فرهنگ و هنر در مطبوعات

درگذشت احمد قدکچیان، اختتامیه پنجمین جشنواره فیلم و عکس دانشجویی، نمایشگاه آثار آیدین آغداشلو در کانادا، جنجال‌آفرینی "آپوکالیپتو" فیلم جدید مل گیبسن و اهداء جوایز هیئت ملی نقد آمریکا عناوین برجسته صفحه فرهنگ و هنر مطبوعات امروز شنبه هجدهم آذرماه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، روزنامه "تهران امروز" در صفحه سینمای ایران گزارشی دارد از تغییرات جشنواره فیلم فجر در بخش فیلم کوتاه با عنوان "بودن یا نبودن، فیلم کوتاه این است". نقدی کوتاه بر "بی وفا" اصغر نعیمی، نگاهی به بخش فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر و گپ کوتاهی با شقایق فراهانی به کار این صفحه پایان می دهند.

در صفحه تئاتر "برادوی صحنه انتقاد از سیاست امریکا" خبر اول است و در ادامه گفتگو با حسین پاکدل کارگردان نمایش "سمفونی درد" منعکس شده است. در ادامه گپی با حسن معجونی، نگاهی کوتاه به نمایش "جزغاله های عاشقانه" و .. کار این صفحه را تمام می کند. در صفحه پایانی هم "مراسم تقدیر از هنرمندان برتر جشنواره تجسمی مقاومت" خبر اول قرار گرفته و در ادامه هم به درگذشت احمد قدکچیان اشاره شده است. ستون گپ روز هم به فاضل جمشیدی خواننده ارکستر ملی و گروه صبا تعلق دارد.

"بانی فیلم" عنوان روی جلد را به سخنان جعفری جلوه در اختتامیه جشنواره فیلم رحمت اختصاص داده و در صفحه دوم به آن پرداخته است. گزارش مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره فیلم و عکس دانشجویی هم در این صفحه منعکس شده است. ستون چهره روز به انگیزه درگذشت احمد قدکچیان به این بازیگر پیشکسوت اختصاص یافته با عنوان "از سنگلج تا سینما". صفحه پنجم هم به مناسبت دهمین سال درگذشت علی حاتمی در مطلبی دیرهنگام به او پرداخته است.

در صفحات سینما جهان امروز قسمت دوم مقاله هنرپیشگان مرد اسکاری مورد توجه قرار گرفته با عنوان "چه کسی اسکار می گیرد؟حدس بزن!". در صفحه فرهنگ و هنر "شناسایی هویت تنها برنده ایرانی پولیتزر" برجسته شده و در ادامه به "عرضه آثار آیدین آغداشلو پس از 30 سال در کانادا" اشاره شده است. در صفحه تئاتر هم گفتگو با محمودرضا رحیمی مدیر کارگاه نمایش منعکس شده با عنوان "تئاتر تجربی فضای اعتماد و اطمینان است".

صفحات تلویزیون مطلبی در خصوص آن سی دی معروف و پیامدها و ارمغانش را مورد توجه قرار داده با عنوان "طالع نحس" که به نظر می آید پرداخت و پررنگ کردن حواشی ماجرا با توجه به انعکاس های مختلف "بانی فیلم" از این موضوع ناکارآمد است. در صفحه پایانی نمایش سه فیلم تازه در آخر هفته مورد توجه قرار گرفته در مطلبی با عنوان "مل گیبسن و مایاها در آستانه فتح گیشه". "ایستوود و اسکورسیزی دوباره رو در روی هم" به اهدا جوایز هیئت ملی نقد در روز جمعه اشاره دارد. در نهایت "بورات دوباره جنجال آفرید" و چند خبر کوتاه دیگر به کار این روزنامه سینمایی پایان می دهند.

روزنامه "جوان" در صفحه سینما و تئاتر به بهانه سالمرگ علی حاتمی و ناتمام ماندن آخرین فیلمش مطلبی را به وی اختصاص داده است. گفتگو با امیر دژاکام کارگردان نمایش "مرد نیک" هم منعکس شده است. صفحه پایانی هم گفته های معاون سینمایی وزارت ارشاد را با عنوان "سینمای ایران جهان را متحول خواهد کرد" خبر اول قرار داده و در ادامه هم به ذکر چند خبر کوتاه اکتفا کرده که درگذشت احمد قدکچیان بازیگر پیشگسوت سینما و "استقبال مردم کانادا از نقاشی های ایرانی" برخی از آنها هستند.

"صاحب قلم" در صفحه فرهنگ و ادب "هشتاد و دو سالگی احمد شاملو بر سر مزارش" را خبر اول قرار داده است. "نمایشگاه "خیال ایرانی" دی ماه کلید می خورد" عنوان خبر دیگر این صفحه است. "گردهمایی مکتب اصفهان فردا افتتاح می شود" و "نمایش آثار 30 ساله آیدین آغداشلو در کانادا" از اخبار برجسته این صفحه هستند. در صفحه پایانی هم درگذشت احمد قدکچیان مورد توجه قرار گرفته و در ادامه به جنجال آفرینی فیلم جدید مل گیبسن "آپوکالیپتو" پرداخته شده است.

روزنامه "آفرینش" در صفحه دانشگاه هنر گزارش اختصاصی دارد از پشت صحنه فیلم "فرود درغربت" ساخته سعید اسدی. چند خبر کوتاه از جمله درگذشت احمد قدکچیان، بزرگداشت مرحوم رضا سعیدی و سخنان وزیر ارشاد با عنوان "کجای دنیا این همه نشریه دارد؟" به کار این صفحه پایان می دهند.

"اعتماد" در صفحه سینما مطلبی را به پدرو آلمودوار و فیلم تازه اش "بازگشت" اختصاص داده با عنوان "مرگ در یک قدمی ما ایستاده است". در صفحه پایانی هم برگزاری هشتاد و دومین سالگرد تولد شاملو با عنوان "دلتنگی کوچه های از یاد رفته" خبر اول قرار گرفته است. "نمایشگاه پرفروش آغداشلو" در کانادا، "جایزه زودهنگام ایستوود" برای "نامه هایی از ایوو جیما" و نهایتاً جنجال فیلم جدید مل گیبسن به کار این صفحه پایان می دهند.

روزنامه "ایران" در صفحه فرهنگ و هنر گزارشی از نمایش آثار مینا شاهرودی در فرهنگسرای نیاوران را منعکس کرده و در ادامه نگاهی به موزه هنرهای معاصر فلسطین در تهران دارد. صفحه دوم فرهنگ و هنر "بیوگرافی های مکتوب بر پرده نقره ای" را مورد توجه قرار داده که مطلب تحلیلی جالبی است. آخرین گفتگو با رابرت آلتمن با عنوان "از مرگ نمی ترسم" و نگاهی به اکران دوباره فیلم "همه مردان رئیس جمهور" با مناسبت سی امین سال ساخت به کار این صفحه پایان می دهند. در صفحه پایانی "غروب قدکچیان پس از 55 سال بازیگری" و "کلونی حقوق کتاب گریشام را خرید" برجسته شده است.

"جام جم" در صفحه رسانه به برگزاری نخستین آزمون تخصصی جذب مجریان تلویزیونی اشاره دارد. "معرفی برندگان جشنواره بین المللی فیلم و عکس دانشجویان" هم در این صفحه منعکس شده است. در صفحه هنر، باغ ایرانی و قوانین موج و ارتعاش در عالم هستی دستمایه مطلبی با عنوان "آینه ای در برابر بیکران!" قرار گرفته است. نهایتاً در صفحه پایانی گفته ای از غلامحسین الهام سخنگوی دولت در نخستین سالگرد شهدای اصحاب رسانه خبر اول قرار گرفته "خبرنگاران شهید همواره زنده اند". "تجلیل از ناشران برگزیده شهر در جشن کتاب تهران" هم خبر برجسته دیگری از این صفحه است.

روزنامه "همشهری" در صفحه تئاتر به آغاز بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از 18 دی ماه در تهران اشاره دارد و ستون صحنه هم به "مرگ فروشنده" در قشقایی" و "هما روستا و آنتیگونه در نیویورک" پرداخته است. صفحه ادب و هنر گفته مدیر موزه ملی ایران درباره جعل نام خلیج فارس را برجسته کرده است. "9 فیلم ایرانی در جشنواره بین المللی هند" و نهایتاً درگذشت احمد قدکچیان به اخبار برجسته این صفحه پایان می دهند.

"حیات نو" در صفحه فرهنگ و اندیشه گفتگویی دارد با اسماعیل خلج نویسنده و کارگردان تئاتر با عنوان "ادبیات کوچه روی صحنه تئاتر". در ستون خبرها نیز عنوان "سرشار کتاب نقد "بوف کور" منتشر می کند" از بقیه برجسته تر است. نهایتاً در صفحه پایانی هم "پرداخت بدهی های شهرداری تهران به کتابخانه های عمومی" خبر اول قرار گرفته است. "دنباله دزدان دریایی در روز اول 5 میلیون دلار فروخت" و "کشف یک داستان کوتاه منتشر نشده ازیوجین اونیل" از اخبار برجسته این صفحه هستند که به آنها پرداخته شده است.

و بالاخره روزنامه "اعتماد ملی" در صفحه ادب و هنر پایان کار ارکستر ملل را خبر اول قرار داده و در ادامه به برگزاری پنجمین دوره جشنواره دانشجویان ایران پس از چهار سال اشاره دارد. ستون روزانه ها نیز خبر درگذشت احمد قدکچیان را برجسته کرده است.

کد خبر 418275

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =