کشورهای جنوب شرق آسیا با راهکارهای افزایش تاثیر تحقیق آشنا شدند

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام سلسله کارگاه های «افزایش تاثیر تحقیق : راهکارهای عملی برای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی» ویژه کشورهای جنوب شرق آسیا را برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، سلسله کارگاه های «افزایش تاثیر تحقیق : راهکارهای عملی برای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی» در روزهای دوشنبه و سه شنبه ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ با حضور شرکت کنندگان از کشورهای اندونزی و مالزی، در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار شد.

شرکت کنندگان شامل مقامات وزارت دیانت اندونزی و برخی از روسا و معاونان دانشگاه ها و موسسات  پژوهشی اندونزی و مالزی و نیز سردبیران نشریات معتبر بودند.

برگزاری این کارگاه ها در ادامه امضا تفاهم نامه همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با دانشگاه های معتبر مالزی و همچنین وزارت علوم و دیانت اندونزی با پیگیری و هماهنگی توسط دکتر عباس قنبری رایزن علمی ایران در شرق آسیا صورت گرفت.

این کارگاه آموزشی در سه پنل علمی ارائه شد که در روز اول دو پنل شامل قوانین نمایه سازی نشریات در ISC، متد جدید نمایه سازی نشریات، سامانه پیشرفته ارسال نشریات به ISC، نحوه استفاده از پایگاه های ISC (از جمله Master Journal List،Journal Citation Reports ، Science Citation Index، و Journal Performance Indicators)، و آشنایی با پایگاه های ISI و Scopus  به شرکت کنندگان آموزش داده شد.

پنل سوم در روز دوم راهکارهای ارتقا جایگاه دانشگاه ها از جمله آشنایی با نظام های رتبه بندی جهانی Times و QS، تحلیل شرایط کنونی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی جنوب شرق آسیا، مقایسه تولیدات علمی کشورهای اسلامی در مقایسه با سایر کشورهای جهان، اثرگذاری علمی، پیشگامی علمی، و نحوه تالیف علمی ارائه شد.

از آنجا که افزایش اثرگذاری یا کیفیت تحقیقات یکی از مسائل مهم برای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سطح جهان محسوب می شود، در این سلسله کارگاه ها، راهکارهای ارتقا سطح اثرگذاری علمی در ابعاد مختلف فنآورانه، نوآورانه، اجتماعی، اقتصادی و دانشگاهی ارائه شد.

این امر به طور مستقیم بر رتبه دانشگاه در نظام های رتبه بندی و همچنین جایگاه دانشگاه در عرصه های بین المللی اثر می گذارد. در حال حاضر مهمترین شاخص برای سنجش میزان اثرگذاری یا مرجعیت علمی تعداد استنادهای دریافتی است.

در پایان این کارگاه دو روزه شرکت کنندگان از برگزاری چنین نشستی ابراز رضایت کرده و همکاری با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام را باعث رشد کمی و کیفی تولیدات علمی و ارتقا جایگاه دانشگاه های خود در رتبه بندی های بین المللی  دانسته و خواستار برگزاری کارگاه های مشابه در آینده نزدیک شدند.

اختتامیه این کارگاه در ساعت ۴:۳۰ بعداز ظهر روز ۱۵ اسفند انجام پذیرفت.

کمک به ارتقا سطح اثرگذاری علمی دانشگاه های عضو OIC و منطقه از جمله اهداف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری است که در این راستا تاکنون کارگاه های مختلفی برای محققان و سیاستگزاران علمی کشورهای اسلامی برگزار شده است که از آن جمله می توان به کارگاه های برگزار شده در دانشگاه های پاکستان (UHS)، مالزی (UiTM USM, UTM, ، UPM)، و هند (دانشگاه جامیا میلیا اسلامیا ، مرکز تحقیقاتی نیس کر هند، دانشگاه IIT دهلی، دانشگاه IIT رورکی) از سال ۱۳۹۵ تاکنون اشاره کرد.

کد خبر 4245606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =