آقازاده و کرینکو در پاسخ به مهر : نیروگاه را در موعد مقرر به نتیجه خواهیم رساند / نیاز بیشتری به همکاری کارشناسان ایرانی و روسی داریم

مقرر شده است ایران برای حل مشکلات فنی و کارشناسی نیروگاه بوشهر با هدف راه اندازی بموقع این نیروگاه فراتر از تعهدات قبلی خود به روسیه کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا آقا زاده رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در پی دیدار دوساعته سرگئی کرینکو  در محل سازمان انرژی اتمی، مذاکرات را موفق توصیف کرد و در پاسخ به خبرنگار مهر  مبنی بر اینکه آیا طبق توافق پیشین در مسکو روند راه اندازی نیروگاه بوشهر تسریع خواهد شد یا خیر ؟ گفت: در این مذاکرات طبق توافقنامه امضا شده در مسکو میان من و آقای گرینکو، فعالیت های صورت گرفته را مرور کردیم و همچنان اراده سیاسی دو کشور بر راه اندازی نیروگاه بوشهر در زمان پیش بینی شده است.

وی با اشاره به خواص بودن نیروگاه بوشهر و کمک هایی که از طرف ایران و روسیه برای پیشرفت کارها لازم است، گفت : ما همه تلاشمان را انجام می دهیم که مشکلات را از سر راه برداریم و نیروگاه را در موعد مقرر به نتیجه برسانیم.

آقازاده در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه آیا طبق قرار قبلی سوخت نیروگاه بوشهر اسفند ماه به تهران ارسال می شود، افزود: هیچ تغییری در برنامه بوجود نیامده و این سوخت را اسفند ماه دریافت خواهیم کرد.

در ادامه این کنفرانس خبری، سرگئی کرینکو در پاسخ به خبرنگار مهر اظهارات آقازاده را تایید کرد اما در عین حال با اشاره به اینکه اقدامات انجام گرفته کافی نیست گفت: نیاز بیشتری به همکاری کارشناسان ایرانی و روسی داریم و یکی از مهمترین مسائل ما تامین کافی مالی این موضوع است.

وی همچنین ارسال به موقع تجهیزات بویژه تجهیزات ساخته شده در کشورهای صالح را  از دیگر مسائل تاثیر گذار در پیشرفت کار نیروگاه بوشهر عنوان کرد.

رئیس آژانس اتمی روسیه همچنین خبر داد: تعدادی از کارشناسان مرتبط با نیروگاه بوشهر که به همراه وی از مسکو به تهران آمده اند در روزهای آینده مسائل فنی پیشرفت کار را و مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران بررسی خواهند کرد و نتایج را به اطلاع آقازاده خواهند رساند.

سرگئی کرینکو در پاسخ به مهر در خصوص احتمال تغییر زمان راه اندازی نیروگاه با توجه به مشکلات مالی و فنی گفت: ما صحبت های گذشته خود را تکرار می کنیم و هیچ گونه تغییری در مواضع فدراسیون روسیه در ساخت بموقع نیروگاه بوشهر حاصل نشده است و تلاش می کنیم کار به موقع تمام شود.

آقازاده همچنین توضیح داد: مقرر شده است ایران برای حل مشکلات فنی و کارشناسی نیروگاه بوشهر  با هدف راه اندازی بموقع این نیروگاه فراتر از تعهدات قبلی خود به روسیه کمک کند.

در حاشیه این کنفرانس خبری، محمد سعیدی معاون امور بین الملل و برنامه ریزی سازمان انرژی اتمی و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در خصوص اظهارات سرگئی کرینکو مبنی بر وجود مشکلات مالی در راه اندازی نیروگاه بوشهر به خبرنگاران توضیح داد : هیچ پرداختی بیش از تعهد قبلی به روسیه صورت نمی گیرد صرفا مقرر شده است برای تسریع روند کار، پرداختها تسریع شود.

وی در پاسخ به این سئوال که در صورتی که کشورهای ثالث مورد اشاره کرینکو تجهیزات مورد نیاز نیروگاه بوشهر را ندهند چه اتفاقی خواهد افتاد ، گفت: اگر چنین شود این تجهیزات در روسیه ساخته شده و به نیروگاه ارسال خواهد شد.

سعیدی در پاسخ به این سئوال که آیا ممکن است قطعنامه شورای امنیت در ارسال این تجهیزات از کشور ثالث به ایران تاثیر بگذارد، گفت : این تجهیزات ، تجهیزت خاصی نیست که مشمول موارد قطعنامه شود.

کد خبر 419864

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =