تخصیص 10 درصد بودجه کل تحقیقات به بخش سلامت / صرف تنها یک سوم بودجه های پژوهشی در بخش تحقیقات

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از تخصیص یکصد میلیارد تومان به تحقیقات بخش سلامت خبر داد و گفت: 10 درصد بودجه کل تحقیقات به بخش سلامت تخصیص پیدا کرد.

دکتر حسین ملک افضلی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: در سال 85 که یک هزار میلیارد تومان به تحقیقات تخصیص یافته که یکصد میلیارد تومان به بخش تحقیقاتی با موضوع سلامت اختصاص پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تنها یک سوم بودجه ای که به پژوهش اختصاص می یابد، در این بخش هزینه می شود و مابقی صرف هزینه های تجهیزاتی و مسائل پشتیبانی می شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بودجه اختصاص یافته به هر طرح تحقیقاتی را به طور متوسط 7 میلیون تومان ذکر کرد و گفت: بودجه واقعی بخش تحقیقات سلامت پس از کسر هزینه های پشتیبانی 300 میلیارد تومان برآورد می شود که با توجه به انجام حدود 5 هزار طرح تحقیقاتی در کشور، به طور متوسط می توان به هر طرح تحقیقاتی حدود 7 میلیون تومان بودجه اختصاص داد.

وی افزود: البته طرح های تحقیقاتی هزینه های متفاوتی دارند و گاهی یک طرح با 500 هزار تومان و گاهی با بیش از 10 میلیون تومان انجام می گیرد. 

به گفته ملک افضلی به طور متوسط بیش از 20 درصد طرح های تحقیقاتی کشور در بخش علوم پزشکی کاربردی است که ممکن است در بخش های مدیریت ، جامعه و صنعت بکار رود.

وی یاد آور شد: حدود 80 درصد دیگر، طرح های دانشگاهی است که محققان از نتایج آن بهره مند می شوند.

کد خبر 420733

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =