نمایشگاه«جلال خط و جلوه رنگ» تمدید شد/بیان احساس به واسطه فرم

شیراز- نمایشگاه خط نگاره و دست ساخته های سفالینه مهناز جبری با عنوان «جلال خط و جلوه رنگ» برای یک هفته دیگر تمدید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهناز جبری دانش آموخته گرافیک از دانشکده هنر و معماری تهران مرکز در زمینه خط دومین نمایشگاه انفرادی خود را در شیراز برگزار کرده است.

این بانوی هنرمند در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پیشتر در زمینه چاپ دستی نمایشگاه های گروهی داشته است، گفت: در نمایشگاه کنونی از عنصر خط در نقاشی بهره گرفتم و محتوای آن بر اساس مجموعه شعر از شعرای مختلف فارسی زبان است.

جبری آثار این نمایشگاه را شکلی از بیان احساس به واسطه فرم حروف و الفبا معرفی کرد و دلیل بهره گیری از شعر را در آثار نقاشی خط را برشمرد و افزود: از آنجا که نقاشی خط به نوعی بیان احساس است، بهترین موضوعی که می توانست این احساس را به مخاطب ارایه کند، استفاده از عنصر شعر است.

جبری که در این نمایشگاه سفالینه هایی با طرح و نقش های ایرانی ارایه کرده در ادامه از ارتباط گرافیک و نقاشی خط سخن گفت و افزود: ارتباط بسیار تنگاتنگی میان این دو هست زیرا به هر روی یک تابلو نقاشی خط دارای مبانی است که شامل رنگ، ترکیب بندی، نوع نگارش حروف است.

او با بیان اینکه بر فرم تاکید ویژه ای در خط نگاره دارد افزود: بدین خاطر روی فرم خط های مختلف مطالعه کردم و با استفاده از خط ثلث، نستعلیق و بیش از همه از خط پهلوی در این نمایشگاه و نمایشگاه پیشین استفاده کردم و در این نمایشگاه آن را بسط دادم و از خط های مختلف استفاده کردم تا بیننده آن را احساس کند.

جبری با بیان اینکه در ساختار خط قابلیت های متنوعی وجود دارد، عنوان کرد که در این نمایشگاه ۲۰ اثر نقاشی خط ارایه کرده است.

وی از تمدید نمایشگاه به مدت یک هفته خبر داد و افزود: دوست داشتم استقبال از این نمایشگاه بهتر باشد زیرا که انتظار می رود دانشجویان هنر و رشته های مرتبط به دیدن نمایشگاه های هنری بیایند.

این هنرمند خوشنویس دیدن نمایشگاه های هنری را موجب گسترش دیدگاه هنرمندان دانست و گفت: هنگام دوران دانشجویی اکثر نمایشگاه های هنری را تلاش می کردم ببینم، اما دانشجویان اکنون به نظر می رسد انگیزه های پایینی برای دیدن نمایشگاه های هنری دارند.

مهناز جبری درخصوص سفالینه های حاضر در نمایشگاه «جلال خط و جلوه رنگ» هم عنوان کرد: در ساخت این آثار از حروف و الفبا بهره بردم که می خواستم این را نشان دهم فرم های واژگان فارسی در این زمینه قابلیت های بسیاری دارند و به وسیله مواد مختلف می شود آنرا کاربردی کرد.

وی با اعلام اینکه در زمینه سفالینه ها ۳۰ اثر به نمایش گذاشته، افزود: این سفالینه ها دارای لعابی است که در کوره پخته شده اند؛ این در حالیست که من سفال را به عنوان یک بوم انتخاب کردم.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه «جلال خط و جلوه رنگ» با آثاری از مهناز جبری که ۱۵ دی ماه در نگارخانه سروناز آغاز بکار کرد تا ۲۸ ماه جاری ادامه دارد.

کد خبر 4199117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =