مبارزه با مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی موجب کاهش آسیبها می شود

قزوین- مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین گفت: با ترویج آموزه های دینی باید مبارزه با مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی با جدیت صورت گیرد تا شاهد کاهش آسیب های اجتماعی باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مریم بیدخام روز شنبه در کمیته پیشگیری و مبارزه با مصرف مشروبات الکلی که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: ارائه راهکار در جهت کاهش آسیب های اجتماعی از سوی دستگاه های متولی، از اهداف تشکیل این جلسه است.

وی بیان کرد: مصرف مشروبات الکلی علاوه بر اینکه مغایر با شرع، اخلاق  و فرهنگ کشور است منشاء بسیاری از جرائم و آسیبهای اجتماعی نیز محسوب می شود.

بیدخام با اشاره به برگزاری منظم جلسات کمیته استانی پیشگیری ومبارزه با مشروبات الکلی دراستان یادآورشد:در این جلسات، اقدامات دستگاه ها در زمینه پیشگیری و مبارزه با مصرف مشروبات الکلی مورد بررسی قرار می گیرد و چون پیشگیری و درمان کاهش آسیب و بازتوانی سوء مصرف الکل به عنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی در بسیاری از کشورهای دنیا مورد توجه قرار گرفته ما نیز آن را در اولویت قرار داده ایم.

وی اضافه کرد: در مبارزه با مواد مخدر جدی هستیم و ضروری است در زمینه مشروبات الکلی نیز با توجه به آموزه های دینی از گسترش آن در جامعه جلوگیری شود.

وی یادآورشد: مصرف مشروبات الکلی زمینه ساز بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی است که گاهی پیامدهای آن جبران ناپذیر استلذا  یکی ازمهمترین راههای پیشگیری آگاه سازی وآموزش خانواده هاست که اگر جدی گرفته شود تاثیر گذار خواهد بود.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین بیان کرد: مشخص کردن وظایف و نقش دستگاهها و نهادهای مختلف و وظایف سازمانهای مردم نهاد در سطح استان در راستای عملیاتی کردن اهداف کمیته کاهش مصرف مشروبات الکلی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با مهم توصیف کردن طرح پیشگیری از مصرف مشروبات الکلی که توسط نماینده سازمان تبلیغات اسلامی استان ارائه شد، نقش دانشگاه علوم پزشکی را به عنوان دستگاه همکار در فرایند اجرای طرح بسیار اثرگذار دانست و خواستار مشارکت معاونت های بهداشتی و بویژه درمانی دانشگاه در مراحل اجرای طرح شد.

بیدخام افزود: دانشگاه علوم پزشکی از طریق برگزاری کارگاه های دوره ای TOT آموزشهای لازم را به گروه های هدف ارائه کند تا آن گروه ها ضمن فراگیری، بتوانند مباحث پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی و سایر آسیب های اجتماعی را به مخاطبان خود انتقال دهند.

وی تصریح کرد: با اجرای این طرح می توان امیدوار بود عرصه پیشگیری و مبارزه، ابعاد وسیع تری را تحت پوشش قرار دهد و نتایج ارزنده تری را به ارمغان آورد.

در این جلسه مقرر شد دوره های آموزشی TOT توسط دانشگاه علوم پزشکی در راستای تبیین سند سفیران سلامت و با همکاری و مشارکت اداره کل بهزیستی در واحدها و مراکز مورد نظر کمیته استانی با مشروبات الکلی برگزار شود.

همچنین تصمیم گرفته شد سازمان تبلیغات اسلامی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در راستای اجرای طرح پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی در محلات 16 گانه هدف(طرح ارایه شده توسط تبلیغات اسلامی) نسبت به برگزاری دوره های آموزشی TOT  اقدام کند.

در ادامه اعضای کمیته، دیدگاه و پیشنهادات خود را در راستای اجرای طرح ارائه کردند.

کد خبر 4198384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =