تبدیل شهر بین المللی تهران به مرکز دیپلماسی شهری کشور

شهردار تهران گفت: تهران به عنوان شهری بین المللی که می تواند مرکز دیپلماسی شهری کشور باشد، در آینده نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی نجفی صبح امروز طی سخنانی در «آئین کاشت درخت صلح و دوستی» که با حضور هیات های دیپلماتیک که در محل بوستان نوروز برگزار شد، ضمن تشکر از وزیر امور خارجه و نمایندگان هیات های دیپلماتیک برای حضور در این مراسم و مشارکت در سبزتر شدن شهر تهران، تاکید کرد: محیط زیست در عین حال که با چالش ها و مشکلاتی در همه دنیا مواجه است، از قابلیت ها و ظرفیت های زیادی نیز برخوردار است که یکی از آنها ایجاد ظرفیت برای گفت و گوهای ملی، منطقه ای و بین المللی به خاطر احساس نگرانی به آینده بشر و محیط زیست است.

وی ادامه داد: در همین راستا به طور طبیعی فضایی ایجاد شده که امکان گفت و گوی عمیق تر، دوستانه تر و صمیمی تری برای همه را فراهم کرده است؛ از آن جهت که گفت و گو نقطه آغاز برآیند دسترسی به صلح است، می تواند یکی از ارزنده ترین امتیازات محیط زیست باشد و به عنوان ابزار عمومی در بین مردم، سیاستمداران، سیاست سازان و جامعه بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

شهردار تهران درخت را در همه دنیا سنبل سرزندگی، سرسبزی و قدرت در عین تواضع، دهندگی و بخشش بدون منت دانست و گفت: امروز در هفتمین روز از هفته درختکاری، روز خود را بر نشاندن درخت دوستی و صلح به عنوان پیام درخت آغاز می کنیم.

نجفی ابراز کرد: درخت بدون هیاهو و سر و و صدا، پیام صلح و دوستی را به خاطر سرسبزی، دهندگی، بخشش، قدرت و تواضع منتقل می کند و از این رو است که امروز نیز همین پیام را برای نام مراسم انتخاب کرده ایم.

وی افزود: شهرداری تهران عزم جدی دارد که تهران را به شهری زیست پذیر در نُرم های بین المللی تبدیل کند؛ امیدواریم طی چند سال آینده تغییراتی در تهران ایجاد کنیم که هم شهروندان تهرانی و هم میهمانان لذت بیشتری از زندگی در تهران را درک کرده و احساس آرامش و آسایش بیشتری از زندگی در شهر تهران داشته باشند.

شهردار تهران از پایداری و تاب آوری، هوشمندسازی و دانش بنیان کردن اقتصاد شهر به عنوان اصلی ترین محورهای فعالیت شهرداری یاد کرد و گفت: طبیعی است که دسترسی به این اهداف بسیار مهم، بلند و پیچیده بدون توسعه ارتباطات و همکاری با شهرداری های بزرگ دنیا و شهرهای توسعه یافته امکان پذیر نیست.

نجفی تاکید کرد: ما با روی باز از ارتباطات بین شهری و دیپلماسی شهری استقبال کرده و امیدواریم نمایندگان دیپلماتیک کشورهای مختلف و نمایندگان سازمان های بین المللی در تهران این پیام ما را به کشورهای خودشان منتقل کنند؛ چرا که ما برای همکاری های چندجانبه و همه جانبه در سطح جهانی و توسعه روابط و مناسبات بین الملی آمادگی داریم و این همکاری ها را با اشتیاق و روی باز می پذیریم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که تهران به عنوان شهری بین المللی که می تواند مرکز دیپلماسی شهری کشور باشد، در آینده نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کند.

کد خبر 4246706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =