پرداخت مطالبات بخش خصوصی  صنعت نفت در دست اقدام

نماینده سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت:برای ارتقای کیفی محصولات خود در حال برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه های آموزشی با همراهی کمپانی های بزرگ نفتی همانند استات اویل، شل، توتال و .. هستیم.

رضا خیامیان، نماینده سازندگان تجهیزات صنعت نفت در بخش خصوصی در گفتگو با خبرنگار مهر از جلسه وزارت نفت با تمام فعالان و پیمانکاران بخش خصوصی به منظور بررسی میزان مطالبات آنها خبر داد و گفت: طی این جلسه که به دستور وزیر نفت برای بررسی میزان مطالبات پیمانکاران و بخش خصوصی از این وزارتخانه تشکیل شده بود؛ مقرر شد که این بخش فهرست دقیق را طی یک هفته تهیه کرده و به وزارت نفت تحویل دهند تا بر اساس اولویت بندی مطالبات آنها تا پایان بهمن پرداخت شود.

وی ادامه داد: وزارت نفت تجهیزات ممتاز سازندگان داخلی را بر اساس نیاز خود خریداری می کند، اما در پرداخت مطالبات تاخیر دارد. اغلب تجهیزاتی که از بخش داخلی خریداری می شود شامل شیرآلات، مبدل های حرارتی و در صنعت گاز تمام کنتورهای گاز می شود. به طور کلی اولویت تامین تجهیزات از سوی بخش داخلی متوجه قرارداد توتال در فاز۱۱ پارس جنوبی است که پس از تعیین تکلیف دقیق سفارشات نیز مشخص می شود.

خیامیان با اشاره به اینکه لوله های ریفورمیت مورد نیاز پالایشگاه ها توسط بخش داخلی که با شرکتی فرانسوی همکاری می کند تامین می شود، افزود: تفاهمنامه های متفاوتی برای مشارکت با شرکت های خارجی از جمله شرکت های ایتالیایی در ساخت شیرآلات امضا کردیم تا به این ترتیب با انتقال فناوری به داخل کشور کیفیت محصولات داخلی ارتقا یابد.

این نماینده سازندگان تجهیزات صنعت نفت در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه با وجود اینکه همچنان سایه تحریم ها بر بخش های مختلف اقتصاد کشور به ویژه بخش انتقال فناوری احساس می شود، آیا راهکاری برای ارتقای استانداردهای تولید تجهیزات نفتی وجود دارد، توضیح داد: برای ارتقای کیفی محصولات خود هیچ راهی جز ورود به بازارهای معتبر جهانی وجود ندارد. باید وارد بازارهای صادراتی شویم. با توجه به اینکه صنعت نفت کشور سال ها در تحریم به سر می برد استانداردهای تولید تجهیزات آن به روزرسانی نشده است. به همین منظور در حال برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه های آموزشی با همراهی کمپانی های بزرگ نفتی همانند استات اویل، شل، توتال و .. هستیم تا با استفاده از دانش مشاوره ای آنها استانداردهای تجهیزات تولیدی را ارتقا دهیم. به این ترتیب تجهیزات تولید ایران می توانند وارد وندورلیست این کمپانی های بین المللی شوند.

به گفته وی، هر کدام از کمپانی های بزرگ نفتی استانداردهای تعریف شده خود را دارند که وندورلیست شان نیز مطابق این استانداردها تعریف می شود.

کد خبر 4203581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =