قزوین نیازمند برنامه ریزی برای هنرمندان/ فراموشی هنرهای ایرانی

قزوین- هنرهای سنتی می‌تواند مهارت ارزشمندی در فضای کسب‌وکار باشد و اوقات فراغت جوانان را به‌خوبی پر کند و قزوین با برنامه‌ریزی برای هنرمندان می‌تواند در شکوفایی این هنرها پیشگام باشد.

خبرگزاری مهر- گروه استانها، مرضیه اردکانی: هنرمندانی که در زمینه انواع هنرهای صنایع دستی هنرنمایی و تلاش می کنند سهم زیادی در حفظ هنرهای اصیل ایرانی و نمایش تاریخچه تمدن این سرزمین دارند.

تحقیقات نشان می دهد که فعالیت های هنری در زمینه صنایع دستی، تاثیر زیادی در ایجاد آرامش و نشاط برای صاحبان این هنر دارد، یکی از هنرهای دستی قدیمی ایرانی، سوزن دوزی یا نخ دوزی یا گلدوزی است.

قدیمی ترین نمونه های گلدوزی شده ایرانی در دست، متعلق به دوره سلجوقی است. هنرهای ابریشم دوزی، زری دوزی، پولک دوزی، گلابتون دوزی و انواع مشابه هم در دوره ایلخانیان و تیموریان دچار تحول و پیشرفت شد و در عصر صفوی به اوج خود رسید.

متاسفانه با وجود این که صنایع دستی قدمتی طولانی در ایران دارد و تاثیر مستقیمی در ایجاد درآمد و اشتغال زایی می گذارد؛ اما این روزها بازارهنرهای دستی همانند گذشته داغ و پرطرفدار نیست و مهارت هایی مثل گلدوزی، خیاطی، روبان دوزی و هنرهای دستی برای زنان و دختران ما جذابیتی ندارد و به تدریج رو به فراموشی می رود.

دغدغه دختران شهرم را دارم

ثریا مسگری یکی از اساتید گلدوزی به روش های نوین در گفتگو با خبرگزاری مهر می گوید: ساعاتی را که انسان به هنر مورد علاقه اش می پردازد آن قدر خوش و لذت بخش است که احساس می کند آن ساعات جزء عمرش نیست. در ذهن خلاق یک هنرمند صرفا خلق یک اثر جدید است و همین خلاقیت ذهن، در دیگر زمینه های زندگی به کمک انسان می آید. برای من بالا و پایین رفتن سوزن و صدای چرخم یک ملودی آرام بخش است و انرژی قشنگی به من می دهد. قطعا همه هنرمندان در تمامی زمینه های هنری این حس زیبا را می گیرند. هنرمندان در باطن هیچ گاه پیر نمی شوند و  برای دل خودشان به سمت هنر می آیند.

وی اضافه می کند: دغدغه من دختران شهرم هستند. دوست دارم آنها با یک هنر آشنا باشند؛ تا در کنار تحصیلات علمی خود از پرداختن به یک کار هنری، نشاط و آرامش بگیرند. همچنین دوست دارم در کنار آنها به صورت گروهی موفق باشیم. لذت بخش ترین جمله برای من این است که یک نفر به من بگوید که چطور می تواند انواع هنرهای سوزن دوزی را آموزش ببیند. مطلب مهم این است که فعالیت در هر شاخه هنری می تواند در کنار سواد و هر نوع مدرک علمی، انجام شود.

هنر تاثیر زیادی در افزایش خلاقیت و بالا رفتن تمرکز دارد و کمک شایانی به سایر پیشرفت ها و ترقی انسان می کند. دلیل ندارد اگر ما دنبال یک مدرک و یک علاقه علمی هستیم؛ مقوله هنر را به طور کل کنار بگذاریم. فراگیری یک شاخه هنری برای ساعات تفریح و فراغت می تواند تاثیر شگرفی بر ذهن خلاقانه یک فرد داشته باشد.

اکثر مردم ما با هنر عجین نیستند

مسگری در ادامه گفت: متاسفانه اکثر مردم ما با هنر عجین نیستند و ما در زمینه های هنری و صنایع دستی به اندازه کافی متخصص نداریم. اکثر بزرگترها و والدین ما، فرزندان خود را با مقوله هنر آشنا نمی کنند. در حالیکه باید فرزندان خود را از ابتدا به اماکن هنری مثل تئاتر، نمایشگاه ها و گالری های نقاشی، عکاسی و گلدوزی و هنرهای دیگر ببرند تا آنها ضمن این که با انواع هنر آشنا می شوند؛ قادر باشند وقتی به سن انتخاب می رسند؛ با علاقه و آگاهی یک رشته هنری را انتخاب کنند.

وی افزود: علم ثابت کرده است که هنر، سطح استرس را کاهش داده و افراد را از انزوای اجتماعی نجات می دهد و برای سلامت ذهن موثر است و همچنین مانع پرخاشگری می شود اما نسل جدید ما همانند گذشته، هنرهای اصیل و کهن ایرانی را نمی شناسد و آگاهی کمتری به پیامدهای مثبت آموزش هنر دارد که البته بخشی از آن به عملکرد خانواده ها و بخشی دیگر هم به جامعه بر می گردد.

این کارشناس و استاد هنرهای سوزن دوزی می گوید: من به تازگی یک نمایشگاه اختصاصی از آثار خودم داشتم و مهمترین اشتیاق من از برپایی این نمایشگاه، استقبال دختران هنرستانی و آشنا شدن آنها با انواع هنرهای دستی مثل روبان دوزی، تکه دوزی، سرمه دوزی، سنگ دوزی، گلدوزی و دیگر انواع آن بود. حتی اعلام کردم که سبک کاری خودم را در ابتدای آموزش، به دختران به صورت رایگان آموزش  می دهم تا در صورتی که آنها به این رشته علاقه مند شدند با آشنایی کامل این رشته را ادامه بدهند.

گلدوزی آثار نقاشی استاد فرشچیان و دیگر نقاشان مطرح

مسگری جزء اولین کسانی است که هنر نوین گلدوزی به سبک نقاشی را به استان قزوین آورده است.

وی در این ارتباط به خبرگزاری مهر می گوید: دوره گلدوزی به سبک نقاشی را در اصفهان گذراندم و از سال ۸۲  که به شهرم قزوین بازگشتم، در این رشته فعالیت داشتم و تاکنون آثار نقاشی اساتید بزرگی مثل استاد فرشچیان از جمله تابلوی عصر عاشورا و سپیده صبح و دیگر آثار نقاشی هنرمندان دیگر را گلدوزی کردم. کسانی که با این هنر آشنا هستند؛ متوجه  می شوند که در پشت تمام آثار گلدوزی هنرمندان یک تفکری خوابیده است.

وی تصریح کرد: در بعضی از کشورها، گلدوزی یک رشته دانشگاهی است و خیلی  تخصصی به آن نگاه می شود. در حالیکه آثار آنها به ظرافت، زیبایی و تنوع آثار گلدوزی هنرمندان ایرانی نیست. اما متاسفانه در ایران با این سابقه و قدمت این هنر، نه تنها یک رشته هنری دانشگاهی نیست؛ بلکه هیچ گاه یک نگاه تخصصی به آن نشده است و بهای لازم به آن داده نمی شود. وقتی ما آثار خود را به کشورهای دیگر می بریم؛ استقبال زیادی از آن می شود و به عنوان یک کار دستی ارزشمند محسوب می شود.

مسگری افزود: اگر در ایران به صورت تخصصی و ایجاد یک رشته دانشگاهی به آن توجه شود، می تواند سهم بالایی در مطلوبیت و مرغوبیت سوغات کشور ایران و درآمد زایی و ایجاد اشتغال داشته باشد در حالیکه متاسفانه هم اکنون تعدادی از همکاران ما با وجود پتانسیل و ظرفیت های خوبی که داشتند؛ اما به دلیل عدم استقبال کافی از این رشته ها مجبور شدند از این هنر، عقب نشینی کنند.

این استاد هنری تاکید می کند شهر ما به یک برنامه ریزی خوب و دقیق برای هنرمندان نیاز دارد. ما در قزوین هنرمند و آثار هنری خوب در همه زمینه ها، زیاد داریم؛ که در صورت توجه و بها دادن و وجود یک برنامه مناسب برای آنها، می توانند کمک زیادی به آینده این شهر بکنند.

رخدادهای هنری، روح و جان و پویایی یک شهر هستند و هویت جامعه را با زیبایی به معرض نمایش می گذارند. در دنیای امروزی شاخه های فرهنگی و هنری یکی از ضرورت های جامعه محسوب می شود. لذا فراهم کردن فضای لازم و ارزش دادن به امور فرهنگی و هنری برای ایجاد نشاط و شادابی یک شهر ضروری است. یک شهر بدون هنر، مرده و خواب است؛ ضمن این که فعالیت های هنری در امور اقتصادی جامعه هم تاثیرگذار است.  

کد خبر 4195660

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =