معدوم شدن ۱۴ میلیون مرغ بر اثر بیماری آنفلوانزای پرندگان

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۱۴ میلیون مرغ بر اثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال جاری در کشور معدوم شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رفیعی پور در نشست خبری با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری هزار چهره است که مشترک بین انسان و دام نیز می تواند باشد، اظهار داشت: این بیماری جدید نیست و در قرون گذشته نیز وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه بیماری ای که در سال ۹۶ در کشور ما شیوع پیدا کرده، استمرار بیماری ای است که در سال ۹۵ در کشور وجود داشت، گفت: البته در برخی از ماهها شدت آن بیشتر بوده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه نگران شیوع سویه جدیدی از بیماری در کشور هستیم تصریح کرد: خوشبختانه سویه مشترک بین انسان و پرندگان در کشور ما گزارش نشده است.

رفیعی پور با بیان اینکه وظیفه سازمان دامپزشکی کشور پایش، رصد، شناسایی و در صورت قطعی شدن معدوم سازی کانون های آلوده است، تأکید کرد: عمده درگیری ما در حوزه طیور روستایی و واحدهای صنعتی مرغ تخمگذار بوده. البته در میان مرغ های مادر و مرغ های گوشتی نیز آلودگی وجود داشته که میزان آن بسیار محدود بوده است.

به گفته این مقام مسئول در سازمان دامپزشکی کشور در سال ۹۶، ۱۴ میلیون قطعه مرغ بر اثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور شناسایی و معدوم شده و ۱۵ استان درگیر این بیماری شده اند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه قرار بوده امسال دولت در حوزه بهداشتی و پیشگیری ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به سازمان دامپزشکی تخصیص دهد، گفت: ۳۰ میلیارد تومان از این اعتبار در قالب اسناد خزانه اسلامی تخصیص داده شده که تا ماه اسفند قابل مصرف است و اخیراً نیز ۲۰ میلیارد تومان دیگر به صورت نقدی اختصاص داده شده ضمن اینکه سازمان ۳۵ درصد از این مبلغ را در قالب غرامت به تولید کنندگان پرداخت خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پرورش ماهی قزل آلا در کشور اشاره کرد و تصریح کرد: پرورش ماهی قزل آلا در سالهای گذشته به دلیل بروز بیماری ویروسی VHS دچار چالش هایی شده بود که خوشبختانه طی سالهای گذشته با  تلاش هایی که در این حوزه انجام شد، تعداد کانون های بیماری از ۳۳۲ کانون در سال ۹۲ به ۸۰ کانون در سال ۹۵ کاهش یافت و ما موفق شدیم این بیماری خطرناک را کنترل کنیم.

رفیعی پور همچنین به بروز بیماری لکه سفید میگو در کشور اشاره کرد و افزود: صنعت میگو به دلیل بروز بیماری لکه سفید میگو دچار مشکلاتی شده بود که با اقدامات بهداشتی سازمان دامپزشکی در سال ۹۶ با افزایش تولید این محصول در کشور مواجه بودیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در نتیجه اقداماتی که انجام شد، تولید میگو از ۱۶ هزار تن در سال ۹۴ که بیشترین میزان تولید بود به ۲۷ هزار تن در سال ۹۶ افزایش پیدا کرد و این بیماری نیز تحت کنترل قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: بودجه‌ای که برای سال ۹۷ پیش بینی شده ردیف استانی و ملی به طور کل ۸۸۲ میلیارد تومان است که در کنار آن به طور جداگانه ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برای پیشگیری بیماری‌های دامی در سال ۹۷ دیده شده که از این رقم ۳۵ درصد به خرید واکسن اختصاص خواهد افتاد که این اتفاق بسیار خوبی است.

کد خبر 4190391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =