خدمات شهری ظرفیتی مهم برای ایجاد درآمدهای پایدار شهرداری است

تبریز – عضو شورای شهر تبریز گفت: در کل دنیا وصول مالیات از طریق شهرداری انجام می شود و خدمات شهری تبدیل به منبع درآمد پایدار برای شهرداری ها شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام دبیری یکشنبه در نطق میان دستور خود در جلسه علنی شورای شهر تبریز، با مقایسه شهرهای پیشرفته دنبا با اوضاع موجود شهر تبریز اظهار داشت: در کل دنیا ۷۰ درصد بودجه دولت از درآمد های پایدار است و وصول مالیات نیز از طریق شهرداری انجام می شود و خدمات شهری تبدیل به درآمد شده است.

وی ادامه داد: این در حالی ایست که هنوز ۷۰درصد درآمد ما وابسته به عوارض ساختمانی، تراکم فروشی و ماده ۱۰۰ و غیره است و  ۱۵درصد آن نیز با کمک دولت تأمین می شود، این سرمشق و الگو متفاوت، برعکس با الگوی جهانی بوده و بسیار تعجب برانگیز است و اتکا به درآمد های ناپایدار باعث بروز مشکلات بسیار خواهد بود.

این عضو شورای شهر تبریز متذکر شد: افزایش عوارض شهری متناسب با افزایش بناها، دریافت عوارض از خانه ها و مناطق مسکونی خالی، اعمال فشار بر سازمان های دولتی برای دریافت طلب از دولت، اعمال مالیات ارزش افزوده، تلاش در جهت حذف رانت و پُرخواری و اختصاص مکان ها به فضاهای پاک، راه کارهای کارآمد و کارساز شوراها در مسیر ایجاد درآمدهای پایدار است.

دبیری در پایان تصریح کرد: این راهکارها اقداماتی هستند که برای طی مسیر تحقق چشم اندازهای اقتصادی و کارآفرینی کمک کنند و شوراها می توانند با تعیین عوارض برای صنایع آلاینده بر این مشکلات فایق آیند و درآمد پایداری را تعریف کنند.

 

 

کد خبر 4199267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =