واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه

معاون وزیر جهاد کشاورزی، از واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس کشاورز در حاشیه پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در کشور ما سالانه رقمی حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می شود، گفت: از این میزان یک تا یک و نیم میلیون تن کودهای آلی و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن کود بیولوژیک است.

کشاورز با اشاره به اینکه کود و سم در کشور ما نسبت به تولید کمتر از نصف مصرف می شود، تصریح کرد: ما یک درصد کشاورزی دنیا را داریم اما کمتر از ۰.۶ درصد آفت کش ها را مصرف می کنیم. 

وی با بیان اینکه هم اکنون ارز مبادله ای برای کلیه فعالان در زمینه آفت کش ها و فعالان اقتصادی یکسان است، خطاب به تولید کنندگان و وارد کنندگان سموم و کودهای شیمیایی  افزود: هر مشکل و نارسایی بر سر راهتان قرار دارد سریع منتقل کنید تا ما آن را برطرف کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در هفته جاری تصمیمی در دفتر وزیر جهاد اتخاذ شد تا ما ورود جدی تر به حوزه مواد بیولوژی داشته باشیم. بنابراین از کسانی که در این فضا فعالیت می کنند می خواهیم حوزه فعالیت خود را گسترش دهند. 

کشاورز با بیان اینکه مسائلی مانند کمک به مدیریت بحران آب در برنامه ششم به شکل قانون درآمده، گفت: ما باید تولیدات خود را بهبود ببخشیم، وابستگی ها را به حداقل برسانیم چرا این کار ارتقاء کیفیت تولید، رویکرد توسعه صادرات و کاهش ۱۱ میلیارد مترمکعبی آب را به همراه دارد.

وی اظهار داشت: در سال جاری وضعیت بارندگی و اقلیم مناسب نبوده همه می توانند به این بحران کمک کنند و این فقط وظیفه متخصصان آبیاری نیست. مقدار زیادی ضایعات در بخش کشاورزی وجود دارد که عامل اصلی بروز این ضایعات آسیب عوامل خسارت زا است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه استفاده از کودهای بیولوژیک آسیب کمتری به محیط زیست می زند، تأکید کرد: در برنامه ششم به طور ویژه عنوان شده که تولید این کودها را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا تولید افزایش یابد و سهم قابل  توجهی در مصرف عناصر آفت کش های بیولوژیک دیده شده که نمونه آن تخم پارازیت است که تاکنون دولت آن را تولید می کرد اما در حال حاضر به بخش خصوصی واگذار شده است.

کشاورز با اشاره به ارائه تسهیلات برای تولید آفت کش های بیولوژیک و کم خطر نیز، تصریح کرد: منبع تأمین اعتباری ما بانک کشاورزی است و طرح های اولویت دار مانند تجهیز مکانیزاسیون، ایجاد گلخانه و پرورش ماهی در قفس با ۳ درصد کارمزد کمتر داده می شود ضمن اینکه مساعدت های زیادی برای تولید این مواد بیولوژیک اختصاص خواهند داد.

وی با اشاره به حمایت دولت برای واردات و تولید سموم کم خطر گفت: واردات کود های کم خطر با ارز مبادله ای انجام می شود و حدود دو الی سه سال است که موفق شدیم حداقل تعرفه یعنی ۵ درصد را برای سموم کم خطر در نظر بگیریم.

به گزارش مهر پنجمین نمایشگاه نهاده های کشاورزی با شعار «دست در دست کشاورز ایرانی» از سوم تا ششم بهمن ماه در بوستان گفتگوی تهران برگزار می شود.

کد خبر 4208365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =