ابتدای حرکت هاباعلم آغاز می‌شود/تمدن نوین اسلامی؛ هدف غایی انقلاب

جهان بین گفت: تمدن نوین اسلامی به عنوان هدف غایی انقلاب اسلامی است. این موضوع به عنوان دال مرکزی به سایر موضوعات در گفتمان امام و رهبری سامان می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، افتتاحیه سومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی، در راستای لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب عصر روز گذشته، با حضور حجت الاسلام والمسلمین  رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی و اسلامی صدرا، ثقفی رئیس دانشگاه شاهد، حجت الاسلام سقای بی ریا رئیس شورای علمی هفته علمی تمدن نوین اسلامی و فرزاد جهان بین دبیر علمی و رئیس دبیرخانه دائمی همایش و جمعی از چهره های برجسته علمی و دانشگاهی در دانشگاه شاهد برگزار شد.

در این همایش ثقفی در خصوص عنوان همایش گفت: موضوع تمدن و اساسا ضرورت تمدن را برای اسلام در نظر گرفتیم. الگوی تمدنی برای تمدنی موجود است که برگرفته از مدرنیته است و در مدرنیته عنصر اصلی آن سکولاریسم است. هدف غایی غرب، سکولاریسم است. با این عنوان ما برداشت گسترده ای از آن می توانیم داشته باشیم. یعنی جدایی عالم دنیا و آخرت. تقابلی که امروز وجود دارد برای رسیدن به هدفی است که امروز با آن مواجه هستیم.

وی ادامه داد: از طرف مقام معظم رهبری نوین بودن این تمدن در نظر گرفته شده است که باید تطبیق با نگاه امروز داشته باشیم. یک جنبه دیگر در مقابل آن چیزی است که در دنیا القا شده است و آن این است که تمدن غرب آخرین تمدن در دنیا است و بعد از آن تمدن دیگری نمی آید. آنچه که قرار است ارائه شود تقلیل به آنچه که در گذشته و آینده وجود داشته و دارد نیست.متاسفانه در طول سالهای متمادی عادت کرده ایم که یک چیزهایی را تقلیل کنیم. ترجمان تمدن غرب با جنبه های اعتقاداتی که ما داریم ما را به هدفمان نمی رساند.آنچه که ما در تمدن نوین اسلامی برداشت می کنیم تمدن را به عنوان وفای حیات طیبه محقق می کند.

رئیس دانشگاه شاهد تاکید کرد: یک حوزه تحقیقی را پیشنهاد می کنم. به دلیل اهمیتی که از طرف مقام معظم رهبری تاکید شده است ما در حوزه فقه کارهای زیادی انجام دادیم اما آنچه که در تمدن اسلامی تقلیل شده است این است که در اخلاق اسلامی و سلوک عملی کمتر کار کرده ایم.آنچه که ما در حوزه تمدن صحبت می کنیم شاید خیلی نزدیک نباشد اما امروز باید تکالیف و وظایفی که بر عهده ما است بشناسیم و آن بحث دولت اسلامی است. ما بعد از ۴ دهه از انقلاب نمی توانیم بگوییم که دولت اسلامی محقق شده است. در سال ۵۸ با رای مردم، نظام اسلامی در مقابل نظام شاهنشاهی شکل گرفت. آن را می توانیم زیرنظامی از نظام اسلامی برداشت کنیم که در مرحله تحقق دولت اسلامی بود.

رئیس شورای سیاستگذاری تمدن نوین اسلامی ادامه داد: دولت اسلامی به معنای حاکمیت اعتقادات اسلامی در کارگزاران نهادهای اسلامی است. سالهای زیادی گذشته است  و هنوز ما نتوانسته ایم مدعی تحقق دولت اسلامی باشیم. دو مانع داخلی و خارجی داریم. برداشت من این است که تاخیر زیادی درتحقق این مرحله منجر به تغییر در این مرحله شده است. برای غلبه بر این مانع رمز آتش به اختیار از طرف مقام معظم رهبری مطرح شد. ایشان در جمع جوانان و نخبگان ۹ شاخص را برای نسل محقق کننده تمدن نوین اسلامی برشمردند. آنچه که هنگام آتش به اختیار مهم است باید به شکل دیگری امید بست که بتوانند از مانع عبور کنند.

وی در پایان ابراز داشت: دانشجویان عزیز که مخاطب اصلی این همایش هستند این را باید به عنوان یک ماموریت  در زندگی قرار دهند. ما هم از خداوند خالصانه می خواهیم که نسل امروز ما را به این ویژگی ها شامل بگرداند. امیدوارم که امروز و فردا مجموعه پژوهش هایی که انجام شده حاصلش منجر به بهبود وضعیت کشور شود.

در ادامه سقای بی ریا  گفت: رسیدن به هدف بزرگ همت های عالی و پیگیری و تداوم می طلبد. الحمدالله ملت ایران به رهبری امام خمینی و رهبری های حضرت امام خامنه ای در طی بیش از ۵-۶ دهه ثابت کردند که اهل تلاش  و جهاد و کوشش هستند البته موانع داخلی و خارجی وجود دارد ولی ما انشاالله بر موانع غلبه می کنیم. امید ما جوانان پرشور هستند.

وی گفت: ابتدای حرکت ها با علم آغاز می‌شود. در گذشته ما اسلام جاهلیت و دوران بعد از جاهلیت را داشتیم. امروز هم در جاهلیت مدرن زندگی می کنیم که انشاالله به برپایی تمدن نوین اسلامی برسیم.تجربه برگزاری هفته تمدن نوین اسلامی را می توانیم نمونه جدیدی از تلاش ما به حساب بیاوریم. اگر ما کار را گسترده تر کنیم در محیط های مختلف دانشگاهی و حوزوی زمینه ای برای برگزاری نشست ها  و مناظره ها ایجاد کنیم می توانیم زودتر به نتیجه برسیم.

سقای بی ریا تاکید کرد: برگزاری هفته تمدن نوین اسلامی این تجربه را پیش روی ما می گذارد. نگاهی به دستاوردهای این سه هفته می تواند نگاه جدیدی باشد که بتواند افراد بیشتری را شرکت بدهد البته با کمترین مخارج. الحمدالله همه مراکز تلاش کردند. در هفته اول ۴۲ مقاله داشتیم که در قالب چندین جلد کتاب رونمایی شد. در هفته دوم ۵۲ مقاله داشتیم.

وی تصریح کرد: درست است که ما این هفته را هفته تمدن نوین گذاشتیم اما در طول سال فعالیت های علمی وجود دارد. ما پیش نشست های زیادی داشتیم. همچنین در طی هفته تمدن نوین اسلامی ما همایش های نیمروزه زیادی داشتیم که تا امروز ادامه داشته و ۲۱ برنامه برگزار شده است.

رئیس شورای علمی هفته علمی تمدن نوین اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: خدای متعال را شکر می کنیم از این توفیقی که حاصل شده است که انشاالله هر سال آهسته آهسته قدم های علمی برداشته شود که از حالت ملی به همه کشورهای اسلامی برود و بتوانیم در عمل هم مسئولین و مجریان که جوانان ما هستند آغاز این حرکت گسترده و پرشور را شاهد باشند و مردم دنیا این الگو را ببینند و ما هم به آن افتخار کنیم.

فرزاد جهان بین در ادامه این همایش گفت: تمدن نوین اسلامی به عنوان هدف غایی انقلاب اسلامی است. این موضوع به عنوان دال مرکزی به سایر موضوعات در گفتمان امام و رهبری سامان می دهد و حذف آن از مرکزیت این گفتمان موجب سردگمی و بی نظمی مفاهیم دیگر نظیر اقتصاد مقاومتی، پیشرفت، تولید علم، علوم انسانی – اسلامی، وحدت و ... خواهد شد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره آزاداندیشی از مهمترین عوامل موثر در نشاط و پویایی و یا رکود تمدنی گفت: با تامل در آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) می توان اصول ذیل را در تحقق فضای آزاداندیشی مطرح کرد. ۱- زمینه سازی برای طرح دیدگاهها و آراء مختلف ۲- عدم محدودیت در طرح پژوهش ۳- تاکید بر برهان پذیری و دینداری مدللانه.

دبیر علمی و رئیس دبیرخانه دائمی همایش گفت: بنابراین به روشنی می توان دریافت چگونه آزاداندیشی تحجر را از میدان بیرون می راند. به تبع تنها راه از میان برداشتن تحجر و دست یافتن به توسعه همین اندیشیدن بدور از تعصب و وابستگی فکری و عملی است. امروز ما از افق تمدنی با چالش های پارادایمی مانند چالش توسعه و عدالت، چالش رشد اقتصادی و سازندگی اخلاقی، چالش نسبت به زن، اشتغال و خانواده و ... مواجه ایم که جز با این آزاداندیشی و با پرهیز از تحجر و جمود و نیز غربزدگی قابل حل نیست.

جهان بین خاطرنشان کرد: از مهمترین موانع آزاداندیشی در مجامع دانشگاهی استبداد علمی جریان غربزده است که هر نوع آوری و سخن جدید را یا به تمسخر و یا با انگ غیرعلمی و یا به تصورات غلط کنار می زند. به عنوان نمونه بیان این نکته  تاکید بر آن که عده ای بدنبال آن هستند که یک شب و به صورت دستوری تمدن ایجاد کنند و نمونه هایی از این است.

وی گفت: با توجه به تجربه  تاریخی و نیز تحلیل منطقی دیدگاه سدید جای خود را باز خواهد کرد و انشاالله از مبانی به نظام های نظری- عملی به سطح ساختارسازی می رسد. این تولید و بسط و عینیت یافتگی به جهت قوت خود تکثیر پیدا می کند و تمدن اسلامی محقق خواهد شد. به تعبیر رهبر معظم انقلاب تمدن نوین اسلامی به معنای کشورگشایی نیست بلکه به معنای الهام گرفتن از ملت ها از روح اسلام است.

دبیر علمی و رئیس دبیرخانه دائمی همایش در پایان گفت: در همین چارچوب سومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی در قالب هفته علمی تمدن نوین اسلامی و با همکاری جمع کثیری از مراکز علمی برگزار می گردد. در همایش امسال ۹ کمیسیون فعال بودند که ریاست هر کمیسیون به عهده یک از اساتید دانشگاهی است. در این کمیسیون ها ۵ تا ۷ نفر از اعضای  هیئت علمی دانشگاهها حضور دارند. همایش سوم تفاوت هایی را با همایش دوم دارد.

کد خبر 4240071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =