امید به تحقق بودجه ۱۰ میلیاردی تجسمی/ از حراج تهران خرید نکردیم

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد اعلام کرد از حراج اخیر تهران خریدی نکرده اند و همچنین درباره توسعه فضای گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران نیز توضیح داد.

مجید ملانوروزی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بودجه هنرهای تجسمی سال ۹۷ به خبرنگار مهر گفت: بودجه پیشنهادی ما ۱۰ میلیارد تومان اعلام شده است که امیدواریم محقق شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا دفتر امور هنرهای تجسمی ارشاد از حراج اخیر تهران اثری خریداری کرده است یا خیر، گفت: خیر ما خریدی از حراج تهران نداشتیم. البته سازمان ها و نهادها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور حمایت از حراج ها، آرت فرها و اکسپوها معمولاً خرید می کنند اما ما معمولاً برای موزه از این حراج خرید نمی کنیم.

ملانوروزی حراج تهران را یکی از حراج های موفق کشور و منطقه دانست و در مورد اینکه از آرت فرها و اکسپوها خریدی داشته اند، عنوان کرد: برای موزه هنرهای معاصر خیر، ما معمولاً برای وزارت ارشاد خرید داریم و در دوره قبل از حراج، دو اثر برای ارشاد خریداری شد اما در حراج دوم که آثار معاصر بود و بیشتر جوانان حضور داشتند، خریدی نداشتیم.

وی در مورد خرید آثار شاخص هنری خارجی برای گنجینه موزه هنرهای معاصر نیز به مهر گفت: معتقدم که باید در حوزه پاپ آرت که آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر کمبود دارد آثاری خریداری شود؛ نه اینکه صرفاً کارهای مشهور خریداری شود چون اهمیت گنجینه یک موزه به نوع و ترتیب آثارش است که از یک دوره کارهای شاخص را داشته باشد.

مدیرکل هنرهای تجسمی تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر ما بودجه و فضای کافی برای خرید چنین آثاری را نداریم.

وی در مورد گنجینه موزه هنرهای معاصر و مرمت آثار و افزایش فضای فیزیکی گنجینه عنوان کرد: ما اعلام کردیم که این گنجینه نیاز به مرمت و توسعه دارد. همچنین موزه هنرهای معاصر نیز نیاز به فضای بزرگتر برای نمایش آثار دارد اما این اتفاقات معمولا از بخش های تاسیسات و پشتیبانی وزارت ارشاد رخ می دهد.

ملانوروزی در پایان در مورد اختصاص نیم درصد از بودجه های سازمان ها و نهادها برای خرید آثار هنری گفت: این نیم درصد بودجه سازمان ها هیچ وقت مصوب نشد. سازمان ها و نهادها مختار هستند که یک دهم درصد از بودجه شان را برای خرید آثار تجسمی اختصاص دهند اما این مهم به صورت قانونی نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی دارد که تا به حال تصویب نشده است.

کد خبر 4210753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =