رویداد «همدان ۲۰۱۸» نقطه شروع مسیر توسعه گردشگری استان

همدان - رویداد «همدان ۲۰۱۸» نقطه شروع مسیر توسعه گردشگری استان است و باید از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را داشت.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- احمد رجبی راغب*: آیا همدان می تواند با رویداد «همدان ۲۰۱۸» فرصتی مهم برای جذب گردشگر برای خود رقم بزند؟ این سئوالی است که این روزها باید کارشناسان، مسئولان، متولیان و مردم به آن پاسخ گویند.

امروزه محیط طبیعی، ابنیه و آثار تاریخی و صنایع دستی به تنهایی جاذبه های گردشگری یک مقصد را شامل نمی شود و در واقع رویدادهایی که در یک مقصد یا منطقه رخ می دهد خود می تواند به عنوان منبعی مهم برای جذب گردشگر به شمار آید.

 برپایی یک رویداد به گونه ای است که به طور معمول برخلاف زندگی متعارف و جاری؛ جامعه میزبان آن است و نقطه آغاز وپایانی دارد و هدف از برپایی آن فعالیت اجتماعی و یا گذران اوقات فراغت و یا جذب گردشگر است که همدان علاوه بر دو مورد اول با جدیت سومین مورد را در سال۲۰۱۸ دنبال خواهد کرد.

باید گفت که برگزاری یک رویداد موجب اعتبار بخشی، توجه رسانه ها و سرازیر شدن سرمایه به یک منطقه می شود و در پی آن تامین هر چه بهتر نیازهای مردم محلی، رشد و توسعه آن منطقه به همراه دارد و این امر سبب می شود تا سرمایه گذاری های کلانی در استان صورت گیرد و تحولی عظیم در زیرساخت های استان رخ دهد.

در این راستا با برگزاری یک رویداد ملی یا بین المللی در استان همدان،   سیل جدیدی از گردشگران برای دیدن رویدادها و یا تجربه شرکت در آنها به سفر می روند که دلایل توجه به این نوع گردشگری که در استان همدان باید تقویت شود را می توان جذب گردشگری در ایام غیراوج سفر، جلب توجه رسانه ها به یک منطقه و مطرح کردن آن و ایجاد تحرک اقتصادی، اجتماعی و روحیه بخشی به جامعه و تشویق گردشگران به تکرار بازدید از یک محل نام برد.

رویدادهای گردشگری بدان حد اهمیت دارند که ممکن است یک مکان از جاذبه های ناشناخته و مطرح کم بهره باشد، در حالیکه تدارک و برگزاری یک رویداد حائز اهمیت به جذب طیف وسیعی از گردشگران به آن محل بینجامد و این برای همدان باید به مانند آب خوردنی ساده باشد زیرا دارای پتانسیل های بیشماری در زمینه جذب گردشگر است و باید به داشته هایش توجه جدی نمود و از آن بهره برداری لازم را داشت که نمونه بارز این استفاده را از عنوان شهر جهانی لالجین و استفاده از آیتم صداو  سیما در برنامه خندوانه می توان نام برد که پس از ان طیف وسیعی از گردشگران مواجه شد.

در این راستا رویداد «همدان ۲۰۱۸» که شامل دو رویداد بین المللی و آسیایی است یکی از همین رویدادهاست که می تواند نقش بسزایی در پیشبرد اهداف گردشگری استان داشته باشد.

در سال های اخیر برگزاری رویدادهای گوناگون به گونه ای است زیاد شده که گویا مسابقه ای در تدارک و برگزاری رویداد درمیان مقاصد گردشگری جهان در جریان است و این موضوع از آنجا که مسئله توسعه گردشگری در کشور و استان در تیتر و سرلوحه فعالیت های توسعه ای قرار گرفته می تواند به عنصری جذاب برای معرفی طیفی به نسبت روزآمدتر و قابل توسعه تر از جاذبه ها در صنعت گردشگری تبدیل شود و نیازمند توجه جدی تمامی اقشار از هر طیف و سازمانی است.

یکی از ابزارهای مفید برای برپایی هر چه بهتر رویداد «همدان ۲۰۱۸» توجه جدی به بخش خصوصی است که با سیاست های حمایتی و تشویقی برای فعالین حوزه گردشگری می توان مسیر حرکت گردشگری استان همدان را هموارتر نمود و آنچه در این مورد باید به آن توجه شود حضور منسجم فعالین حوزه گردشگری و نیز نقش پررنگ و اساسی عموم مردم به عنوان یک بازوی قوی و کمکی در این رویداد فراملی در عرصه گردشگری است.

این رویداد سرآغازی برای تحولات در حوزه های مختلف به ویژه گردشگری است و باید سهم استان را در ورود گردشگران داخلی و خارجی افزایش داد.

* کارشناس گردشگری استان همدان

کد خبر 4197811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =