی برای آموزش مسائل ترافیکی به فرزندان است، همه افراد باید خود را ملزم به رعایت قانون کنند، عابران پیاده هم باید قوانین را رعایت کنند و تنها قوانین برای رانندگان وضع نشده است.

قم تنها یک پل عابر پیاده مکانیزه دارد

جانشین رئیس پلیس راهور قم ادامه داد: باعث تأسف و خجالت است که قم تنها یک پل عابر پیاده مکانیزه دارد، تنها نمی‌توانیم از مردم انتظار داشته باشیم که قوانین را رعایت کنند بلکه باید زیرساخت‌ها را هم فراهم کنیم و در کنار فرهنگ‌سازی و همکاری مردم بتوانیم به سطح خوبی از فرهنگ ترافیکی دست پیدا کنیم.

وی با ابراز تأسف از سنتی بودن مدیریت ترافیک در سطح استان قم نیز تأکید کرد: علاوه بر مردم برای مأموران نیروی انتظامی نیز مایه تأسف و رنج است که مأمور به صورت سنتی بر سر چهارراه‌ها متخلف را اعمال قانون کند.

عرب از راه‌اندازی ۱۱۰ دوربین کنترل ترافیک مکانیزه تا پایان سال توسط شهرداری خبر داد و گفت: پایه‌های این دوربین‌ها در حال نصب است و امیدوار هستیم که با راه‌اندازی این دوربین‌ها به مدیریت هوشمند ترافیک ورود کنیم.

کد خبر 4181392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =