مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی:

تخصیص کامل تسهیلات اشتغالزایی استان مرکزی ۱۳هزار شغل ایجاد می کند

شناسهٔ خبر: 4199605 -
اراک- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: تخصیص کامل تسهیلات اشتغالزایی استان مرکزی بیش از ۱۳هزار شغل ایجاد می کند و برای این مهم شش هزارمیلیارد ریال بودجه درنظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدتقی آبایی پیش از ظهر شنبه در نشست مشورتی بخشداران استان مرکزی در اراک، با اشاره به روند اعطای تسهیلات ایجاد اشتغال روستایی اظهار داشت: برای کسب نتایج موفق تر باید همراه با توزیع تسهیلات، نهادهایی تشکیل شوند که این زنجیره را کامل کنند و به آموزش مشاغل ایجاد کننده تولید پایدار بپردازند.

وی افزود: مقرر شده که مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار منابع از محل صندوق توسعه ملی به ایجاد اشتغال روستایی اختصاص داده شود که سهم استان مرکزی از این مبلغ معادل ۲۹۴ میلیارد تومان است. تاکنون از این مبلغ حدود ۵۰ درصد ابلاغ شده که ۳۰ درصد آن در اختیار کارگروه ملی استان قرار دارد تا به مناطق دارای عملکرد بهتر تعلق گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: میزان مشاغل خانگی در استان نسبت به سنوات گذشته رشدی شش تا هفت برابری داشته، همچنین پرداخت تسهیلات برای ۳۶۰ عنوان مشاغل خانگی امکان پذیر است و در حال حاضر مبلغ ۱۵ میلیارد تومان منابع برای پرداخت این تسهیلات دست اختیار داریم.

آبایی تصریح کرد: سال گذشته تسهیلات ایجاد اشتغال به ازای هر فرصت شغلی معادل پنج میلیون تومان بود، اما امسال به ازای هر فرصت شغلی روستایی ۲۰میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می شود.

وی ادامه داد: در مجموع میزان ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به استان مرکزی تعلق دارد که اگر به صورت ۱۰۰ درصدی جذب شود، ۱۳هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی در استان به وجود می آید، پرداخت تسهیلات تنها به شغل های موجود در رسته های تعیین شده تعلق دارد و بخشداران باید در این راستا متقاضیان را توجیه کنند تا انتخاب صحیح داشته باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی عنوان کرد: نرخ تسهیلات ایجاد اشتغال برای مناطق محروم و روستاهای مرزی چهار درصد، برای سرمایه ثابت معادل شش درصد و برای سرمایه در گردش معادل ۱۰ درصد با تنفس ۱۸ ماهه و بازپرداخت ۹ ساله تعیین شده است.

آبایی بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این راستا متقاعد سازی و ملزم کردن بانک های عامل به پذیرش اسناد روستایی به جای اسناد سهل الوصول و تقبل سفته به عنوان کسری اسناد است، همچنین در راستای آغاز فعالیت توزیع این تسهیلات سامانه کارا نیز رونمایی شده و متقاضیان حداکثر به مدت دو ماه برای تکمیل مدارک زمان دارند.

وی ابراز داشت: باتوجه به طرح های تعیین شده، افزایش رسته های شغلی در این طرح ممکن نیست اما اگر امکان ایجاد اشتغال در رسته ای وجود داشت آن مورد را به کمیسیون مربوطه ارجاع می دهیم، باتوجه به اینکه هدف اصلی دولت ایجاد ۹۷۱ هزار فرصت شغلی است باید تمام تلاش خود را در این راستا به کار بگیریم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: در این طرح برخی از رسته ها ماهیت ملی دارند که ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی از این دست هستند و کلیات این طرح، شامل شهرهای دارای جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر نیز می شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 8 =