مناقصات مربوط به فاز ١١ پارس جنوبی  به زودی نهایی می شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، از اتمام مرحله اول مناقصات طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی و انتخاب پیمانکاران خبر داد و گفت: بزودی نتیجه این مناقصات از سوی توتال به کارفرما اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از طرح های درحال توسعه پارس جنوبی گفت: سکوی فاز٢٢ پارس جنوبی فردا پنج شنبه از یارد صدرا در بوشهر بارگیری می شود.

وی با یادآوری اینکه زمستان امسال بطور مستمر، روزانه ٥٥٠ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی تولید شده، اعلام کرد: تا اواسط سال ٩٧ روزانه حدود دومیلیارد فوت مکعب به ظرفیت تولید گاز ترش از میدان پارس جنوبی افزوده می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه سکوهای فازهای ١٣،١٤ و٢٢ تا٢٤ با فاصله یک ماهه از هم آماده بارگیری و نصب می شوند، افزود: پیش بینی شده تا پایان اسفندماه و یا اوایل سال آینده، ١٤،٢ میلیون متر مکعب گاز از سکوی ١٤A و متعاقب آن در فواصل زمانی دو تا سه ماهه، سکوی دیگر این فاز (١٤c) و سکوهای فازهای ١٣ و٢٢ تا٢٤ هر کدام با ظرفیت٥٠٠ میلیون فوت مکعب(١٤،٢) به بهره برداری برسند. 

به گفته مشکین فام، با بهره برداری از فاز اول این طرح ها تا اواسط سال ٩٧، حدود دو میلیارد فوت مکعب معادل تقریبی ٥٦میلیون مترمکعب گاز ترش غنی به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده می شود.

وی، همچنین از اتمام فاز اول مناقصات طرح توسعه فاز ١١ و انتخاب پیمانکاران این طرح خبر داد و گفت: بزودی نتیجه این مناقصات از سوی توتال به کارفرما اعلام و جمع بندی نهایی انجام می شود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با یاداوری اینکه مطابق گفته وزیر نفت، اجرای قرارداد این طرح طبق برنامه و بدون وقفه پیش می رود، افزود: هم اکنون بسته های مناقصات پیمان های اجرایی توسط توتال درحال بررسی نهایی است.

مشکین فام در ادامه به برنامه های اجرایی درباره کاهش گاز فلر در پارس جنوبی اشاره کرد و با یاداوری پیاده سازی این طرح در فازهای ٢و٣ ، از مراحل پایانی طراحی این پروژه خبر داد و افزود: عملیات اجرایی کاهش گازهای فلر در این فازها پس از این مرحله آغاز شده و مشابه این برنامه در سایر فازها نیز اجرایی خواهد شد.

وی به تکمیل عملیات احداث خط لوله میانی فازهای ٦، ٧ و ٨ و ٤ و٥ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از این خط لوله ،انتقال حدود ١٢ میلیون متر مکعب گاز ترش فازهای٦ تا٨ باهدف شیرین سازی ذر پالایشگاه فازهای٤ و٥ امکان پذیر می شود.

 

کد خبر 4246219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =