زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- مسعود اسداللهی: در تاریخ ۱۵/۱۱/۲۰۱۷ و پس از گذشت یک آتش بس حدودا ۷ ماهه در منطقه غوطه شرقی که می توان آن را یکی از نتایج گفتگوهای آستانه به شمار آورد، برخی از گروه های مسلح موجود در این منطقه شامل جیش الإسلام، فیلق الرحمن و احرار الشام با حمله به ساختمان اداره مرکبات واقع در منطقه حرستا و اشغال آن، عملا موجب شکسته شدن این آتش بس شدند. بر این اساس یگان های ارتش سوریه حاضر در منطقه اقدام به عقب راندن مسلحین و بازپس گیری اداره مرکبات نمودند. در ادامه گروه های مسلح به وسیله خمپاره و موشک های کوتاه برد اقدام به هدف قرار دادن مناطق مختلف شهر دمشق و حومه آن نمودند که بر اثر آن تعدادی از غیرنظامیان شهید و مجروح شدند. پس از آن ارتش نیز متقابلا اقدام به بمباران پایگاه های مسلحین در منطقه نمود. بدین ترتیب عملا گروه های مسلح باعث شکسته شدن آتش بس حدودا ۷ ماهه و آغاز موج جدیدی از درگیری ها در منطقه غوطه شرقی شدند. این شرایط ۲ ماه ادامه داشت تا اینکه بالاخره ارتش توانست در تاریخ ۱۵/۱/۲۰۱۸ کنترل کامل اداره مرکبات را به دست گرفته و این امر موجب شد تا آرامشی نسبی در منطقه ایجاد شود.

این آرامش نسبی حدودا ۲ هفته ادامه داشت اما از اواخر ماه گذشته میلادی (۲۹/۱/۲۰۱۸) مسلحین با حملات گسترده خمپاره ای به مناطق مسکونی، دور جدیدی از درگیری ها را شروع کردند؛ به تدریج بر شدت خمپاره پراکنی و موشک اندازی مسلحین افزوده شد تا جایی که فقط در ۲۴ روز گذشته گروه های مسلح حدودا ۴۰۰ بار مناطق مختلف شهر دمشق و حومه آن را هدف قرار داده اند که بر اثر آن تا کنون ۶۶ غیر نظامی شهید شده اند که ۱۷ نفر از آنها، کودک بوده اند؛ همچنین ۱۸۸ غیر نظامی دیگر نیز در نتیجه این حملات خمپاره ای و موشکی طی ۲۴ روز گذشته مجروح شده اند.

گفتنی است مناطقی که در این مدت مورد حملات موشکی و خمپاره ای مسلحین قرار گرفته اند عبارتند از:

عش الورور - المزة ۸۶ - ضاحیة حرستا السکنیة - حی الدویلعة - مشفی الشرطة - دمشق القدیمة - حی باب توما - منطقة الشیخ سعد واقع در منطقۀ المزة – العباسیین - رکن الدین - حی القزاز - جرمانا - خیابان الملک فیصل - برزة - حی الحمصی - منطقه جسر المشاة واقع در جرمانا - منطقه الزبلطانی - ساحة الأمویین - مبنی العیادات الشاملة جنوب دمشق - نزدیک مشفی ابن سینا واقع در منطقه عدرا - نمایشگاه دمشق القدیم – منطقه مسکونی القصاع - مخیم الوافدین - باب شرقی - السیدة زینب - خیابان المدارس واقع در باب السلام در منطقه العمارة - منطقه ساحة التحریر - منطقه الشعلان – البرامکة - مشفی الزهراوی واقع در القصاع - منطقه السبع بحرات - حی أبو رمانة – القیمریة – التجارة - خیابان حلب - مشفی الطب الجراحی واقع در خیابان بغداد - حی صلاح الدین برکن الدین – الجورة – القابون – جسر الرئیس.

آنچه که مختصرا به آن اشاره شد ارتش سوریه را بر آن داشت تا تصمیم نهایی خود را مبنی بر آغاز عملیات گسترده در منطقه غوطه شرقی با اهدف ذیل بگیرد:
۱-  پاکسازی کامل این منطقه از حضور گروه های مسلح (جیش الإسلام، فیلق الرحمن، جبهة النصرة، احرار الشام و سایر گروهک ها)

۲-  نجات غیر نظامیان موجود در این منطقه که توسط گروه های مسلح به عنوان سپر انسانی مورد استفاده قرار می گیرند

۳-  بازگرداندن امنیت کامل به پایتخت سوریه و پایان دادن به حملات مکرر خمپاره ای و موشکی گروه های مسلح به دمشق و حومه آن

بر این اساس در تاریخ ۱۷/۲/۲۰۱۷ (یک هفته قبل) نیروهای سرتیپ سهیل حسن موسوم به «نمر» به سمت دمشق و غوطه شرقی راهی شده و اخباری مبنی بر تصمیم ارتش به آغاز عملیات در این منطقه در رسانه ها منتشر شد. همچنین طی چند روز گذشته، جنگنده های روسی و سوری چندین مرتبه، اقدام به بمباران غوطه شرقی نموده اند. البته لازم به ذکر است که هنوز ارتش سوریه رسما آغاز عملیات را اعلام نکرده است و همچنین چند مرتبه اقدام به انتشار برگه هایی بر روی غوطه شرقی نمود که از غیر نظامیان خواسته شده بود از این منطقه خارج شوند و حتی برای این امر، گذرگاه هایی نیز توسط ارتش معرفی شد اما تا این لحظه گروه های مسلح موجود در منطقه اجازه خروج غیرنظامیان را نداده اند و ضمن استفاده از آنان به عنوان سپر انسانی، ارتش را به بمباران غیرنظامیان متهم می کنند که رسانه های غربی و عربی حامی آنان نیز به طور گسترده ای از این موضوع بهره برده و درحال زمینه سازی برای فشار به دولت سوریه برای توقف عملیات در این منطقه می باشند.

گفتنی است این عملیات منحصرا توسط ارتش سوریه و با پشتیبانی هوایی روسیه انجام می پذیرد و نیروهای ایران و مقاومت هیچ نقشی در آن ندارند.

این در حالی است که ترکیه در نقض آشکار قطعنامه ۲۴۰۱ که خواهان آتش بس در تمامی خاک سوریه (به غیر از مواضع داعش، جبهه النصره و گروه های مرتبط با آنها) شده بود، امروز نیز بمباران شدید هوایی و توپخانه ای خود علیه منطقه عفرین را از سر گرفت و کشتار غیرنظامیان کرد را ادامه داد.

حال باید منتظر شد و دید شورای امنیت، سازمان های حقوق بشری، رسانه های غربی و عربی، کلاه سفیدها و معارضان نظام سوریه در شبکه های اجتماعی صدای مخالفت با ادامه تجاوز نظامی ترکیه را بلند می کنند یا اینکه همانند یک ماه ونیم گذشته چشمان خود را بر جنایت های ترکیه خواهند بست و صرفا از گروه های مسلح تروریستی در غوطه شرقی دمشق حمایت خواهند کرد!  

کد خبر 4236723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =