تجارت زیرزمینی داروهای نیروزا در باشگاه‌های بدنسازی

کرمانشاه- رشد باشگاه‌های بدنسازی واستقبال جوانان کرمانشاهی ازاین ورزش، پدیده تجارت زیرزمینی داروهای نیروزا ومکمل‌های قاچاق را باجولان سوداگران سلامت به همراه داشته است.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: سر پر سودای جوانی گاهی یک دردسر می شود برای آنهایی که بی هوا به هوای داشتن عضلات حجیم و ساختن اندام زیبا و هیکل های آرنولدی به هر حربه ای حتی به قیمت سلامتیشان چنگ می زنند.

اتفاقا همین موضوع هم دستمایه سودجویی سوداگرانی می شود که با توزیع گسترده مکمل های غیرمجاز و داروهای نیروزا با جان ورزشکاران بازی می کنند، مربیان و باشگاه دارانی که در برخی باشگاه های بدنسازی و پرورش اندام پا در کفش پزشکان تغذیه می کنند و با تجویز داروهای نیروزای غیرمجاز برای ورزشکاران آنها را به بی راهه هایی هدایت می کنند که ره آورد آن عوارض جبران ناپذیر برای ورزشکاران است.

با وجود ممنوعیت عرضه و هشدارهای مکرر سازمان غذا و دارو نسبت به عوارض خطرناک و جبران ناپذیر مکمل های غیرمجاز توزیع شده در باشگاه های بدنسازی، اما هنوز هم شاهد رواج این داروهای نیروزا، مکمل های غیرمجاز، تقلبی و فاقد استاندارد هستیم که به شدت سلامت ورزشکاران فعال در رشته های ورزشی بدنسازی و پرورش اندام استان را تهدید می کند.

بیماری های کبدی و کلیوی و حتی در بدترین حالت سرطان از شایع ترین عوارض مصرف مکمل های غیرمجاز است تا جایی که گاهی خبرهای ناگواری از درگیر شدن ورزشکاران با عوارض جبران ناپذیر ناشی از استفاده بی رویه از این مواد منتشر می شود و جای تاسف دارد ورزشی که باید تامین کننده سلامتی باشد موجب محرومیت فرد از این نعمت بزرگ می شود.

با تمام این اتفاقات هنوز هم طیف وسیعی از جوانان برای تناسب اندام خود آگاهانه یا ناآگاهانه اقدام به مصرف این مواد کرده و همین استقبال آنها هم باعث شده تا سودهای کلانی نیز نصیب عرضه کنندگان و سوداگران سلامت شود.

گران بودن مکمل ها باعث روی آوردن ورزشکاران به بازار زیرزمینی

یکی از ورزشکارانی که در رشته بدنسازی مشغول فعالیت است در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بسیاری از ورزشکاران با استفاده از این مکمل ها کبدشان را از دست می دهند و بسیاری هم مشکل هرمونی پیدا می کنند.

اشکان با اشاره به صرف انرژی بسیار زیاد برای فعالیت در رشته بدنسازی و پرورش اندام افزود: بدون این مکمل ها و مواد نیروزا نمی شود خیلی دوام آورد.

وی گران بودن هزینه تهیه این مکمل ها را یکی از دلایل روی آوردن فعالان این رشته به تهیه مکمل ها از بازار زیرزمینی خرید و فروش آنها عنوان کرد.

این بدنساز با تصریح اینکه اکثر مکمل هایی که خارج از داروخانه عرضه می شود تقلبی است، گفت: وقتی یک نوع مکمل در داروخانه با قیمت ۳۰۰ هزار تومان و در بازار با قیمت ۲۰۰ هزار تومان عرضه شود، قطعا بیشتر ورزشکاران تهیه آن از خارج از داروخانه را ترجیح می دهند.

اشکان بیان داشت: از طرف دیگر داروخانه هورمون های نیروزا عرضه نمی کند و هورمون ها به صورت قاچاق خرید و فروش می شوند برای همین معلوم نیست اصل یا تقلبی باشند.

عرضه داروهای نیروزا و هورمونی در باشگاه های بدنسازی افزایش یافته

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: عرضه داروهای نیروزا و هورمونی در باشگاه های بدنسازی که صلاحیتی در تجویز دارو ندارند، افزایش یافته است.

قباد محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: استفاده نادرست از داروهای نیروزا مخصوصا داروهای قاچاق که توسط افراد غیر متخصص تجویز می شود موجب وارد آمدن آسیب های جدی و حتی مرگ و میر زودهنگام در جوانان شده است.

وی بیان کرد: متاسفانه عرضه انواع مکمل ها و داروهای نیروزا و هورمونی در باشگاه های بدنسازی که هیچگونه صلاحیتی در تجویز دارو ندارند رونق بسیاری گرفته است.

محمدی گفت: ما برآن شدیم تا با همکاری بین معاونت غذا و دارو و انجمن داروسازان و صنف داروسازان برای این مشکلات چاره اندیشی کنیم و راهکاری مناسب برای ساماندهی عرضه مکمل های ورزشی در نظر بگیریم.

وی افزود: تقویت هرچه بیشتر انجمن داروسازان می تواند منجر به خدمات رسانی بهتر به مردم شود و ما باید از توان بسیار بالا و پتانسیل بالقوه ای که در این انجمن وجود دارد در جهت خدمت رسانی به مردم استفاده کنیم.

بر باشگاه ها نظارت داریم اما قرار و مدارها خارج از باشگاه هاست

رئیس هیئت بدنسازی و پرورش اندام استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص نظارت ها بر این گونه فعالیت ها در باشگاه های بدنسازی گفت: در بحث نظارت و در قالب کمیته بازرسی به صورت دوره ای از باشگاه ها بازدید به عمل می آوریم.

حسین شیروانی افزود: متاسفانه خود بنده به عنوان یکی از مخالفانی هستم که در کمیسیون ماده ۵ تاکید می کنم که کمتر برای تاسیس باشگاه های بدنسازی مجوز بدهند چون واقعا تعداد این باشگاهها زیاد شده است.

وی بیان داشت: نظارت هم هست هم اداره کل ورزش و جوانان و هم هیئت بدنسازی و پرورش اندام بر این باشگاه ها نظارت داریم، اما رد و بدل کردن مکمل ها و داروها در داخل باشگاه صورت نمی گیرد و این افراد قرارهایشان را خارج از باشگاه برای تحویل این داروها می گذارند.

رئیس هیئت بدنسازی و پرورش اندام استان کرمانشاه تصریح کرد: بدنسازی ورزشی است که تا حدودی نیاز به کار فرهنگی دارد و صداوسیما و غذا و دارو باید بیشتر روی این موضوع کار کنند تا جوانان به این نتیجه برسند که سراغ این مسائل نروند.

پیشنهاد ایجاد مرکزی برای تجویز مکمل ها به ورزشکاران

شیروانی اظهار داشت: پیشنهاد دادم که اداره ورزش و جوانان مکانی را تهیه کند که در آنجا مکمل های مجاز ورزشی را زیر نظر پزشک و سازمان غذا و دارو برای ورزشکاران تجویز کنند تا اینکه ورزشکاران از هورمون ها استفاده کنند و در آینده آسیب های زیادی گریبانگیرشان شود.

وی ادامه داد: در این مکان پیشنهادی توسط پزشک بنا به فاکتورهایی مثل سن، جنس و سابقه ورزشی مکمل های ورزشی مجاز برای ورزشکاران و بدنسازان تجویز می شود.

رئیس هیئت بدنسازی و پرورش اندام استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: نهادهایی همچون صداوسیما و غذا و دارو باید با فرهنگسازی از طریق نشان دادن آسیب های مواد نیروزا به مردم و جوانان آنها را نسبت به پیامدهای مصرف این مواد آگاه کنند.

شیروانی با بیان اینکه نباید دارو را با مکمل اشتباه گرفت، گفت: چون ورزش امروزی پیشرفته شده و یک ورزشکار سنگین وزن برای تامین کالری و پروتین بدنش در روز ۴ تا ۵ هزار انرژی نیاز دارد و با غذا نمی تواند آنرا جبران کند، لذا باید از مکمل ها استفاده کند البته مکمل های مجاز و اصلی که زیر نظر غذا و دارو باشد و تجویز شود.

از ۴۲۰ باشگاه بدنسازی در کرمانشاه ۲۵ باشگاه بدنسازی و پرورش اندام غیرمجازند

وی از فعالیت ۴۲۰ باشگاه بدنسازی و پرورش اندام در سطح استان کرمانشاه خبر داد و افزود: ۷۵ درصد این باشگاه ها بدنسازی است و باشگاه بدون مجوز هم حدود ۲۰ تا ۲۵ موردهستند که البته جدیدا با هماهنگی اماکن، غذا و دارو و اداره کل ورزش و جوانان تعداد زیادی از اینها پلمب شده است.

رئیس هیئت بدنسازی و پرورش اندام استان کرمانشاه تصریح کرد: داروخانه ها هم نباید بدون نسخه تستسترون و ناندرلون در اختیار ورزشکاران قرار بدهند.

شیروانی با تاکید بر اینکه این موارد باید با تعامل بین اداره کل ورزش و جوانان و غذا و دارو جمع آوری شود، به جوانان نیز توصیه کرد که صرف افزایش یا کاهش چند کیلویی وزن خود را درگیر عوارض خطرناک استفاده از این داروها از جمله عقیم شدن و مسایل کبدی و کلیوی نکنند.

به گزارش مهر، اعلام مسئولان غذا و دارو مبنی بر تقلبی و قاچاق بودن اغلب مکمل های عرضه شده در خارج از چرخه داروخانه ها و تجارت زیرزمینی این مکمل ها و همچنین داروهای نیروزا در برخی از باشگاه های بدنسازی یک زنگ خطر جدی برای ورزشکاران این رشته است و روند روبه رشد عرضه این مواد  نشان می دهد که نظارت ها آنگونه که باید نیست.

باشگاه های ورزشی اصولا باید مکان های باشند که سلامتی را برای ورزشکاران به ارمغان بیاورند، اما متاسفانه برخی از آنها به اماکن تهدیدگری برای سلامت شهروندان تبدیل شده اند که لزوم ورود بیشتر و مقتدرتر ناظران امر را می طلبد.

کد خبر 4239309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =