تحقق بودجه های پژوهشی سال 86 نباید با بهانه جویی مواجه شود / رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام آغاز شد

سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی (GDP) برای سال آینده با توافق با سازمان مدیریت و برنامه ریزی 26/1 صدم درصد درنظر گرفته شده که رقمی منطقی است و بهانه ای برای محقق نشدن آن توسط مسئولین نباید وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر "منصور کبگانیان" روز گذشته در جمع خبرنگاران در خصوص تصمیمات چهاردهمین کمیسیون دائمی شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری گفت: در این جلسه با حضور معاونین و نمایندگان آموزشی و پژوهشی وزارتخانه های مختلف، آئین نامه تشکیل کمیته های تخصصی بررسی شد.

وی با بیان اینکه از تمام وزارتخانه ها باید نماینده ای در این کمیته هاعضو باشد، افزود: با تشکیل 10 کمیته تخصصی و 2 کمیته سیاستگذاری، جهت دهی به علم و فناوری کشور بهبود می یابد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت : همچنین برای تشکیل موقت این کمیته ها نیز تصمیم گرفته شد، روسای کمیته ها باید با حکم رئیس جمهور منصوب شوند اما در این جلسه مقرر شد کمیته ها به صورت موقت با داشتن دبیر تشکیل شوند.

وی اضافه کرد : پس از تشکیل این کمیته ها سیاستگذاری های مربوط به بودجه نیز آغاز می شود و در هر حوزه ای از علم و فناوری جهت دهی لازم صورت می گیرد.

کبگانیان تأکید کرد: به ازای هر تصمیمی که در کمیسیون دائمی اخذ می شود مراتب اجرایی آن نیز در معاونت پژوهشی اجرا می شود.

وی با اشاره به بودجه سال آینده پژوهشی کشور افزود: سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی برای سال آینده، بدون احتساب در آمد شرکت ها 26/1 صدم درصد و با احتساب آن 3/1 صدم درصد برآورده شده که رقمی منطقی است و بهانه ای برای محقق نشدن آن توسط مسئولین نباید وجود داشته باشد. این رقم برای بررسی بیشتر در هیات دولت و پس از آن در هفته آینده به مجلس می رود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در خصوص هفته پژوهش و تأخیر در برگزاری آن در سال جاری گفت: تمامی فعالیت های هفته پژوهش به تعویق نیفتاده است و برخی از فعالیت ها به دلیل هماهنگی صورت گرفته در گذشته مانند هر سال انجام شد. اما فعالیت های ملی در هفته پژوهش با توجه به تحت الشعاع قرار گرفتن در جو انتخابات به تعویق افتاد.

وی اضافه کرد: البته برای سال آینده در نظر داریم هفته پژوهش را در فصل سرد سال برگزار نکنیم و با موافقت با مسئولین روز مناسبی را در فصل بهار برای این منظور تدارک ببینیم.

دکتر کبگانیان با اشاره به برنامه جدید وزارت علوم مبنی بر رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام گفت: این موضوع پس از اجلاس وزاری علوم کشور های جهان اسلام در کویت به معاونت پژوهشی وزارت علوم محول شده است تا بدین وسیله شاخص های رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام و 500 دانشگاه برتر دنیا مشخص شود و پس از آن دانشگاه ها بتوانند با حمایت مسئولین وارد رقابت های بین المللی شوند.

وی با بیان اینکه رقابت های دانشگاه ها در حال حاضر بیشتر بر سر موضوعات پژوهشی است، افزود: بدین ترتیب معاونت پژوهشی وزارت علوم با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت هماهنگی های لازم را در زمینه رتبه بندی و شاخص های دانشگاه هایی که علوم پزشکی آنها جدا است انجام می دهد. این دانشگاه ها باید با یکدیگر در خصوص ارائه مقالات علمی و دیگر معیارهای تولید علم به صورت هماهنگ با یکدیگر حرکت کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: شاخص های در نظر گرفته شده برای رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام با کشورهای دیگر به طور کلی یکسان است و عمده این شاخص ها مشترک هستند، اما در برخی موارد با در نظر گرفتن نگرش های علم و فناوری با سایر کشور متفاوت است.

کد خبر 424658

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =