تثبیت جمعیت روستایی با ایجاد اشتغال و تامین امکانات محقق می شود

اراک- استاندار مرکزی گفت: تثبیت جمعیت روستایی کشور با ایجاد اشتغال و فراهم سازی امکانات مختلف در روستاها محقق می شود، بنابراین باید توان خود را در این زمینه به کار بگیریم.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعلی آقازاده ظهر یکشنبه در نشست مشورتی بخشداران استان مرکزی در اراک، با اشاره به اهمیت فعالیت بخشداری ها اظهار داشت: بخشداران خاکریز اول رسیدگی و رفع مشکلات و معضلات روستاییان هستند و این مسئولیت به مشتاقان خدمت انگیزه می بخشد، زیرا به صورت مستقیم با مردم ارتباط دارد.

وی افزود: بخشداران نخستین حلقه ارتباط روستاییان با دولت هستند و باید به خاطر داشته باشند روستا ثروت یک ملت است که متاسفانه در مقیاس وضعیت کنونی با دهه شصت که نسبت روستا نشینی به شهر نشینی ۷۰ درصد به ۳۰ درصد بوده در می یابیم که باید جمعیت روستایی حفظ شود.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت روستایی به دنبال خود کاهش تولید بومی و افزایش جمعیت مصرف کننده را به دنبال دارد که به این سبب تلاش برای ثبات جمعیت روستایی از اهمیت بسیار برخوردار است، در دهه های اخیر تولد شهرها و شهرداری ها به سرعت و بدون برنامه پیش رفت که همین مسئله امروزه سبب کاهش جمعیت روستایی شده است.

آقازاده تصریح کرد: نگهداری جمعیت در روستاها وابسته به فاکتورهایی اعم از ایجاد اشتغال پایدار، امکانات از جمله بهداشت، آموزش، راه و غیره است و در این راستا مسئولان باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا جمعیت روستایی در روستاها ماندگار شود، زیرا اگر این روند ادامه یابد در سال ۱۴۱۰ شاهد مهاجرت بیش از نیمی از جمعیت کنونی روستایی به شهرها هستیم.

وی ادامه داد: خالی شدن روستاها از سکنه تضعیف تولید ملی و کشاورزی را به همراه دارد اما هرچه میزان تولید ملی کشور افزایش یابد جامعه از نظر سلامت اقتصادی، روحی و روانی در امنیت بیشتری قرار می گیرد، در راستای ایجاد اشتغال روستایی باید تمام توان خود را به کار گیریم.

استاندار مرکزی عنوان کرد: طرح اشتغال پایدار روستایی بسیار مورد تاکید قرار دارد و تصمیم داریم در این زمینه با نهایت دقت ورود یابیم و حتی کوچکترین طرح ها را نیز بدون ارزیابی صحیح به تصویب نرسانیم، زیرا منابع این طرح از بیت المال تامین شده و مدیریت صحیح آن سبب ایجاد تعداد بسیار زیادی شغل برای جوانان روستایی می شود.

آقازاده بیان کرد: ۱۰ سال گذشته نیز طرحی مشابه این پروژه به اجرا رسید که البته با صرف مبلغ یک میلیارد دلار و صرفا برای رفع برخی از مشکلات روستاییان بود اما تجربه و امکانات دولت کنونی با ۱۰ سال گذشته بسیار متفاوت است و به این منظور باید نهایت دقت را داشته باشیم تا بتوانیم گامی موثر در راستای تثبیت جمعیت روستایی برداریم.

وی ابراز داشت: آرای کمیسیون ماده ۹۹ بسیار چالش برانگیز شده که در این راستا بخشداران باید عملکردی جدی داشته باشند و باتوجه به اینکه فاصله حریم شهری بسیار کم شده روند ساخت و سازهای روستایی نیز باید تحت نظر باشند.

کد خبر 4199522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =