بسیاری ازافزایش قیمت‌ها منشاداخلی ندارد/علت گرانی برنج درکرمانشاه

کرمانشاه- معاون صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به علت گرانی برنج در بازار کرمانشاه، منشا بسیاری از افزایش قیمت‌ها را داخلی ندانست.

عباس سجادی راد در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص کنترل بازار شب عید توسط دستگاه های نظارتی و همچنین علت کمبود یا گرانی برنج طی روزهای منتهی به پایان سال گفت: همانگونه که مستحضرید در آستانه ایام نوروز هستیم و مطابق آداب و سنتی که وجود دارد، قطعا مردم اقدام به خرید برای عید نوروز کرده و ما با یک سری افزایش تقاضای بخش عمده ای از کالا و خدمات در این ایام مواجه هستیم.

وی افزود: سازمان صنعت، معدن تجارت نیز با توجه وظایف ذاتی در این ایام اقداماتی را در دستور کار خواهد داشت و ما طبق دستور العمل سازمان کشوری، کار گروه های تنظیم بازار استان و...شرح وظایفی را عهده دار شده ایم.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: بازرسان این سازمان موظفند در کنار سایر دستگاه های نظارتی و در قبال خدمتی که ارائه می دهند، با کنترل بازار  آرامش را به بازار حاکم کرده و از تشویش اذهان مردم بکاهند.

وی افزود: امیدواریم با اقدامات فوق بتوانیم در بحث خدمات سفر، رضایت مندی مسافران را نیز در پی داشته باشیم و معرفی خوبی از استان به مسافرین صورت گیرد و در اذهان آنان ثبت شود تا آنان نیز مبلغی برای معرفی استان کرمانشاه باشند.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: مطابق سنوات گذشته اقدامات نظارتی در حال انجام بوده و امسال با شدت بیشتری صورت می گیرد.

۴۰ گروه بازرسی نظارت بر بازار استان کرمانشاه را برعهده دارند

وی افزود: امسال واحد بازرسی سازمان صنعت معدن تجارت، در کنار دستگاه های نظارتی دیگر چون تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف در قالب ۴۰ گروه بازرسی بر بازار استان کرمانشاه نظارت دارند.

این مسئول تصریح کرد: واحدهای نظارتی در قالب گروه های ۲ تا ۳ نفره و گشت های مشترک با مشارکت نمایندگان دستگاه های مذکور به صورت صبح و بعدازظهر بازار را رصد و کنترل می کنند. البته در طول سال نیز ما این روال کاری را داریم اما در این ایام با شدت بیشتری انجام می شود.

وی افزود: از ۴۰ گروه مذکور ۲۵ گروه در مرکز استان بحث نظارت را دنبال می‌کنند و مابقی هم به تناسب جمعیت و بازار شهرستان در سطح شهرستان های تابعه استان فعالیت دارند.

سجادی راد در خصوص رسیدگی به شکایات و راه ارتباطی مردم با دتسگاه های نظارتی گفت: در بحث رسیدگی به شکایات نیز تلفن خبری ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن، تجارت و ۱۳۵ اداره کل تعزیرات حکومتی در خدمت مردم است که با مشاهده هرگونه تخلف اعم از گرانفروشی، کم فروشی، تقلب، کالای قاچاق و عدم رعایت موازین بهداشتی و... به ما اطلاع دهند و ما در کمترین زمان به این شکایات رسیدگی می کنیم و یا به تعزیرات حکومتی برای رسیدگی معرفی خواهیم کرد.

وی در خصوص کمبود برخی از کالاهای مورد نیاز گفت: چندسالی است که در مورد موجودی کالا هیچگونه مشکلی نداشتیم اما اخیرا با افزایش شدید نوسانات ارز یا دلار مواجه شدیم و تامین برخی از کالاهای ما که خوراک و مواد اولیه کارخانه ها بوده و خروجی آن در کالاهای مصرفی مشاهده می شود وبا ارز خارجی تامین شده و وارداتی هستند، با مشکل مواجه شده است.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه افزود: از سوی دیگر ارز مبادله ای نیز محدود شد و برخی از این کالاها افزایش قیمت داشت اما در مورد اغلب کالاها ما کمبود نداشتیم و برخی از این وضعیت سواستفاده می کنند.

دلالان عامل ایجاد اخلال در بازار هستند

وی گفت: ناگفته نماند، مقداری در بحث زنجیره تامین کالا از خط تولید تا سفره مردم مشکل داریم که علت خوب تعریف نشدن و مشکل داشتن آن، حضور یک سری افراد سودجو یا دلال است که همیشه پای کار بوده و باعث اخلال در این زمینه می شوند و دستگاه نظارتی هم تا جایی که ممکن است با این موارد برخورد می کنند.

سجادی راد با بیان اینکه، بحث بازار یک بحث گسترده است، گفت: براساس بررسی های که به عمل می آوریم از ۱۰ مورد اخلال قابل مشاهده در بازار، منشا یک مورد آن در استان نیست.

وی تصریح کرد: برای مثال منشا افزایش قیمت دلار در کشور نیست و لذا افزایش قیمت برخی کالاها نیز که وارداتی هستند، منشا داخلی ندارد.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه افزود: خیلی از کالاهای داخلی هم از بازار تهران تامین می شود و عامل بسیاری از کمبودها و افزایش قیمت ها بازار تهران است و میادین تهران تعیین کننده هستند.

وی تاکید کرد: طی سالهای اخیر فضای مجازی نیز بسیار به این موضوع دامن می زند و افزایش قیمت های تهران از این طریق در استانها اعلام می شود و باعث تشویش اذهان در استان و افزایش قیمت ها توسط برخی از اصناف می شود.

علت گرانی برنج در بازار

وی در خصوص علت گرانی برنج نیز گفت: در سال جاری متاسفانه وزارت جهادکشاورزی در یک مقطع دو تا سه بار ثبت سفارش را آزاد و بعد آن را قطع کرد که این موضوع باعث می شود تعدادی دلال یا سودجو به موقع ورود کرده و ایجاد مشکل کنند.

سجادی راد تاکید کرد: اگر منشا گرانی ها در استان باشد قابل کنترل است اما اگر منشا داخل استان  نباشد، توسط ما قابل کنترل نیست.

معاون صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در خصوص گرانی سایر اقلام که وارداتی نیز نیستند، گفت: افزایش ارز بیشتر روی افزایش قیمت مواد اولیه اثرگذار است.

وی با بیان اینکه امسال نمایشگاه بهاره در استان نداریم، تاکید کرد: تا پایان فروردین ۹۷ ما هیچگونه افزایش قیمتی نه در کالا و نه خدمات  نداریم مگر اینکه مواردی که منشا آن مشخص بوده و اجتناب ناپذیر باشد.

کد خبر 4245098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =