خلق حماسه‌ای از جنس حضور در دیار خشت و خاطره/ایستاده‌ایم تا آخر

یزد ـ «بوی گل سوسن و یاسمن» امروز سراسر دیار خشت و خاطره را در بر گرفته و در عید انقلاب، مردمی که ایستاده‌اند تا آخر، حماسه‌ای از جنس حضور را به نمایش گذاشته‌اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها ـ نیره شفیعی‌پور: سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را در حالی در یزد، شهر قنات و قنوت و قناعت، به جشن نشسته‌ایم که مردم این دیار وفادارتر از همیشه، حماسه ای از جنس حضور خلق کرده‌اند.

حضور حماسی مردم امروز از اردکان تا خاتم، تفت تا بافق، اشکذر تا مهریز، ابرکوه تا بهاباد و میبد تا یزد، حضوری بی‌نظیر است و باز هم همه به میدان آمده‌اند و برای انقلاب خود سنگ تمام گذاشته‌اند.

امروز حتی آن نسل چهارمی های انقلاب که گاه به نظر می رسد درک درستی از انقلاب ندارند هم به میدان آمده‌اند و در کنار نسلی که بیشتر عمر خود را در مبارزات انقلابی و دفاع و نبرد گذرانده‌اند، شعار الله اکبر سر می‌دهند.

تجلی وحدت در خیابان‌های یزد

وحدت امروز در خیابانهای یزد به خوبی تجلی یافته و آنجا که پیر و جوان در کنار هم در جشن انقلاب خود شادمانی می کنند، اقوام و ادیان مختلف نیز به جمع آنها پیوسته اند.

افغانستانی هایی که دیگر امروز بخشی از جمعیت یزد شده اند، زرتشتی هایی که قرن هاست در دیار خشت و خاطره زیسته اند و از زمانی که اسلام در این دیار طلوع کرد، زندگی مسالمت آمیز خود را با مسلمین این دیار ادامه دادند، کلیمی ها، همه و همه به میدان آمده اند تا عید انقلاب را در کنار هم جشن بگیرند.

لباس یکدست سفید با کلاه و کفشی که آنها نیز سفیدرنگ هستند، مطمئنم می کند که او زرتشتی است، لبخندی از جنس آشنایی تحویلم می دهد، مطمئن می شوم که می خواهم با او گفتگو کنم.

نامش بهمن آذرفام است، می گوید در طول ۳۰ سال گذشته هر سال به راهپیمایی آمده و او نیز در کنار مردم مسلمان، جشن پیروزی انقلاب را به شادی نشسته است.

حضور غرورآفرین اقوام و ادیان در کنار یکدیگر

آذرفام می گوید: انقلاب ایران اگرچه اسلامی است، اما برای اقلیت دینی زرتشتی نیز برکات بسیاری داشته و ما هم همانند دیگر مردم از دستاوردهای آن بهره مند بوده ایم.

حرفهایش برای جالب به نظر می رسد، با کنجکاوی که حالا دیگر با کمی بدجنسی تلفیق شده، می پرسم، این حرفها را واقعی است؟ و بی درنگ و مصمم پاسخ می گوید: بله، آنقدر محکم که دیگر مجال صحبت دیگری نمی ماند.

کمی آنسوتر تصاویری از جوانی با لباس مدافعان حرم در دستان مادری که به نظر می رسد از اتباع افغانستانی است، چشم نوازی می کند، سراغش می روم، خود را مادر شهید حسینی، یکی از سه شهید مدافع حرم استان یزد معرفی می کند.

از علت حضورش می پرسم، می گوید: ما سالهاست که در ایران و در استان یزد زندگی می کنیم و آنقدر به ایران اسلامی احساس دین می کنم که اگر ۱۰ پسر دیگر هم داشته باشم، آنها را نه تنها برای دفاع از مسلمین بلکه برای دفاع از مرزهای ایران، روانه می کنم.

چند قدمی جلوتر، یک جمع شش هفت نفری از نوجوانانی که با موهای ژل زده و مدلهای خاص در جمع حاضر شده اند را می بینیم که تلاش آنها برای سلفی گرفتن با پرچم، توجهم را جلب می کند.

نسل چهارم پا به پای انقلاب

تردید دارم که سراغشان بروم، همیشه با این نسل با احتیاط برخورد کرده ام چون حاضرجوابی هایشان گاهی آدم را بور می کند.

عکس گرفتن از آنها را بهانه و سر صحبت را باز می کنم، حدسم درست است، درک چندان قوی از انقلاب ندارند اما از حرفهایشان پیداست که آنها هم احساس مسئولیت کرده اند.

یکی از آنها بقیه او را میلاد خطاب می کنند، می گوید الان هفده ساله ام اما سه چهار سال است که در راهپیمایی ها شرکت می کنم به ویژه راهپیمایی ۲۲ بهمن. علتش را جویا می شوم و تحلیلی تحسین برانگیز جواب می گیرم.

می داند که هر سه شهید مدافع حرم یزد، از اتباع افغانستانی هستند، می گوید وقتی داعشی ها برای کشور ما تهدید بودند، مردم افغانستان از ایران برای دفاع از مردم مسلمان و جلوگیری از پیشروی داعشی ها و رسیدن آنها به مرز ایران به میدان رفتند و شهید شدند، از زمان احساس کردم نباید اینقدر بی تفاوت باشم و اینگونه شد که حداقل سعی کردم حضورم، نشانی از علاقه ام به کشورم باشد.

در جمع مردم، معاون استاندار یزد و فرماندار یزد توجهم را به خود جلب کردند، آنها نیز در جمع مردم مشغول شعار دادن بودند.

نجوای یا زهرا (س) در جشن 39 سالگی انقلاب

هر گوشه ای که نگاه می کردی، نکته ای زیبا برای طرح در گزارش بود اما مجالی برای پرداختن به آنها نبود و گاه تنها تصاویر است که می تواند گویای همه ذوق و شعف مردم در فجر آزادی باشد.

اینجا همه چیز در کنار هم رنگ تعهد و تعلق دارد، فضایی که با نجوای یا زهرا (س) عطرآگین شده و در همین فضا، پرچم های ملون و بادکنک های رنگی که نشان از شادی جشن عید انقلاب است.

حالا مردم به تدریج در میدان امیرچخماق جمع شده اند و جمعیتی بسیار بزرگ و عظیم، منتظر شنیدن سرودهای ماندگار انقلاب از محمد گلریز، خواننده ای که قدمت صدایش به اندازه قدمت انقلاب است، هستند.

این بانگ آزادی است کز خاوران خیزد ....

کد خبر 4224948

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =