۵طرح درمانی با اعتبار ۲۳میلیارد ریال در شاهرود افتتاح شد

سمنان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از افتتاح هشت طرح درمانی با اعتبار ۲۳میلیارد ریال خبر داد و گفت: افتتاح چهار بخش تخصصی در بیمارستان بهار و پایگاه اورژانس شهری در زمره این طرح ها بودند.

رضا چمن در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به افتتاح پنج طرح درمانی با حضور نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شاهرود در بیمارستان بهار، تاکید کرد: افتتاح پایگاه اورژانس شماره چهار شهری با اعتبار چهار میلیارد ریال در زمره این طرح ها بود که ظهر شنبه ۲۱بهمن ماه افتتاح شد.

وی افزود: چهار طرح دیگر نیز در مجموعه درمانی بهار در این روز به بهره برداری رسید که مجموعاً ۱۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار برای تکمیل و اجرای آن ها هزینه شده است.

سنگ شکن بیمارستان بهار راه اندازی شد 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: بخش ارولوژی و اتق عمل با ۲۶تخت و اعتبار سه میلیارد ریال، بخش داخلی و پست آی سی یو با۱۲تخت و اعتبار دو میلیارد ریال، واحد آندوسکوپی و کولونوسکوپی با اعتبار چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و واحد سنگ شکن با اعتبار هشت میلیارد ریال از طرح هایی بودند که امروز با حضور مسئولان افتتاح شدند.

چمن در ادامه و با بیان اینکه تکمیل کلینیک تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود درگیر اعتبارات است، ابراز داشت: از سه سال گذشته احداث کلینیک تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود آغاز شد که هم‌اکنون با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد با مشکل کمبود اعتبار مواجه است بنابراین احداث این مرکز ازجمله دغدغه‌های اصلی این دانشگاه محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ازدحام جمعیت و مشکلات موجود در یکی از درمانگاه های شهر، افزود: بخشی از کلینیک‌های این درمانگاه به بیمارستان بهار منتقل‌شده که با این اقدام علاوه بر مدیریت زمان در نوبت‌دهی و سایر خدمات ۳۰ درصد ظرفیت کلینیک درمانگاه مذکور نیز آزاد می‌شود.

۵۶ پروژه در علوم پزشکی شاهرود تعریف شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه ۵۶ پروژه با مشارکت دانشگاه، استانداری سمنان و وزارت بهداشت در شهرستان تعریف‌شده است، ابراز داشت: سهم وزارت بهداشت در مشارکت پروژه‌های عمرانی ۵۰ درصد، سهم استانداری ۳۵ درصد و سهم دانشگاه ۱۵ درصد خواهد بود.

چمن بابیان اینکه بیمارستان میامی، مرکز جامع سلامت قلعه‌نو خرقان و شبکه بهداشت دهملا در این ردیف ۵۶ پروژه قرار دارد، تصریح کرد: از رقم ۷.۵ میلیارد تومان وزارت بهداشت تاکنون ۳.۵ میلیارد تومان پرداخت‌شده و مابقی درگرو تخصیص اعتبارات لازم است.

چمن در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه مراجعه به پزشک باید در شاهرود کاهش یابد، تصریح کرد: ۴۰ درصد ارجاع به متخصص و ۵۰ درصد درخواست اقلام دارویی توسط بیمار صورت می‌گیرد در شرایط مطلوب ۴۰ درصد بیماران با مراجعه به پزشک عمومی مشکل آن‌ها برطرف می‌شود اما به درخواست خودشان به متخصص مراجعه می‌کنند که این روند باید تغییر کند.

امید به زندگی در شاهرود ۷۸ تا ۷۹ سال است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه ۱۲۰ شاخص سلامت در بهداشت جهانی تعریف‌شده است، ابراز داشت: توسعه انسانی با سه شاخص سلامت، سواد و درآمد در نظر گرفته می‌شود که در شاخص «امید به زندگی» شاهرود با ۷۸ تا ۷۹ سال از متوسط کشور که ۷۶ سال است، سه سال بالاتر محسوب می شود.

چمن بابیان اینکه در هر یک هزار تولد ۸.۵ مرگ در نوزادان ثبت می شود اما در شاهرود این عدد ۷.۵ است، تصریح کرد: سال گذشته میزان مرگ و میر کودکان زیر یک سال در هر یک هزار تولد، ۱۱ نفر و در کشور ۱۲ نفر بود که نشان می‌دهد از متوسط کشوری بهتر هستیم.

وی بابیان اینکه خواهرخواندگی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و سمنان در راستای افزایش تعاملات استاد و متخصص انچام شده است، افزود: تعامل بین دو دانشگاه به توسعه استان کمک خواهد کرد چرا که در قالب اقدامات مشارکتی می‌توان پژوهش‌های بیشتری را به ثمر رسانید.

کد خبر 4219446

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =