تصادفات برون شهری یزد برخلاف درون شهری‌ افزایش داشته است

استاندار یزد گفت: تصادفات برون شهری یزد طی پنج سال گذشته برخلاف تصادفات درون شهری افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود زمانی قمی در سمینار حوادث ترافیکی در یزد با اشاره به اهمیت تلاش برای کاهش تلفات حوادث جاده‌ ای اظهار داشت: نگاه کلی به حوادث ترافیکی در کشور و استان نشان می دهد که تکالیف ما برای کاهش آن ها چیست.

وی با اشاره به آمار ترافیکی و تلفات ناشی از آن در سال  ۲۰۱۳ که یک ‌میلیون و ۲۵۰ هزار نفر و روزانه سه هزار و ۴۲۴ نفر در جهان در اثر حوادث ترافیکی جان خود را ازدست‌ داده ‌اند ادامه داد: نهمین علت مرگ‌ومیر در دنیا ناشی از حوادث ترافیکی است که هزینه‌ های مترتب بر این اتفاقات و رخدادهای ناگوار ۵۱۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

استاندار یزد با بیان اینکه سومین علت مرگ در کشور ما حوادث ترافیکی است و ۴۳ نفر در هر روز در حوادث ترافیکی در کشور ما فوت می ‌کنند افزود: هزینه‌ای که هرسال در اثر حوادث ترافیکی به کشور تحمیل می‌شود ۱۸ هزار میلیارد تومان و نزدیک به ۷ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود.

وی با اشاره به افزایش تصادفات برون شهری و کاهش تصادفات درون شهری استان یزد در پنج سال گذشته اظهار داشت: آمار تلفات ما در سال ۸۵ در این حوزه ۴۶۹ نفر بوده و در سال گذشته به ۲۱۳ نفر رسیده است؛ اما تحلیل دقیق این موضوع در تصادفات موتورسیکلت، عابر پیاده، درون و برون شهری قابل توجه است و در کشور هنوز وضع مناسب و شایسته‌ای نداریم و باید به آن توجه کنیم.

زمانی قمی با بیان اینکه در ۹ ماهه سال جاری در استان یزد ۱۹۲ نفر فوتی داشتیم که ۵۸ نفر آن‌ها از حوادث درون‌شهری و ۱۳۴ نفر از حوادث برون‌شهری بوده است افزود: علی رغم کاهش ۴ درصدی تلفات برون‌شهری در کشور، این نوع تصادفات در یزد ۱۴ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در هشت‌ ماهه امسال چهار هزار و ۶۸۸ نفر در استان مصدوم شده‌اند که در این حوزه ۴.۷ درصد کاهش داشتیم عنوان کرد: وقتی تحلیل می کنیم، در بخش برون شهری و ردون شهری به اقداماتی می رسیم که باید کارگروه هایی را با قوت و جدیت تشکیل داد و از تشکل های غیردولتی و مردمی نیز بهره بگیریم چون دولت و دستگاه های مرتبط به تنهایی نمی توانند علاج کنند.

استاندار یزد با تاکید بر درگیر کردن سمن ها و تشکل های مردمی عنوان کرد: مهمترین مسئله پیش روی ما همراهی مردم و درک مشترک از این حادثه و لزوم پیشگیری و کاهش تلفات است که مردم باید کمک کنند.

وی با تاکید بر ساماندهی نقاط حادثه خیز در شهرها از سوی شهرداری ها برای کاهش تلفات و تصادفات موتورسیکلت سواران اظهار داشت: سازمان حمل و نقل نیز باید برای شناسایی و رفع نقص نقاط حادثه خیز برون‌شهری اقدام کند.

استاندار یزد با اشاره به اینکه نقاط حادثه ‌خیز در کشور بیشمار است و استان یزد هم از این موضوع مستثنی نیست بیان داشت: طبیعتا انجام فوری و رفع موانع کار ساده‌ای نیست اما باید به این موارد بیشتر پرداخته شود و در انتخاب این نقاط حادثه خیز وقتی فراوانی حوادث را بررسی می کنیم نقاط حادثه خیز شناسایی می شوند.

وی با بیان اینکه علت بسیاری از تلفات جاده‌ای در استان یزد واژگونی اتومبیل بوده تصریح کرد: آموزش به شهروندان و کسانی که از جاده ها عبور می کنند بسیار مهم است که در شرایط هوشیاری کامل برای رانندگی اقدام کنند و از فوتیهای لحظه تصادف یا مسیر بیمارستان نیز پیشگیری شود.

کد خبر 4191230

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =