نظام اداری ناکارآمد اقتصاد و فرهنگ باید کارآمد شود

کرمان - استاندار کرمان بر لزوم کارآمدی نظام اداری ناکارآمد اقتصاد و فرهنگ تاکید کرد و گفت: این امر در کنترل خشونت بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رزم حسینی پیش از ظهر پنجشنبه در همایش ملی پیشگیری از خشونت، چالش ها و راهکارها با حضور معاون اول قوه قضائیه در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: ضرورت داشت این همایش در استان کرمان برگزار شود و امیدواریم پایان این همایش منجر به راهکارهای عمل گرایانه و کاربردی برای پیشگیری از خشونت شود که مطمئنا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امضاء پیمان با سران طوایف یک اقدام خوب با همکاری مدیرکل دادگستری استان کرمان در جنوب استان کرمان به شمار می آید، افزود: پیمان با سران طوایفی که در منطقه صاحب نفوذ هستند، کار کمی نبود و حدود ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت جنوب استان کرمان به واسطه طایفه گری اداره می شوند کار بسیار ارزشمندی است.

رزم حسینی تصریح کرد: دست پنهان اقتصاد و فرهنگ در ریشه های خشونت وجود دارد و این دست پنهان باعث شده ناآرامی های اجتماعی، روحی و روانی مردم در فرهنگ و اقتصاد به وجود آید.

استاندار کرمان بیان داشت: نمی توان حتما گفت که انسان های فقیر منجر به بروز جرم و خشونت در جامعه خواهند شد اما شاخص ها و آمارهای داخلی و خارجی ما نشان می دهد نشان دست اقتصاد و فرهنگ در پشت این خشونت ها نهادینه شده است.

وی عنوان کرد: بی عدالتی های اجتماعی سبب بروز چنین آسیب های اجتماعی در جامعه خواهند شد و برای حل این مشکل تنها یک راه وجود دارد و آن نیز توانمندسازی جوامع محلی است به طوری که باید مردم را در حوزه اقتصاد و فرهنگ توانمند کنیم.

رزم حسینی بیان داشت: اقتصاد مقاومتی مردمی که در استان کرمان کلید زده شده به لطف پرودگار کارنامه قابل مشاهده و مدقنی دارد و از اساتید حقوق برای بازدید از قسمت هایی که در آن کارهای اقتصادی انجام می شود دعوت می کنم.

استاندار کرمان گفت: در شهرستان قلعه گنج  مدل اقتصادی را از سال ۹۳ شروع کرده ایم و آمارهای امروز نشان می دهد سرقت عادی از ۱۱۴ مورد در سال ۹۲ به ۵۶ مورد و بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته، وقوع قتل‌ها از پنج مورد در سال ۹۲ به یک مورد در سال ۹۵، تیراندازی ایذایی از هشت مورد در سال ۹۲ تبدیل به دو مورد در سال ۹۵ و نزاع دسته جمعی از ۱۳ مورد به یک مورد در سال ۹۵ کاهش یافته است.

رزم حسینی عنوان کرد: آمار بیکاری شهرستان قلعه گنج از ۲۶.۲۷ درصد در سال ۹۰ به ۷.۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است.

وی با اشاره به اینکه منوجان شهرستان دیگر جنوب استان کرمان است که با حضور معین اقتصادی در راه قلعه گنج گام بر می دارد، ابراز داشت: به جرات می توان گفت که منزلت اجتماعی به شهرستان های قلعه گنج و منوجان برگشته و این موضوع دست‌های پنهان اقتصاد و فرهنگ در مسایل اجتماعی و خشونت ها را نشان می دهد.

استاندار کرمان بیان داشت: طبق آمار در تهران از هر ۱۰۰ نفری که تست های کنکور را می زنند یک تا سه نفر می تواند صد درصد این تست ها را درست بزند اما در شهرستان منوجان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱۱ نفر درصد تست های کنکور را می تواند درست بزند که نشان از استعدادهای فراوان این منطقه است.

رزم حسینی با اشاره به اینکه ریشه خشونت در دست های پنهان فقر، اقتصاد و فرهنگ  است، افزود: اگر می خواهیم ریشه جرم و جنایت، قتل و ... را بر داریم تنها راه آن این است که نظام اداری ناکارآمد اقتصاد و فرهنگ را باید کار آمد کنیم.

وی تاکید کرد: برنامه های که در برنامه دوم، سوم، چهارم، پنجم و حتی برنامه  ششم کشور مجلس شورای اسلامی تصویب کرد بحث تحول اداری تمکز زادیی و عدم تمرکز در حکومت مرکزی و اعطایی تفویض اختیارات به زیبایی نوشته اند اما طی ۴۰ سال گذشته تمرکز زدایی افزایش پیدا کرده است.

کد خبر 4240626

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =