سفیر اکوادور به طرح «بی‌زباله» پیوست

سفیر اکوادور در ایران به منظور مشارکت در اجرای طرح پاکسازی زباله ماسال در راستای کمپین «بی‌زباله» به همراه معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست، وارد گیلان شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، خرمن اورتگا سفیر کشور اکوادورر در ایران در سفری یکروزه چهارشنبه شانزدهم اسفندماه به استان گیلان وارد و با استاندار گیلان دیدار کرد.

منابع محیط زیست گیلان میراث ملی و جهانی است

مصطفی سالاری استاندار گیلان در این دیدار با اشاره به شباهت تجاری ایران و اکوادور، گفت: زمینه های بسیاری برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.

سالاری با یادآوری شرایط شکننده محیط زیست گیلان، خاطرنشان کرد: منابع طبیعی و محیط زیست گیلان میراث جهانی و مالی است زیرا محیط زیست موضوعی فرامرزی است و از این رو در رفع چالش های محیط زیستی نیز باید همکاری های منطقه ای و بین المللی شکل گیرد.

استاندار گیلان اشاره ای هم به تنوع منابع آبی گیلان همچون دریا، تالاب ها، رودخانه ها و آب بندان ها داشت و افزود: بیش از دو هزار آب بندان و ۵۰ رشته رودخانه در استان وجود دارد و حفظ منابع طبیع به ویژه جنگل و تالاب های استان از جمله مهم ترین اولویت ها است.  

سالاری گفت: مصمم به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست استان، بهره برداری پایدار از منابع با روش هایی همچون توسعه اکوتوریسم داشته باشیم و در همین راستا به جهت تشابه اقلیم گیلان و اکوادور، مایل به گسترش همکاری های محیط زیست میان دو کشور هستیم.

اعلام تمایل اکوادور برای همکاری در رفع مشکلات محیط زیست گیلان

بنابراین گزارش، خرمن اورتگا سفیر اکوادور نیز در این دیدار ضمن اعلام تمایل اکوادور برای همکاری در رفع چالش های محیط زیستی گیلان، گفت: متاسفانه افزایش استفاده از پلاستیک یکی از مهم ترین چالش های کنونی محیط زیست در دنیا است که آموزش عمومی و رسانه ها می توانند نقش مهمی در کاهش و رفع این آسیب داشته باشند.

اورتگا اشاره ای هم به زیبایی و تنوع گیلان در حوزه هایی همچون کشاورزی، گردشگری طبیعی و غذایی داشت و اظهار کرد: برطرف کردن چالش های محیط زیستی گیلان می تواند سهمی مهم در ارتقاء این استان زیبا در گردشگری داشته باشد.

عدم ساماندهی وضعیت پسماند کشور می تواند منجر به گستردگی این چالش در حوزه های دیگر شود

همچنین، کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در این دیدار با تاکید بر اهمیت چالش پسماند در کشور به ویژه در استان های شمالی، تصریح کرد: عدم ساماندهی وضعیت پسماند، می تواند این چالش محیط زیستی را به یکی از بزرگترین چالش های آتی کشور در حوزه های مختلف همچون بهداشت، سلامت و اقتصاد تبدیل کند.

مدنی ضمن یادآوری لزوم ارتقاء فرهنگ و آموزش عمومی جامعه در خصوص کاهش تولید زباله، تفکیک از مبداء و بازیافت، خاطرنشان کرد: باید از تجربه های موفق جهانی در این حوزه بهره گرفت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به جهانی بودن محیط زیست، گفت: ایران و اکوادور می توانند در زمینه محیط زیست همکاری داشته باشند.

بازدید از پناهگاه حیات وحش سلکه و مرکز بازدید کنندگان جیر سر باقر خاله، مشارکت در برنامه پاکسازی زباله ماسال در راستای کمپین "بی زباله" به همراه کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست، دیدار با استاندار گیلان و غرس نهال از جمله برنامه های سفر یکروزه خرمن اورتگا سفیر کشور اکوادورر در ایران به گیلان است.

برنامه صد روزه دوم معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست برای بازه زمانی اول دی ماه سال جاری تا پایان ۱۳ فروردین ماه سال آتی (۱۳۹۷)، تحت عنوان «بی‌زباله» بر موضوع پسماند به عنوان یکی از چالش های مهم محیط زیست کشور تمرکز دارد.

اجرای طرح بی زباله روز ۱۵ بهمن ماه با فراخوان و دعوت کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست از کارکنان این سازمان برای همراهی وی در پاکسازی پارک طبیعت پردیسان همزمان با ۱۶ بهمن ماه به منظور ایجاد و تسری فرهنگ مسئولیت پذیری و باور اصل «از خودمان شروع کنیم» در سطح رسانه ها و جامعه مطرح شد.

در ادامه فراگیری طرح، مدنی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی در خصوص کاهش تولید و بازیافت زباله و در راستای ابلاغ سازمان حفاظت محیط زیست برای ممنوعیت استفاده از بطری آب معدنی در این سازمان و ادارات تابعه، روز ۱۲ اسفندماه، همزمان با حضور و سخنرانی در شورای شهر رشت از اعضای این شورا خواست، استفاده از بطری آب معدنی در شورا را ممنوع اعلام کنند و پیرو همین پیشنهاد، شورای شهر رشت، ممنوعیت استفاده از بطری آب معدنی و ظروف یکبار مصرف را در همان جلسه به تصویب رساند.

اقدامی مثبت که به فاصله یک روز، از سوی شورای شهر تبریز تکرار شد و رئیس کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار شورای اسلامی شهر تبریز در پایان جلسه رسمی روز یکشنبه ۱۳ اسفندماه این شورا، اعلام کرد، در راستای کاهش تولید زباله های پلاستیکی و فرهنگ سازی در سطح عمومی نسبت به کاهش تولید زباله با محوریت شعار «از خودمان شروع کنیم»، از جلسه آتی شورا، استفاده از ظروف یکبار مصرف و بطری های پلاستیکی آب ممنوع است.

کد خبر 4246300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =