بهبود۴۰درصدی کسری بارش‌ها تاپایان سال/نگران آب‌های زیرزمینی هستیم

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، گفت: طبق پیش بینی هواشناسی تا انتهای اسفندماه با بارش‌های موجود میزان بارندگی منفی ۵۹ درصدی کشور نسبت به دراز مدت به منفی ۲۰ درصد می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، رحیم میدانی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر به تشریح وضعیت منابع و ذخایر آبی کشور پرداخت و گفت: میزان بارش کشور هم اکنون ۴۵.۸ میلیمتر است که بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حاکی از آن است که در مقایسه با ۱۱۲ میلیمتر بلندمدت ۵۹ درصد کاهش بارش داشته و نسبت به سال گذشته نیز ۴۱ درصد افت بارندگی داریم.

وی ادامه داد: سازمان هواشناسی پیش‌بینی امیدوار کننده‌ای کرده است که تا انتهای اسفندماه با بارش‌های که  رخ خواهد داد میزان بارش منفی ۵۹ درصدی کشور نسبت به دراز مدت به منفی ۲۰ درصد خواهد رسید و قدری وضعیت بهبود پیدا خواهد کرد.

میدانی ورودی آب به سدهای کشور را ۵.۶ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و افزود: در مقایسه با ۸.۴ میلیارد مترمکعب ورودی سال گذشته شاهد کاهش ۳۳ درصدی ورودی به سدها نسبت به سال گذشته بوده‌ایم. در حال حاضر آب برخی از سدهای مهم همچون دز ۵۳ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است بنابراین از نظر روان آب نیز وضعیت رضایت بخشی نداریم ولی امیدواریم با تحقق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی وضعیت پیش روی ما قدری بهبود یابد.

وی با تاکید بر اینکه بیش از توان اکولوژیک خود بر روی منابع آب کشور بارگذاری کرده‌ایم، تصریح کرد: مدیریت به هم پیوسته منابع آب را به خوبی در کشور رعایت نکرده‌ایم. غالب کانون‌های ریزگرد داخلی مقطعی جزو پهنه آبی کشور بوده‌اند که همچون تالاب شادگان و شریفه به دلیل برداشت بیش از ظرفیت اکولوژیک آب از منطقه باعث خشکسالی این مناطق شده‌ایم.  در بخش آب کمتر وزارتخانه‌ای است که ارتباطی با این مایع حیاتی نداشته باشد. وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها ارتباط تنگاتنگی با بخش آب کشور دارند. آب دارای مدیریت میان بخشی است اگر همکاری سایر دستگاه‌ها با هم هماهنگ نباشد کشور آسییب خواهد دید.

این مقام مسوول در پایان گفت: نگران وضعیت آب‌های زیرزمینی هستیم و می‌توان عنوان بحران را به این بخش نسبت داد. نیمی از آبی که در کشور می‌توانیم مصرف کنیم توسط سفره‌های زیرزمینی و از بارش‌ها ذخیره می‌شود. هم اکنون میزان برداشت از منابع زیرزمینی ۵۴ میلیاردمترمکعب است که اگر این میزان برداشت را به ۴۰ میلیارد مترمکعب کاهش ندهیم مطمئنا این منابع را از دست خواهیم داد.

کد خبر 4215419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =