برگزاری یادواره عملیات«ضربت ذوالفقار»/«میمک» نقطه طلایی دفاع مقدس

شناسهٔ خبر: 4197735 -
ایلام-یادواره عملیات ضربت ذوالفقار با حضور مسئولان کشوری، استانی و مردم در استان ایلام برگزار شد.

ه گزارش خبرنگار مهر، امروز در یادواره عملیات ضربت ذوالفقار منطقه میمک نیمه باز رنگ و بوی حماسه گرفت، یادواره ای که به میزبانی ارتش جمهوری اسلامی ایران و حضور پررنگ ایلات و عشایر استان ایلام و سایر اقشار مردم برگزار شد.

19 دی ماه سال ۱۳۵۹ روز آزادسازی میمک توسط رزمندگان اسلام و نیروهای بسیج عشایر و ایلات مختلف استان به ویژه ایل خزل در عملیات غرور آفرین ضربت ذوالفقار است.

اکنون با خیالی آسوده در این مکان گام می گذارند در همه جا امنیت و آرامش وجود دارد، درست ۳۷ سال پیش قبل از شروع رسمی جنگ تحمیلی ارتفاعات استراتژی میمک به دست دشمن افتاد در اینجا بود که نمی توان از آزادسازی میمک سخن گفت و از رشادت ایلات عشایر سخن نگفت، از دلاوری های ایل خزل، ارکوازی، بولی، ملکشاه، شوهان، کرد، کلهر، بدره، صالح آباد و سایر عشایر و ایلاتی که زینت بخش عملیات ماندگار ضربت ذوالفقار بود.

محمد ناصری یکی از عشایر ایلات استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از طرف شمال و جنوب از پشت سر شروع به شناسایی کردیم، ۹۰ روز در کمین گاه دشمن بودیم.

وی گفت: لحظه به لحظه گزارشات دقیق را به ارتش می رساندیم، بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ بار جلسه محرمانه با ارتش داشتیم.

یکی از فرماندهان ارتش که در آن دوران در این عملیات نقش داشت نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بهترین راهبردی می توانست در این حوزه اتخاذ شود این بود که ما ابتدا پیشروی نیروهای ارتش بعث عراق را تثبیت کنیم.

چمن آرا یکی از بزرگان ایل خزل نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: برای اولین بار این عملیات غرور آفرین در غرب کشور به وجود آمد که کلید همه عملیات ها بود.

فتح میمک نقطه مهمی در دوران دفاع مقدس

علاوه بر ارتش و بسیج و عشایر باید نیز یادی کنیم از دلاوری های سیمرغ آسمان شهید کشوری و امروز همه بودند تا یادی کنند از آن روزگاران.

امیر سرتیپ ناصر آراسته از گروه مشاورین فرمانده کل قوا در این مراسم فتح میمک را نقطه مهمی در دوران دفاع مقدس دانست و گفت: ایلات عشایر استان ایلام رشادت های بزرگی را در آن دوران داشتند ایل بزرگ و غیور و دلاور خزل رشادت های زیادی در این عملیات داشتند دیگر ایل های موجود در این منطقه نیز در پدافند از این منطقه چه ایثارها و چه حماسه ها آفریدند.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام نیز با اشاره به این که مردم استان ایلام و عشایر نقش مهمی در دوران های مختلف انقلاب اسلامی داشته اند گفت: فتح میمک یکی از چندین عملیاتی است که مردم استان ایلام نقش مهمی در پیروزی آن داشتند.

در این مراسم نیز از تمبر عملیات میمک نیز رونمایی شد.

در یادواره بزرگ فتح میمک یادی شد از آن روزها روزهای برای اعتلای نام ایران زمین و این راهی است که همچنان ادامه دارد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 0 =