کاهش جمعیت روستایی استان/ کمبود آب و بحث آلودگی هوا جدی است

تبریز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از کاهش جمعیت روستایی استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، کریم مهری عصر امروز چهارشنبه در جلسه شورای استان در تبریز با تأکید بر اینکه اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه روستایی و عشایری اختصاص یافته است ابراز داشت: این اعتبار در راستای توسعه و تثبیت فرصت های شغلی در روستاها در نظر گرفته شده است و ۴۵درصد آن به بخش کشاورزی و فعالیت های مرتبط با آن و تأثیر گذار بر تولید اختصاص یافته است.

وی در همین راستا با بیان اینکه پس از تصمیمات مربوطه سه و شش دهم درصد منابع متعلق به استان ماست، ادامه داد: در این راستا چندین بانک عامل نیز برای مناطق کم برخوردار همراه شده اند و این درصد در شهرهای مرزی به  چهار درصد نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در هر پنج سال اخیر، یک بار کاهش جمعیت روستایی اتفاق افتاده است، ادامه داد: در سال های اخیر، با کاهش جمعیت روستایی مواجه شده ایم و این نشان دهنده این است که ما نیازمند برنامه ریزی های دقیق و تدوین برنامه های اصولی و تجدید نظر در برنامه های این حوزه هستیم و جا دارد متوجه باشیم که کم شدن جمعیت روستایی، به معنای کم شدن کارکردهای کشاورزی، کشت و کار نیست و هنوز در روستاهایی همچون؛ مهربان، شربیانلو و خدا آفرین کارکرد کشاورزی محفوظ است.

وی با تکیه بر طرح نظام نوین ترویج و بیان اینکه مجریان این طرح، همان همیاران کشاورزی هستند، گفت: همیاران کشاورزی در مناطق روستایی استان فعالیت خواهند کرد تا برنامه ریزی های مان را از حالت جزء به کل سوق دهیم.

مهری با تأکید بر اینکه توسعه ما اگر در مسیر توسعه پایدار نباشد، ما در مسیر خود لنگ خواهیم ماند، متذکر شد: متأسفانه بر اساس آمارهای رسمی هواشناسی، نسبت به سال زراعی مشابه سال گذشته، در سال جاری۲۱ درصد بارندگی های مان کاهش داشته است و در این راستا باید راهکارهای لازم عملی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به بحران جدی آب و کمبود آب ابراز داشت: متأسفانه همه در حرف، می گوییم که با کمبود آب مواجهیم، اما در عمل هنوز باور نداریم که موضوع کمبود آب و آلودگی هوا معضل جدی است و متأسفانه هم چنان ضرر را با ضرر جبران می کنیم و به جای تعطیلی آلایندگی، مدارس را تعطیل می کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه ما با طبیعت خود خشن برخورد کرده ایم و نتیجه آن، این گونه شده است، بیان کرد: در دنیای توسعه کنونی، توسعه پایدار، یعنی حفظ محیط زیست است و بر این اساس ما بر روی کاربری های کشاورزی و تغییر کاربری  ها حساسیت نشان می دهیم.

کد خبر 4190766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =