شهرگرایی در اصفهان وجود ندارد

اصفهان - رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در اصفهان پدیده شهر نشینی را در حالی شاهد هستیم که شهرگرایی رخ نداده است.

به گزارش خبرنگار مهر، فریده روشن در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: شهرگرایی در اصفهان نداریم زیرا برخی از افراد که از نقاط مختلف به اصفهان مهاجرت کرده‌اند، فرهنگ شهروندی و زندگی شهری را نیاموخته‌اند.

وی ادامه داد: چگونگی زندگی‌کردن در آپارتمان، استفاده از حمل و نقل عمومی به جای وسیله نقلیه شخصی، مشارکت در فعالیت‌های داوطلبانه شهری و مشارکت عمومی و غیره از جمله شاخص‌های شهرگرایی است که شوربختانه در اصفهان این شاخص‌ها نسبت به شهرهای پیشرو جهان وضعیت مناسبی ندارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر با بیان اینکه اصفهان در سال های اخیر رشد کرده اما مدرن نشده است، گفت: مفاهیم رشد و مدرن شدن دو مقوله جدا از هم است، افزایش جمعیت، افزایش خدمات شهری، وسعت یافتن کالبدی شهر همه از نشانه‌های رشد شهری است، اما مدرن شدن نیاز به توسعه زیرساخت‌های شهری در درازمدت و استراتژی‌های شهری به ویژه در حوزه فرهنگ و اجتماع دارد.

وی افزود: وجود فرهنگ شهروندی قوی، مشارکت مردمی بالا، شکل‌گیری و تقویت سازمان‌های مردم نهاد داوطلبانه از شاخص‌های مدرن شدن شهری است.

روشن گفت: مدیریت شهری و تمامی دستگاه های مرتبط در حوزه آموزش و پرورش و اداره فرهنگ و ارشاد و سازمان تبلیغات باید آموزش‌های ویژه حقوق شهروندی و فرهنگ شهروندی را توجه ویژه داشته و اصفهان را از این معضل نجات دهند.

وی با بیان اینکه اصفهان در سال های اخیر رشد کرده، اما مدرن نشده است، گفت: مدرن شدن نیاز به توسعه زیرساخت‌های شهری در درازمدت و استراتژی‌های شهری به ویژه در حوزه فرهنگ و اجتماع دارد.

کد خبر 4236905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =