افتتاح ۵۱ پروژه آموزشی در خراسان جنوبی/ ۵۴۸ کلاس درس کمبود داریم

بیرجند- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: ۵۱ پروژه آموزشی، ورزشی، گرمایشی و خوابگاهی استان طی ایام دهه فجر به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا بیکی پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به پیش رو بودن ایام دهه فجر بیان کرد: طی این ایام ۵۱ پروژه آموزشی، ورزشی، گرمایشی و خوابگاهی به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه این پروژه ها با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۳۱۷ میلیون تومان افتتاح می شود، افزود: ۳۵ درصد از این اعتبارات استانی است.

بیکی با بیان اینکه این پروژه ها شامل یک سالن چند منظوره، ۱۵ مدرسه با ۵۱ کلاس درس جدید است، گفت: همچنین سه مدرسه با ۹ کلاس درس تخریب و بازسازی می شوند.

وی بیان کرد: ۲۸مدرسه با ۱۵۷ کلاس درس با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از اعتبارات ملی به تاسیسات گرمایشی استاندارد مجهز شده اند.

بیکی اظهار کرد: طی سال جاری با احتساب پروژه های دهه فجر، ۸۵ پروژه آموزشی، ورزشی، گرمایشی و خوابگاهی در استان انجام شده است.

وی بیان کرد: کل اعتبارات سال جاری ۲۰ میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان بوده که از این میزان ۳۱.۵ درصد ملی، ۳۲.۹ درصد استانی و ۳۵.۶ درصد مردمی و خیری بوده است.

تخصیص ۳۵ درصد از اعتبارات سال جاری

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای سال ۹۲ تاکنون، ۶۳۶ کلاس درس تحویل داده شده است.

وی بیان کرد: این کلاس ها با ۳۴۹ هزار و ۵۵۰ متر مربع زیربنا و اعتباری بالغ بر ۶۷ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان به بهره برداری رسیده است.

بیکی با بیان اینکه طی چند سال گذشته، علی رغم تمامی تنگناها، روند افزایشی اعتبارات را داشته ایم، گفت: تاکنون ۳۵ درصد از اعتبارات سال جاری تخصیص یافته است.

وی با اشاره به تعهدات خیرین مدرسه ساز بیان کرد: طی سال ۹۴، تعهدات خیرین ۱۷ میلیارد و ۵۵۱ میلیون تومان بوده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی افزود: این تعهدات در سال ۹۵ به ۱۸ میلیارد و ۱۸۳ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی بیان کرد: در مجموع از ابتدای سال ۸۴ تاکنون ۱۱۹ میلیارد و ۶۰۹ میلیون تومان تعهدات خیرین بوده که قریب به ۷۴ میلیارد تومان احداثی بوده است.

برگزاری جشنواره خیرین مدرسه ساز در استان

بیکی با اشاره به برنامه های پیش رو بیان کرد: در دهه اول اردیبهشت ماه ۹۷، بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز با هدف جذب جوانان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته دو پروژه مهمی در زمینه نوسازی مدارس انجام شده است، گفت: با در نظر گرفتن عوارض در قبوض گاز، ساماندهی سامانه های گرمایشی مدارس مورد توجه قرار گرفته است.

بیکی بیان کرد: از آغاز اجرای این طرح، ۴۹۰ مدرسه با سه هزار و ۴۶۸ کلاس درس مجهز به سامانه های گرمایشی شدند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی افزود: برای این امر ۱۵ میلیارد و ۷۸۵ میلیون تومان هزینه شده است.

وی با اشاره به وضعیت آسفالت محوطه مدارس استان بیان کرد: طی سال گذشته قریب به یک میلیارد و ۲۶۲میلیون تومان سهمیه قیر این استان بوده که توانستیم از این محل ۵۸ مدرسه با ۷۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع محوطه را آسفالت کنیم.

بیکی ادامه داد: برای سال جاری نیز ایزوگام را در دستور کار قرار داده ایم که قریب به یک میلیارد تومان برای این امر پیش بینی شده است.

کمبود ۳۹۵ کلاس درس در مسکن مهر

بیکی با بیان اینکه در حال حاضر با کمبود کلاس درس مواجه هستیم، گفت: ۱۳۵ کلاس درس در سایت های مسکن مهر در حال احداث بوده و به ۳۹۵ کلاس جدید نیز نیازمند هستیم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی افزود: همچنین به احداث ۱۵۳ کلاس درس دیگر در حاشیه  شهرها نیاز داریم.

وی با اشاره به سرانه فضای آموزشی استان بیان کرد: سرانه فضای آموزشی در استان نسبت به میزان استاندارد پایین تر است.

بیکی با بیان اینکه باید در روند نگهداری مدارس تلاش شود، گفت: پیشنهاد می شود در این راستا اعتباراتی در قالب اوراق خزانه اسلامی پرداخته شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین روند صدور اسناد خزانه اسلامی طولانی و سخت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به وضعیت مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر ۱۵ درصد از کلاس های استان تخریبی و ۴۶ درصد نیز نیازمند مقاوم سازی است.

کد خبر 4211251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =