لزوم نظارت بر توزیع اعتبارات ورزشی/ هدف ورزش های سنتی تعامل است

قروه- رئیس دپارتمان ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی کشور با تأکید بر توزیع عادلانه اعتبارات، این نوع ورزش را دارای پیام ویژه و تقویت کننده روحیه نشاط در جامعه دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرسول کلهر بعد از ظهر امروز در مراسم اختتامیه مسابقات کشتی آزاد روستایی و عشایری قهرمانی کشور (نوجوانان) در شهر سریش آباد قروه از سومین دوره برگزاری این مسابقات در کشور خبر داد و اظهار داشت: در واقع هدف اصلی توجه به نواجوانان به عنوان نسلی حساس و تأثیرگذار در جامعه می باشد که برای پایه کشتی باید استعدادهای کشوری در بخش روستایی و عشایر شناسایی و از وجود این استعدادها در بخش های بین المللی بهره برد.

وی با اشاره به میزبانی استان کردستان برای این مسابقات، تصریح کرد: وضعیت امکانات و استقبال مردمی و حضور تیم های خوب رضایت بخش بوده و خوشبختانه هیچگونه مشکلات حاشیه ای نه در حین برگزاری مسابقه و نه در جریان داوری وجود نداشت.

به گفته وی در این دوره از مسابقات ۱۰ استان و ۱۱ تیم حضور داشتند که مجموعاً ۱۰۴ ورزشکار وزن کشی شده و در ۵ دوره مسابقه طی دو روز برگزار شد که در کل ۱۲۰ مسابقه صورت گرفت.

کلهر از وجود ۱۵ داور استانی و دو نماینده فدراسیون کشتی و ۲۰ نفر کادر اجرایی در کنار برگزاری کلینیک داوری و کلینیک مربیان در طی دو روز مسابقه خبر داد.

وی رویکرد کلی در توسعه بازی های بومی و محلی را ابتدا آشنایی جامعه جوان با بازیهای بومی و محلی، سپس احیا کردن آن و تدوین قوانین محلی مناسب در کنار برگزاری جشنواره و مسابقات با امکانات لازم دانست.  

کلهر با تأکید بر انتقال این گونه ورزش ها به نسل آینده افزود: آموزش و پژوهش فدراسیون کشتی در حال تدوین قوانین اطلس بازیهای بومی و محلی کشور به عنوان یادگاری ارزشمند برای نسل های بعدی است که می تواند دستورالعملی برای برگزاری مسابقات داخلی و خارجی باشد.

به گفته این مقام مسئول باید بخش برون مرزی راه بیفتد و ایجاد انگیزه شود برای جوانان و ورزش دوستان کشور تا تأثیر این گونه ورزش ها در جامعه مشاهده گردد.

محمدرسول کلهر با بیان اینکه شناسایی حرکات موزون هنری محلی در این اطلس شناسایی و گنجانده شده است از اتحاذ قانون و مقررات لازم برای ۳۰ بازی بومی و محلی در کشور به ویژه در حوزه بانوان خبر داد.

موانع همیشگی

کلهر در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر به محدودیت های موجود برای پیشبرد اهداف ورزش های سنتی پرداخت و تصریح کرد: کشور ایران وسیع و پراکنده بوده و باتوجه به تنوع اقلیمی و گستردگی فرهنگ ها و اقوام مختلف و ضعف مالی ورزشکاران، می طلبد فدراسیون تلنگری به اینگونه ورزش ها زده و کمک های مناسبی داشته باشد.

وی هزینه های سنگین ایاب و ذهاب، کمبود اعتبارات و بودجه، نداشتن مربی و داور آموزش دیده در رشته های مربوط و حتی در رشته های بومی و محلی، کمبود تجیهزات از جمله سالن ورزشی، صعب العبور بودن راه های روستایی، مشکلات تحصیلی ورزشکاران دانش آموز، وضعیت آب و هوایی و ... را از جمله محدودیت های موجود در این حوزه دانست.  

این مقام ورزشی جامعه روستایی مولد را جامعه ای دانست که از نظر هزینه نیاز به کمک داشته و قدرت توان مانور مالی ندارد لذا بر حمایت آموزش و پرورش و دانشکده ها در کنار توجه اساتید علمی برای تربیت نیرو از سوی وزارت ورزش و فدراسیون تأکید کرد.

محمدرسول کلهر در همین زمینه از حضور نیافتن ۲۰ استان به دلیل صعب العبور بودن راه ها و شرایط نامناسب آب و هوا در این دوره از مسابقات خبر داد.

وی با اظهار تأسف از نادیده گرفته شدن ورزش های بومی و محلی در کشور، تأکید کرد: معضل کمبود اعتبارات وجود دارد و انتظار می رود حق مردم به ویژه جوانان که تفریح اولشان ورزش است برآورده شود چرا که این مهم کوچک در نظر گرفته شده و باید از مجلس تا وزارتخانه در راستای تحقق نشاط میان افراد جامعه اقدام کرد.  

رئیس دپارتمان ورزش های سنتی و بومی کشور از مدیریت نادرست تقسیم اعتبارات در کشور گفت و افزود: در کشور همه از مسئولان انتظار دارند و لذا باید زیرساخت ها مهیا شود و نظارت بر توزیع هزینه ها و تقارن هزینه ها اصلاح گردد.

به گفته محمدرسول کلهر روز اول پایه ورزش را بد گذاشته اند لذا اگر در سرانه و سبد هزینه برای هر نفری در هر سالی بحث ورزش در نظر گرفته شود نتیجه بخش است و حق ورزش به ویژه در بخش روستایی باید داده شود.

 وی خطاب به مسئولان گفت: چگونه است در کشور با این همه منابع و امکانات، مدیریت درست نیست و سهم ورزش نادیده گرفته می شود؟ برای جذب اعتبارات از کدامین منابع منطقه ای می توان استفاده کرد؟ از کدامین معادن به نفع ورزش بهره برداری می شود؟

این مقام مسئول خواستار توزیع عادلانه اعتبارات بر حسب شاخص ها و ارزش ها و آمایش های سرزمین شد.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر فضای مجازی در اجرایی کردن اینگونه بازیها، گفت: بازی های بومی و محلی چون ریشه در فرهنگ ملی و حرکتی دارد اگر شناسایی شده و اعتبار لازم داده و حمایت شود به شکلی از این شبیخون فرهنگی می توان نجات یافت و قطعاً به جایگاه عالی خود خواهد رسید.

رئیس دپارتمان ورزش های سنتی و بومی کشور ریشه بازی های بومی و محلی را در ارتباط با حرکات موزون هنری از جمله انسجام، تعامل، همکاری و مبارزه با ظلم دانست که دارای پیام و هدف بوده و می تواند قدرت فکر در جامعه را افزایش دهد.

وی خواستار شناسایی این نوع ورزش باتوجه به ویژگی های خاص آن و استقبال مردم به کمک رسانه ها و نویسندگان بازی های بومی و محلی که ریشه در آداب ایران دارد، شد.

کلهر به برنامه های توسعه محور فدراسیون در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: توجه به این مهم در تقویم سالیانه گنجانده شده و هر شهرستان و هر بخشی به صورت مجزا رصد و مسابقه برگزار می شود و در واقع تنها روی مراکز استان ها تمرکز نداریم.  

به گفته وی این یک کار ملی بزرگ است و در حال حاضر در کشور نزدیک به ۵۰۰ بازی متنوع بومی و محلی وجود دارد که بعضی ها هم حتی فصلی هستند.

رئیس دپارتمان ورزش های سنتی و بومی کشور در ادامه از راه اندازی خانه های ورزش روستایی برای ورزش دوستان در روستاها خبر داد و به گفته وی تا کنون حدود ۴۵۰ خانه ورزش راه اندازی شده است و طبق سخنان معاون توسعه ورزش های روستایی باید تا پایان برنامه ششم توسعه هزار و ۱۵۰ خانه ورزش روستایی آماده و تجهیز شود که در حال حاضر ۵۰ درصد صورت گرفته است.

محمد رسول کلهر همچنین به برنامه های دهه فجر توسط فدراسیون بازیهای بومی و محل اشاره کرد: در تاریخ های ۴ و ۶ بهمن ماه در گرامیداشت دهه فجر دومین دوره مسابقات کشتی قهرمانی کشوری عشایر و روستایی در بخش فرهنگی و در رده سنی نوجوانان در شهرستان دیواندره برگزار خواهد شد.

کد خبر 4197632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =