اولین سال ریاست جمهوری ترامپ در شش نمودار

دونالد ترامپ، قبل از انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا قول داده بود که چهره سیاسی آمریکا را عوض ‌کند و قدرت را «به مردم بازگرداند»؛ اما دوازده ماه ریاست جمهوری او چه دستاوردی داشته است؟

به گزارش خبرگزاری مهر، بی بی سی طی گزارشی به بررسی اولین سال فعالیت دولت دونالد ترامپ پرداخت و نوشت: دونالد ترامپ، قبل از انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا قول داده بود که چهره سیاسی آمریکا را عوض ‌کند و قدرت را «به مردم بازگرداند». اما دوازده ماه ریاست جمهوری او چه دستاوردی داشته است؟

ما روند پیشرفت دستور کار دونالد ترامپ و واکنش جامعه آمریکا به این کارها را ارزیابی کردیم.

و در مقایسه با روسای جمهور پیشین آمریکا، به نتایج جالب و عجیبی دست یافتیم.

میزان محبوبیت او چقدر است؟

میزان محبوبیت دونالد ترامپ در میان روسای جمهور دهه‌های اخیر آمریکا از کمترین‌ها است.

بر اساس آمار موسسه گالوپ، میزان محبوبیت هفتگی او پس از دوازده ماه به ۳۹ درصد کاهش پیدا کرده است. باراک اوباما (۵۰درصد)، بیل کلینتون (۵۴درصد) جورج دبلیو بوش (۸۳درصد) در رتبه‌های بالاتر از او بودند.

متوسط سالانه میزان محبوبیت او هم ۳۹درصد است که آن هم پایین ترین حد برای رئیس جمهور آمریکا در اولین سال کاری‌اش است. بیل کلینتون با ۴۹درصد تا پیش از این در کمترین حد قرار گرفته بود.

وقتی آقای ترامپ در بیستم ژانویه سال گذشته (۲۰۱۷) کار خود را آغاز کرد، کمترین میزان محبوبیت را در میان روسای جمهور آمریکا داشت. او انتخابات را با چنان درصد ضعیفی برنده شد که تعجبی ندارد همچنان محبوبیتش تا این حد کم باشد.

این که میزان محبوبیت و حمایت از آقای ترامپ حتی در میان رای دهندگان اصلی‌اش از جمله سفیدپوستان بدون تحصیلات دانشگاهی و آمریکایی‌های روستایی رو به کاهش بوده است، می‌تواند هشداری برای کاخ سفید باشد.

کشورهای دیگر چه فکر می‌کنند؟

به گزارش موسسه گالوپ، محبوبیت چهره رهبری آمریکا از زمانی که آقای ترامپ به دفتر ریاست جمهوری این کشور رفته است در مقایسه با زمانی که باراک اوباما این دفتر را ترک کرد، ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

نتیجه نظرسنجی: به جز روسیه و اسرائیل بقیه مردم جهان از ترامپ ناراضی‌اند.

این میزان حتی از دوران جورج دبلیو بوش هم کمتر شده است.

آیا ترامپ مهاجرت غیرقانونی را کم کرده است؟

ساختن یک دیوار در مرز مکزیک یکی از قولهای آقای ترامپ در دوران کارزارهای انتخاباتی بود اما هنوز تا عملی شدن آن خیلی مانده است.

دموکرات‌ها حاضر نشدند حتی یک سنت برای ساخت دیوار اختصاص دهند و رهبران مکزیک هم اعلام کردند که هرگز پولی برای ساخت این دیوار نخواهند داد.

هشدار ترامپ: کنگره بودجه ساخت دیوار مکزیک را تامین نکند دولت تعطیل می‌شود

مکزیک: هرگز پول دیوار ترامپ را نمی‌دهیم

آقای ترامپ همچنان برای تغییر قانون مهاجرت آمریکا از جمله متوقف کردن سیستم دریافت ویزا از طریق لاتاری و اولویت ویزا برای کسانی که بستگان درجه یک آن شهروندان قانونی آمریکا هستند، بر کنگره فشار می‌آورد.

در همین یک سال گذشته دونالد ترامپ دو فرمان مهاجرتی صادر کرد که شرایط اخذ ویزا را برای برای برخی دشوارتر یا حتی ناممکن کرده است.

شاید اجرای قوانین مهاجرت و لفاظی‌های سختگیرانه ترامپ درباره مهاجران باعث شده که تعداد افرادی که سعی می‌کردند غیرقانونی وارد آمریکا شوند در اولین ماههای آغاز کار ترامپ کاهش پیدا کند اما در طول سال ۲۰۱۷ تعداد آنها کمی افزایش پیدا کرد.

تخمین زده می‌شود که ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی هنوز در آمریکا زندگی می‌کنند که بسیاری از آنها اهل مکزیک هستند.

اقتصاد آمریکا در دوران ترامپ به چه شکل است؟

آقای ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی اعلام کرد که در طی ده سال ۲۵ میلیون شغل ایجاد و برای همیشه عنوان «بزرگترین رئیس جمهور مشاغل» را از آن خود خواهد کرد.

او زمانی ادعا کرده بود که میزان بیکاری واقعی در آمریکا بیش از ۴۰ درصد است. حالا که او رهبر ایالات متحده آمریکاست، او با همان آماری رو به روست که زمانی آن را رد کرده بود.

پیش‌بینی‌های اولیه اقتصادی در دوران ریاست جمهوری ترامپ مانند وضعیت دوران آقای اوباما بوده است.

نرخ بیکاری در ماه اکتبر با ۴.۱ درصد، به پایین ترین میزان خود در ۱۷ سال اخیر رسید و در همان حد باقی مانده و به این ترتیب پس از ۸۱ ماه متوالی رشد اقتصادی به رقمی رسیده است که اصطلاحا «سطح اشتغال کامل» می‌نامند.

بازار بورس به حد نصاب‌های بالایی رسیده است، بهای نفت پایین مانده است و کار و کاسبی‌های کوچک و بازار وضعیت خوب و امیدوارکننده‌ای دارد و تورم در کنترل است.

جمهوریخواهان امیدوارند که کم کردن مالیاتها به رشد بیشتر اقتصادی کمک کند.

چه لوایحی را دونالد ترامپ امضا کرده است؟

آقای ترامپ در ماه دسامبر گفت: «ما بیشتر از هر کسی قوانین را امضا کردیم. ما حتی رکورد هری ترومن را شکستیم. »

بر اساس اطلاعات سایتی که وضعیت مصوبات کنگره آمریکا را دنبال می‌کند، رئیس جمهور آمریکا در یک سال اول کار خود ۱۰۷ مصوبه کنگره را امضا کرده است.

آقای ترامپ در رده پایینتر جورج دبلیو بوش (۱۱۸) و باراک اوباما (۱۲۴) قرار دارد اما تصویب طرح او برای بزرگ‌ترین تغییر در سیستم مالیاتی آمریکا در سه دهه اخیر و کاهش مالیاتها پیروزی بزرگی محسوب می‌شود.

آقای رئیس جمهور همچنین ادعا کرده است که بیشتر از همه روسای جمهوری آمریکا از زمان هری ترومن، طرح و قانون امضا کرده است. اما به گزارش GovTrack این مسئله فقط درباره صد روز اول کاری او صادق بوده است. از آن پس در این زمینه از همه روسای جمهور آمریکا عقب‌تر است.

تحلیل‌های «رادیو سراسری ملی» نشان می‌دهد که بیشتر از ۳۰ مصوبه‌ای که او امضا کرده مربوطه به تغییر یا تمدید قوانین موجود بوده است.

کاری که انجام نشد: بیمه خدمات درمانی

طرح بیمه درمانی و تغییر آن یکی از ابتدایی‌ترین آزمون‌های عملکرد ترامپ در قبال وعده‌های کارزار انتخاباتی‌اش است.

طرح بیمه خدمات درمانی باراک اوباما بیست میلیون آمریکایی را که از هیچ نوع بیمه درمانی برخوردار نبودند، تحت پوشش قرار داد اما این طرح با مشکل افزایش حق بیمه رو به رو شد و آقا ترامپ گفته بود که بلافاصله آن را لغو و یک طرح جدید را جایگزین آن خواهد کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح بیمه درمانی ترامپ را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت شکننده‌ای طرح لغو بیمه درمانی دوران باراک اوباما و جایگزینی آن را با یک بیمه درمانی جدید تصویب کرد. با وجود اینکه the Congressional Budget Office (CBO)، یک موسسه فدرال و مستقل از احزاب هشدار داده بود که در نتیجه این کار ۲۴ میلیون نفر دیگر در سراسر آمریکا تا سال ۲۰۲۶ میلادی بدون پوشش بیمه درمانی خواهند بود.

اما طرح بیمه جدیدی که جمهوری‌خواهان می‌خواستند جایگزین قانون بیمه بازمانده از اوباما شود، در سنای آمریکا با تردیدهایی از سوی نمایندگان دو حزب رو به رو شد و به این ترتیب آینده این طرح همچنان مبهم است.

کد خبر 4204240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =