نشست صمیمانه هنرمندان ایرانی ارمنی برگزار شد

آیین دیدار و قدردانی از هنرمندان ایرانی ارمنی با حضور رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، رییس سازمان فرهنگی هنری و جمعی از هنرمندان به مناسبت آغاز سال نو در باغ موزه هنر ایرانی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ویژه‌برنامه «دیدار ۲» به مناسبت آغاز سال نوی میلادی برای قدردانی از هنرمندان ایرانی ارمنی شامگاه سه‌شنبه ۱۲ دی‌ با حضور محمدجواد حق‌شناس رییس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، محمود صلاحی رییس و امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، روبرت بگلری رییس هیأت امنای خلیفه گری ارامنه و جمعی از اعضای خلیفه‌گری و جمعی از هنرمندان ایرانی ارمنی نظیر رازمیک اوهانیان، وارطان ساهاکیان، ارمان استپانیان، سرژ اواکیان، لیلیت تریان، گارنیک در هاکوپیان، واهیک هارتونیان، سیمون ایوازیان و آلیس شاهمرادی رییس موزه آرداک مانوکیان در باغ موزه هنر ایرانی برگزار شد.

ساناز آریان‌فر مدیر نگارخانه مریم و دبیر برگزاری این برنامه نخستین سخنران این مراسم بود. وی ضمن خیر مقدم و تبریک سال نوی میلادی گفت: آنچه همه ما ایرانیان بر آن تاکید داریم این است که ما ارامنه عزیز را به عنوان یکی از اقوام ایرانی دوست می‌داریم و آنچه که در برگزاری این برنامه بر آن تاکید داشتیم نیز این بود که امشب در کنار هنرمندان ایرانی ارمنی هستیم. کسانی که تاثیرشان بر هنر ایران بر کسی پوشیده نیست.

هنرمندان پیام آوران نیکی و زیبایی‌اند

روبرت بگلری رییس هیأت امنای خلیفه‌گری ارامنه دیگر سخنران این مراسم بود. وی با قدردانی از سازمان فرهنگی هنری در برگزاری این مراسم گفت: واقعیت این است که ارج نهادن به هنرمندان گرچه ایده و ابتکار خوبی است و این موضوع مورد تاکید همه ما است اما ما دست‌اندرکاران امور اجتماعی گاهی اولویت‌ها را پس و پیش می‌کنیم و این مهم را فراموش می‌کنیم. این موضوعی است که ما ارامنه کم داریم و باید آن را از مسلمانان یاد بگیریم.

وی افزود: هنرمندان پیام آوران نیکی و زیبایی‌اند و از این نظر شبیه به پیامبرانند. آنها زیبایی و نکویی صفات خداوندی را بر انسان‌ها بازنمایی می‌کنند. حضورشان زیبایی و لطافت به زندگی ما می‌بخشد که همواره ما را به آنها مدیون می‌کند. امیدوارم خداوند به همه هنرمندان و همه کسانی که به تقدیر از آنها می‌پردازند، برکت دهد.

مریم از محبوب‌ترین نام‌ها برای دختران ایرانی است

محمدجواد حق‌شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این آیین دیدار به سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به اینکه میلاد مسیح برای همه بشریت به ویژه مسلمانان یک عید راستین است، گفت: مسیح بزرگ مردی است که با تمام سختی‌ها برای نجات انسان از فقر، شرک، دورویی و همه آنچه که موجب کدر شدن روح انسان است آمده است و به انسان‌های روزگار خودش و به تمام بشیریت می‌گوید که جنگ موجب تباهی است.

وی افزود: خوشبختانه مسلمانان به ویژه ایرانیان مسلمان در علاقه و عشق به حضرت مسیح اگر از مسیحیان پیش‌تر نباشند، قطعا عقب‌تر نیستند. این را می‌توان در نام‌هایی که ایرانیان برمی‌گزینند جستجو کنید. مریم یکی از محبوب‌ترین نام‌هایی است که ما برای دختران مان بر می‌گزینیم. من نیز با همین عشق نام دختر اولم را مریم و با عشقی به همین میزان نام دومین دخترم را زهرا نهادم. ما در کتاب آسمانی مان سوره‌ای به نام مریم داریم و این یعنی جایگاه شما و دین شما در میان ما، جایگاه کمی نیست.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: پیامبر شما پیامبر صلح است و پیامبر ما پیامبر دوستی و تمام پیامبران آمده‌اند تا صلح و دوستی را ترویج دهند، اما بر بشریت چه رفته که امروز جنگ و کشتار سرتاسر این کره خاکی را فراگرفته آن هم به نام پیروی از موسی(ع)، مسیح(ع) و محمد (ص) اما اگر پیروی حقیقی وجود داشت، امروز ما شاهد این همه ظلم و استعمار نبودیم. 

حق شناس در خاتمه گفت: ما در شورای اسلامی شهر تهران برای اولین بار اسقف اعظم و رییس شورای خلیفه‌گری ارامنه را دعوت کردیم تا از تریبون شورای شهر با مردم سخن بگویند و امیدواریم فرصت فراهم شود که همه ما در کشوری سرشار از صلح و دوستی زندگی کنیم و این شهر را شما هنرمندان که نزدیک‌ترین طبقه به پیامبران هستید، به جای دود و آلودگی به آثارتان آذین کنید.

میلاد مسیح را باید به بشریت تبریک گفت 

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در سخنان کوتاهی ضمن تبریک سال نوی میلادی گفت: میلاد مسیح را نه فقط به شما، بلکه به بشریت باید تبریک گفت.

رییس سازمان فرهنگی هنری ادامه داد: هنرمندان ارمنی با هنرشان تاریخ ایران را روایت می‌کنند. من بین هم‌وطنان از هر قوم و قبیله‌ای جدایی نمی‌بینم، ما در سخت‌ترین شرایط مانند جنگ تحمیلی در کنار هم جنگیدیم و تعدادی از شهدای دفاع مقدس هم ارمنی بودند. که امسال من به اتفاق آقای حق شناس به خانواده این عزیزان سر زدیم. سال گذشته برای اولین بار این برنامه با برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان ارمنی در نگارخانه مریم و با حضور اسقف اعظم و اعضای ارشد شورای خلیفه‌گری برگزار شد. امسال اما سعی کردیم تا برنامه ویژه‌تری را برای تقدیر از این هنرمندان برگزار کنیم و امیدواریم در سال جدید این دوستی و همکاری میان شما هنرمندان ایرانی ارمنی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مستحکم‌تر از پیش باشد.

کد خبر 4190273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =