مرزها و مبادی رسمی ورود و خروج کالا به ایکس ری مجهز می شوند

بندرعباس - رئیس کل گمرک ایران گفت: برنامه ریزی شده از نسل جدید و پیشرفته ایکس ری ها که قادر به تجزیه و تحلیل هستند در مرزهای پر تردد و مبادی رسمی ورود و خروج کالا به کشور استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از گمرک، فرود عسگری در حاشیه بهره برداری از پیشرفته ترین ایکس ری کشور در گمرک بندرشهید رجایی افزود: هم اکنون در برخی مبادی رسمی ورود و خروج کالا به کشور از ایکس ری استفاده می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۳ ایکس ری نصب مورد استفاده در گمرکات کشور استفاده می شود، ادامه داد: با وزارت دفاع قرار داد خرید پنج دستگاه منعقد شده که ۲ دستگاه در مرز بازرگان بکار گرفته می شود.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: فنداسیون آن ریخته شده که به خاطر فصل سرد زمستان کارها با کندی پیش می رود و امیدواریم تا پایان فروردین این ۲ دستگاه به بهره برداری برسد.

وی اضافه کرد: یک دستگاه ایکس ری را که وزارت دفاع تامین کرده در اینچه برون و باشماق نصب می شود و ۲ دستگاه با تسهیلات ژاپن در استان سیستان و بلوچستان بکار گرفته خواهد شد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران ابراز داشت: هم اکنون یک دستگاه ایکس ری در بندرشهید رجایی تخلیه شده که به سرخس منتقل می شود و یک دستگاه ایکس ری سیار در هرمزگان بکار گرفته خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: داده های این ایکس ری های پیشرفته به مراکز ارسال و محموله با بارنامه را مطابقت می دهند که این خطر انجام تخلف را برای متخلفان بالا می برد. در حال حاضر سه ایکس ری نصب شده در گمرک شهید رجایی وجود دارد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: حجم تجارت خارجی کشور در ۱۰ ماه گذشته ۸۰ میلیارد دلار بوده است که ۳۷ میلیارد دلار آن صادرات با رشد یک و هفت دهم درصدی بوده و ۴۲ میلیارد دلار واردات با رشد ۲۲ درصد واردات بوده است.

وی خاطر نشان کرد: حدود ۳۵ درصد حجم تجارت خارجی کشور از هرمزگان انجام می شود و ۲۰ میلیارد دلار واردات از گمرک های این استان انجام شده است. هرمزگان از لحاظ درآمدی ۶۰ درصد درآمدهای گمرکی کشور را تامین می کند و امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد از این استان بدست آمده است.

وی گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه هرمزگان رویکردهای خود را به سمت توجه و رسیدگی بیشتر به این استان سوق داده و هرمزگان محور برنامه های این سازمان برای تجارت خارجی است.

کد خبر 4222080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =