پیشرفت ۸۲درصدی فاز اول پروژه آبشیرین کن بندرعباس

بندرعباس - مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان با اشاره به آخرین وضعیت پروژه آب شیرینکن بندرعباس گفت: فاز اول پروژه آبشیرین کن بندرعباس پیشرفت ۸۲درصدی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ امین قصمی  با اشاره به اینکه؛ این شرکت نگاه ویژه ای به ظرفیت های بخش خصوصی در اجرای پروژه ها داشته است، گفت: تاکنون ۱۱ هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری جذب شده آبفا در بخش آب و ۲۸۰ میلیارد ریال در بخش فاضلاب بوده است. 

قصمی افزود: در حال حاضر ۲۰ پروژه نمک زدایی (آبشیرین کن) در سطح استان داریم که ۱۶ پروژه در حال بهره برداری و ۴ پروژه نیز در در حال ساخت و اخذ مجوز است. 

وی اضافه کرد: در بخش فاضلاب نیز سه پروژه در حال بهره برداری بوده و شش پروژه با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال اجرا و اخذ مجوز است.

به گفته وی ؛ سهم منابع آبی استان از چاه ها و سدها، ۷۱ درصد و آبشیرین کن ها ۲۹ درصد است که پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۹ ، سهم منابع آبی از آبشیرین ها به ۶۶ درصد افزایش و در بخش چاه و سد به ۳۴ درصد کاهش یابد. 

قصمی افزود: ظرفیت تولید آب از آبشیرین کن ها هم اکنون ۴۴ میلیون متر مکعب است که با اجرای پروژه آبشیرین کن بندرعباس این ظرفیت به ۵۳ میلیون متر مکعب در شبانه روز افزایش می یابد.

مدیرعامل آبفای استان با اشاره به پیشرفت ۸۲ درصدی فاز اول  آبشیرین کن بندرعباس، تصریح کرد: با تکمیل ظرفیت کامل این پروژه و اضافه شدن سهمیه بندرعباس از آبشیرین کن یک میلیون مترمکعبی، طی سه چهار سال آینده، نیازی به تامین آب شهر بندرعباس از دشت میناب نیست و آب مورد نیاز آن از طریق آبشیرین کن ها تامین می شود. 

این مقام مسئول در خصوص جزییات پروژه آبشیرین بندرعباس گفت: این پروژه با ظرفیت نهایی یکصد هزار مترمکعب در شبانه روز و اعتبار ۲۰۴ میلیون دلار اجرایی شده است که فاز نخست آن با ظرفیت ۲۰ هزار مترمنکعب و اعتبار ۲۵۰۰ میلیارد ریال در حال اجراست که به زودی وارد مدار بهره برداری می شود. 

وی ادامه داد: فرآیند تصفیه این پروژه به روش اسمز معکوس RO)) بوده و هدف از اجرای آن؛ تامین بخشی از نیاز آبی شهر های بندرعباس، بندرخمیر و روستاهای غرب و همچنین بهبود شاخص های رفاهی، اجتماعی و بهداشتی شهرهای منتفع از این پروژه است. 

اجرای طرح خط انتقال آب از آبشیرین کن تا مخازن مرکزی داماهی

قصمی در ادامه از اجرایی طرح انتقال آب از آبشیرین کن بندرعباس تا مخازن مرکزی داماهی خبر داد و گفت: این طرح با هدف ایجاد تاسیسات لازم جهت انتقال آب تولیدی از آبشیرین کن به مخازن داماهی این شهر و تامین کمبود آب شهر بندرعباس و مناطق غربی شامل شهرها و روستاهای غرب بندرعباس اجرایی شده است.  

قصمی افزود: این خط انتقال به طول ۳۳ کیلومتر و با لوله های فولادی به قطر ۱۲۰۰ میلیمتر است که در حال حاضر پیمانکار آن انتخاب شده است که در صورت رفع برخی مشکلات پیش رو به زودی اجرایی خواهد شد. 

وی همچنین با بیان اینکه؛ آبفای استان علاوه بر تولید منابع آبی، وظیفه انتقال آب را نیز به عهده دارد، گفت: در حال حاضر طول شبکه توزیع آب استان۲۴۰۰ کیلومتر است که ۴۵ درصد آن نیازمند بازسازی در جهت کاهش هدررفت آب است.

مشکلات اعتباری پروژه آب شیرینکن بندرعباس را حل می کنیم

استاندار هرمزگان در بازدید از پروژه آبشیرین کن یکصد هزار متر مکعبی شهر بندرعباس، این پروژه را یکی از بزرگترین پروژه های شیرین سازی آب دریا در سطح کشور عنوان کرد که با استفاده از توان فنی و مهندسی داخلی و پروژه ای در سطح پروژه های اروپایی ساخته می شود.

فریدون همتی، هدف از این بازدید را اطلاع از روند پیشرفت فیزیکی پروژه آبشیرین کن بندرعباس و شناسایی و پیگیری مشکلات و موانع پیش روی این پروژه بیان داشت و گفت: قول می دهیم هر چه سریع تر مشکلات اعتباری این پروژه را در سطح استان و از طریق نمایندگان استان در مجلس در سطح کلان پیگیری و حل کنیم.

مقام عالی دولت در استان با تاکید بر اتمام فاز اول این پروژه با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز تا پایان امسال، تصریح کرد: تلاش می کنیم این پروژه با ظرفیت یکصد هزار مترمکعب، ظرف یک سال و نیم آینده به بهره برداری برسد و دغدغه تامین آب شهرهای بندرعباس،  روستاهای غرب این شهرستان و بندرخمیر مرتفع شود.

وی افزود: همچنین با اجرای این پروژه و تامین آب شرب شهرستان بندرعباس از طریق شیرین سازی آب دریا، از فشار وارده بر منابع آبی شهرستان میناب نیز کاسته خواهد شد.

استاندار هرمزگان در ادامه، ضمن ابراز خرسندی از عملکرد موفق آبفای هرمزگان در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی، تصریح کرد: امروزه کشور نیازمند مدیران خلاق و توانمندی است که به جای تکیه بر منابع دولتی، به دنبال خلق منابع غیردولتی و جذب ظرفیت های بخش خصوصی هستند.

وی از مدیرعامل آبفای استان به عنوان یکی از مدیران جوانِ متخصص و با انگیزه در حوزه کاری خود نام برد و گفت: نوآوری، خلاقیت و به کارگیری توانمندی های داخلی و خارجی در اجرای پروژه ها بایستی در اولویت برنامه مدیران استانی قرار گیرد و ما نیز از آنان حمایت می کنیم.  

همتی همچنین نیروهای فنی و متخصص در بخش خصوصی را جزو سرمایه های این کشور دانست و از تلاش مدیران و متخصصان این حوزه در اجرای این پروژه قدردانی کرد.

کد خبر 4190967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =