«مصادره» جور بقیه را کشید/ تماشاگران چشم به راه «امیر»

گرگان- شب آرام پردیس سینمایی کاپری در هفتمین شب جشنواره فیلم فجر با «مصادره» شلوغ شد، شامگاه جمعه هم پردیس میزبان «امیر» خواهد بود.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: پردیس سینمایی کاپری در هفتمین شب برپایی جشنواره فیلم فجر گرگان، ابتدا شاهد دومین اکران «اتاق تاریک» روح الله حجازی بود و جمعیت قابل قبولی از آن استقبال کردند.

در آن سوی سینما، در سالن شماره دو، «امپراطور جهنم» آخرین اکران خود را پشت سر می‌گذاشت، فیلمی که در هر سه اکران با اقبال مواجه نشد.

با اتمام فیلم «اتاق تاریک» نظر چند شهروند هنردوست را در خصوص جشنواره جویا شدیم. دختر جوانی که به همراه مادرش به سینما آمده بود، در گفتگو با مهر اعلام کردند: از طریق فضای مجازی از برنامه‌های جشنواره اطلاع حاصل کردم.

اگر جلب مردم به سینما مد نظر مسئولان است علاوه بر ارائه امکانات رفاهی، باید مردم را از شرایط تخفیف برخوردار کرد، مثلاً یک روز نیم‌بها  برای جشنواره در نظر گرفته می شدطراوت نظری با بیان این‌که بلیت را اینترنتی تهیه کرده است، گفت: متأسفانه بیشتر لژ سینما به عده خاص مختص شده که منتصب به ارگان‌ها، سازمان‌ها و هنرمندها هستند و ما مجبور شدیم علیرغم تمایل در دو باری که برای دیدن فیلم فجر آمدیم، ردیف جلو بنشینیم.

ترجیح دادن هنرمندان به مردم

عادله بنی کمالی، مادر طراوت، ادامه داد: در جشنواره امکانات خاص برای افراد عادی لحاظ نشده و به نظر می‌رسد سیاست عوامل پردیس بیشتر ترجیح دادن هنرمندان نسبت به سایر مردم است.

وی گفت: بلیت‌های رایگان زیادی بین آن‌ها توزیع می‌شود و ما البته به خاطر علاقه با هر قیمتی به سینما می‌آییم اما عده زیادی توان پرداخت این مبلغ را ندارند.

بلیت نیم بها برای جشنواره در نظر گرفته می شد

بنی کمالی تصریح کرد: اگر جلب مردم به سینما مد نظر مسئولان است علاوه بر ارائه امکانات رفاهی، باید آن‌ها را از شرایط تخفیف برخوردار کرد به عنوان مثال سه‌شنبه‌ها که بلیت نیم‌بها است سالن بسیار شلوغ است، مسئولان باید یک روز نیم‌بها هم برای جشنواره در نظر می‌گرفتند.

وی در خصوص تبلیغات گفت: در سطح شهر تبلیغات آنطور که باید نیست و چنانچه اگر کسی اهل اینترنت و فضای مجازی نباشد ممکن است از برگزاری جشنواره در شهر مطلع نشود.

این فرهنگی بازنشسته افزود: باید بنری با مشخصات فیلم نصب می‌شد، نیاز به تعریف ماجرای فیلم نبود اما می‌شد نوع فیلم را مشخص کرد و اگر این تبلیغات گسترده‌تر صورت می‌گرفت شاهد صندلی خالی در جشنواره فیلم فجر نبودیم.

بنی کمالی گفت: من و دخترم حداقل سه بار در ماه به سینما می‌آییم و بیشتر فیلم‌های اجتماعی و مفهومی با پایان باز را می‌پسندیم و کمتر به سراغ کمدی می‌رویم.

رضایت مردم از «مصادره»

شب نسبتاً خلوت کاپری با نزدیک شدن به ساعت ۲۱ و شروع سانس «مصادره»، شاهد حضور پررنگ مردم بود و هر لحظه به تعداد جمعیت افزوده می‌شد تا جایی که مسئول فروش اعلام کرد که بلیت تمام شده است.

در سطح شهر تبلیغات بسیار کم است چنانچه اگر کسی اهل اینترنت و فضای مجازی نباشد از برگزاری جشنواره در شهر مطلع نخواهد شدفیلم «مصادره» که به نظر می‌رسد رضایت بسیاری از مخاطبان این رویداد سالانه سینمایی را در پی داشته، در ساعت مقرر اکران شد و مانند شب گذشته تمامی صندلی‌ها را مصادره کرد.

در طول فیلم هم بارها شاهد واکنش‌ها مردم نسبت به فیلم بودیم و همین شلوغی، شور و حرارتی دوباره به کاپری بخشید.

بعد از اتمام فیلم، همه با احساس رضایت کاپری را ترک کردند، مارال حسینی در این باره گفت: فیلم «مصادره» روایتی واقعی را در قالب طنز بیان می کرد.

وی ادامه داد: از برگزاری جشنواره در گرگان مطلع بودم اما نمی‌دانستم کدام فیلم را ببینم که دوستم «مصادره» را پیشنهاد داد.

حسینی با بیان این‌که با خانواده برای تماشای فیلم آمده، گفت: بلیت را اینترنتی خریدیم و میزبانی کاپری هم عالی بود.

شیما شریف حسینی هم در گفتگو با مهر بیان کرد: از کانال تلگرامی جشنواره فجر، فیلم‌ها را رصد کردم و بعد هم به کانال تلگرامی کاپری مراجعه و از ساعت و روز پخش فیلم آگاه شدم.

وی گفت: چند روز پیش فیلم «شعله‌ور» را دیدم البته به قصد تماشای «به وقت شام» آمدم اما با جابجایی که صورت گرفته بود، شعله‌ور را تماشا کردم. امشب هم مصادره را دیدم، به نظر من جذابیت و تبلیغ فیلم است که باعث پر شدن سالن می‌شود.

سینما آینه جامعه است

یک کارشناس علوم اجتماعی در خصوص نقش سینما در جامعه، در گفتگو با مهر گفت: رسانه و مخصوصاً سینما، با توجه به نفوذی که در جامعه دارد، می‌تواند نقش مؤثری در اقناع و نگرش مخاطب داشته باشد.

زهرا کوچک زایی سینما را آینه جامعه خواند و تصریح کرد: فیلم‌نامه‌نویس معمولاً بر اساس واقعیت‌ها جامعه می‌نویسد بنابراین افراد جامعه می‌توانند سینما را به شکل آینه نگاه کرده و واقعیت‌های جامعه خود را در آن ببینند.

تأثیرات مثبت سینما

این کارشناس علوم اجتماعی گفت: سینما تأثیرات مثبت بسیاری در حیات اجتماعی و برون‌رفت از آسیب اجتماعی دارد و می‌تواند امید، خودباوری، نشاط و شادابی را به جامعه تزریق کند.

سینما تأثیرات مثبت بسیاری در حیات اجتماعی و برون‌رفت از آسیب ها دارد و می‌تواند امید، خودباوری، نشاط و شادابی را به جامعه تزریق کندکوچک زایی تأکید کرد: سینما مخصوصاً جشنواره فیلم فجر پرمخاطب است و این تحویل سال سینمای ایران می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی، جلوگیری از نابسامانی‌ها، افزایش آگاهی عمومی، تربیت فرزندان، وفاق ملی و سایر کارکردهای اجتماعی دیگر مؤثر باشد.

وی به آسیب‌های مختلفی از جمله طلاق، سرقت، پرخاشگری و اعتیاد در جامعه اشاره کرد و اذعان کرد: سینما می‌تواند راهکارهایی برای جلوگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد.

اکران امیر

به گزارش خبرنگار مهر، پردیس کاپری گرگان، ساعت ۲۱ جمعه، میزبان فیلم «امیر» خواهد بود.

محمدرضا ملک‌زاده، مدیر اجرایی جشنواره فیلم فجر گرگان، در این خصوص گفت: سینما کاپری شامگاه جمعه میزبان «نیما اقلیما» کارگردان جوان فیلم «امیر» خواهد بود، این فیلم از فیلم‌های گروه دو سودای سیمرغ است و با حضور کارگردان آن اکران خواهد شد.

اقلیما متولد گرگان است و نخستین حضور خود در جشنواره فیلم فجر را تجربه می‌کند. بلیت فروشی این فیلم، از روز پنج‌شنبه شروع شده است.

قطار سی و ششمین جشنواره فیلم فجر روزهای آخر خود را طی می‌کند، در این مدت فیلم‌های زیادی اکران شد و مردم زیادی به سینما کاپری آمدند.

اگر می‌خواهیم که کار سینمای فجر رونق یابد، باید از راه حل‌های مختلفی استفاده کنیم، جذب مخاطب با استفاده از تبلیغات گسترده، فراهم کردن وسایل راحتی او در سینما، قرارداد با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف برای فروش بلیت، فرهنگ‌سازی در بین مردم برای حضور در سالن سینما و غیره از جمله این کارها است. امیدواریم در سنوات آینده با متنوع‌تر شدن سبد جشنواره فیلم فجر گرگان شاهد حضور حداکثری شهروندان باشیم.

کد خبر 4223338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =