رفع شبهات از «چشمها»/ این یک هشدار برای حفظ میراث فرهنگی است

مجتبی آقایی عکاس پیشکسوت درباره مجموعه خود با نام «چشمها» توضیح داد و بیان کرد که رویکرد این عکس ها انتقاد به عمق کم توجهی به پاسداشت میراث فرهنگی ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی آقایی عکاس پیشکسوت و دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر در چند دوره اخیر در یادداشتی توضیحاتی درباره مجموعه عکس های خود با نام «چشمها» داد که در بخش پروژه های دهمین جشنواره تجسمی فجر نیز عرضه شده بود.

«چشم در چشم یک اثر

چندی پیش مطلبی با عنوان «حکایت ۲۱ کاشی» راجع به اثر «چشمها» در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن با رویکرد شبهه پراکنی و البته ناشیانه، اثر به نمایش درآمده ترکیبی از اصل کاشی ها معرفی شده بود. البته شرح اثر توضیح واضحات است اما به توصیه برخی دوستان و به احترام افکار عمومی توضیح مختصری عرضه می شود. هر چند که شاید می بایست پیش از این توضیح لازم داده می شد اما به دلیل مشغله های بسیار جشنواره تجسمی فجر از یک سو و این که با اندک دقتی روش عکاسی اثر مشخص بود ارائه این توضیح به تاخیر افتاد.

«چشمها» عنوان مجموعه عکسی از اینجانب است که به صورت چیدمان در بخش پروژه های دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در موسسه فرهنگی هنری صبا از ۳ بهمن تا ۴ اسفند به نمایش در آمد و در کتاب طوبای زرین ۹۶ چاپ شده است؛ آثاری که رویکرد اجرایی آن متفاوت از آنچه بود که تا کنون عرضه کرده ام.

این اثر متشکل از ۲۱ قطعه عکس منتخب از مجموعه کاشیکاری های تکیه معاون الملک کرمانشاه است که طی چند مرحله عکسبرداری شدند. هر یک از عکس ها پس از چاپ و الصاق روی شاسی MDF برای نزدیکتر شدن به ظاهر کاشی با تکنیک پتینه کاری، لبه های شاسی ها سوهان کاری و خراشیده و سپس سطح آثار با مخلوط رزین و چسب شفاف پوشیده و در نهایت در کنار هم چیدمان شدند. در چیدمان مستطیلی این اثر یکی از عکس ها از ساختار هندسی جدا افتاده که اشاره به استمرار تم اثر دارد.

سوژه این اثر قطعاتی از کاشی هایی است  که بر اثر شرایط جوی، کم توجهی در صیانت و نگهداشت و بعضا هم تخریب هایی که ظاهرا از سوی برخی اشخاص بی مبالات صورت گرفته و صدمه دیده اند.

نکته محوری در سوژه اصلی این عکس- چیدمان نیز متوجه تخریب هایی است که درنگاه نخست به چشم نمی آید اما با اندک جستجویی در ناحیه چشم نقوش آشکار می شود. با ارجاع به نشانه شناسی های تاریخی، ادبی و هنری به از حدقه بیرون آوردن چشم، رویکرد اثر انتقاد به عمق کم توجهی در پاسداشت میراث فرهنگی است؛ پدیده ای که به مثابه مشت نمونه خروار در این اثر انتقادی بدان پرداخته شده است. تخریب و رفتارهای زشتی مانند یادگاری نویسی هایی که متاسفانه کمابیش بر آثار تاریخی گوشه و کنار و مناطق مختلف کشور به چشم می خورد که امیدوارم با فرهنگسازی و هشدارهایی از این قبیل موجب اقدام برای احیای آثار و ممانعت از تکرار چنین پدیده های زشتی نباشیم.

با احترام  مجتبی آقایی»

کد خبر 4237349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =