ایلام با شعار«گردشگری ارزان» مهیای نوروز ۹۷ شد

ایلام-استان ایلام با جاذبه‌های متعدد و با شعار «گردشگری ارزان» در حالی مهیای نوروز شده که بررسی ها نشان می دهد هر ساله بر تعداد گردشگران و مسافران این استان افزوده می شود.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: یکی از مهمترین مولفه های اقتصادی در سطح جهان صنعت گردشگری است که به عنوان سومین صنعت حائز اهمیت به شمار می رود. در این شرایط کشور ما هم شرایط ویژه ای را در بحث گردشگری دارد و از همه مهمتر استان ایلام به عنوان یکی از استان های چهار فصل است که از لحاظ جاذبه های تاریخی و طبیعی آثار متعددی دارد.

 از لحاظ جاذبه های طبیعی ایلام یکی از زیباترین استان های کشور به شمار می رود، از لحاظ مذهبی علاوه بر امامزاده ها، این استان نزدیک ترین مرز را با اماکن مذهبی کشور عراق  و عتبات دارد.

استان ایلام در غربی ترین قسمت ایران قرار گرفته که بهاری زیبا، تابستانی دلچسب و پاییزی هزار رنگ و زمستانی سپید دارد و با توجه به این که در آستانه نوروز و فصل مسافرت هستیم، استان ایلام نیز در همین راستا همانند بسیاری از استان های کشور آماده پذیرایی از گردشگران و مسافرین نوروزی است.

پیک سفر به استان ایلام

عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه اظهار داشت: در طول سال به جز ایام تابستان دو ایام خاص را داریم که به عنوان پیک سفر محسوب می شوند. این ایام شامل نوروز و ایام اربعین در استان است.

وی افزود: پیک سفر در ایام اربعین بیشتر شامل مسافرانی است که به عنوان معبر از استان عبور می کنند، اما بحث اصلی در حوزه گردشگری ایام پیک سفر در نوروز است که به عنوان یک فرصت بسیار خوب و استثنایی برای معرفی استان و نیز جهت توسعه گردشگری به شمار می رود.

 اقامت ۴۳۹ هزار نفر مسافر در واحدهای گردشگری طی ایام نوروز در استان 

شنبه زاده اضافه کرد: بر اساس دستور العملی که وجود دارد آماری که برای اقامت گردشگران ثبت می شود مربوط به واحدهای گردشگری است، یعنی مسافرینی که شب را در کمپ ها، خانه مسافرها، هتل ها، هتل آپارتمان ها، مدارس، مهمان سراها و مکان هایی که در این جهت در استان ثبت شده اقامت می کنند، در سال ۹۵ آمار این مسافران ۴۳۹ هزار نفر به استان بود که در مقایسه با جمعیت استان  یک آمار بسیار خوبی است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: ۲۴ دستگاه در استان عضو ستاد خدمات سفر هستند که تاکنون جلسات متعددی در  زمینه برنامه ریزی برای نوروز ۹۷ برگزار شده و همه دستگاه های عضو فعالیت های خود را تشریح کردند.

وی تصریح کرد: عمده ترین حوزه ای که بر روی آن تاکید فراوان بوده حوزه اسکان است، در این خصوص با اعلام آمادگی آموزش و پرورش مدارس استان تجهیز شده، همچنین ۸ کمپ خود سازمان میراث فرهنگی در نقاط مختلف مانند بخش سیوان، کلم، آبدانان، دره شهر، مهران که جزو کمپ های اقامتی در استان هستند و سعی بر این شده که این کمپ ها در مناطق طبیعی برپا شوند، مسافران می توانند از آنها استفاده کنند. 

۱۸ هتل و هتل آپارتمان در نقاط مختلف استان جهت اسکان مسافران

شنبه زاده در ادامه گفت: ۱۸ هتل و هتل آپارتمان در نقاط مختلف استان برای مسافران نوروزی آماده و مهیا شده است، در خصوص وضعیت هتل های استان تا سال گذشته مشکلاتی در بحث کیفیت این هتل ها وجود داشت که کمبود هتل ۴ و ۵ ستاره در استان کاملا نمود خود را دارد.

وی افزود: در خصوص هتل ۴ ستاره در استان نیز زمین احداث این هتل واگذار شده و سرمایه گذار در حال انجام کارهای آن است، اجرای طرح مقداری زمان بر است که نیازمند کمک برخی از دستگاه ها اجرایی دیگر هستیم.

شنبه زاده افزود: بر اساس درجه بندی هتل ها که سال گذشته توسط شرکت استاندارد سازی انجام شد، بازرسی و ارزیابی لازم انجام گرفت و یک فرصت ۶ ماهه به صاحبان این هتل ها داده شد که مسائل و مشکلات هتل ها را برطرف کنند و استاندارد شوند، بسیاری از این واحدها این اقدامات را انجام دادند.

وی بیان داشت: هم اکنون در استان یک هتل سه ستاره وجود دارد و امکانات آن بسیار خوب است. تغییرات خوبی در تجهیزات این هتل انجام شده است، یک هتل دیگر نیز هم اکنون  ۲ ستاره گرفته در حالی که این هتل قبلا یک ستاره بود ولی الان تجهیزات و امکانات زیادی به این هتل اضافه شده است.

شنبه زاده تصریح کرد: در خصوص اقامتگاه های بوم گردی اقدامات بسیار خوبی در حال انجام است، حدود ۱۰ اقامتگاه بوم گردی در ایام  نوروز آماده شده و ۲۰ اقامتگاه بوم گردی دیگر نیز برای نوروز در دست اقدام است.

وی عنوان کرد: در این اقامتگاه های بوم گردی عمدتا سعی بر این شده که در روستاهایی که قابلیت گردشگر پذیری دارند مانند خوران ایوان، زنجیره چرداول، حیدرآباد، کلم، میرغلام هاشمی در دره شهر و پشت قلعه آبدانان احداث شوند.

برپایی نوروزگاه امسال در قلعه والی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: نوروزگاه اصلی و نمایشگاه صنایع دستی استان ایلام طی ایام نوروز ۹۷ در قلعه والی برپا می شود.

شنبه زاده تصریح کرد:  همچنین سعی ما بر این است که در ایام لحظه تحویل سال نیز در قلعه والی برنامه خاصی را داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام به برنامه مسئولان برای گردشگران در ایام نوروز اشاره و تصریح کرد: برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات در قلعه والی و شهرستان‌ها، اجرای آیین‌های سنتی در محل جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها و قلعه والی، برپایی چادرهای عشایری در مسیرهای گردشگری با ارائه خدمات به‌رسم سنتی به مسافران از برنامه‌های استان برای گردشگران است.

عوامل موثر در معرفی جاذبه های گردشگری استان

نورالدین محسنی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایلام هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مهمترین ابزارهایی که می توان از طریق آن جاذبه های گردشگری استان را معرفی کرد صدا و سیما و رسانه ها هستند.

وی افزود: دیگر ابزارهایی که برای معرفی جاذبه های گردشگری استان انجام گرفته کتاب، بروشور و نمایشگاه ها است، جاذبه های گردشگری استان را در آن نمایشگاه ها در معرض دید عموم قرار می دهیم.

محسنی افزود: همچنین فیلم های مستندی که از طریق صداو سیما پخش می شود، سازمان های فرهنگی نیز می توانند در این زمینه به میراث فرهنگی کمک شایانی کنند، دانشگاه ها و مراکز علمی نیز بسیار موثر و کمک کننده هستند.

معاون صنایع دستی افزود: متاسفانه مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که در خود استان بسیاری از مردم جاذبه های دیدنی و گردشگری استان را ندیده اند، ما هم باید در همه ابعاد برای معرفی استان باید تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: شعار ما «گردشگری ارزان به ایلام» است که در حال فراهم ساختن زیرساخت های آن هستیم یعنی اینکه شخص گردشگر که به استان سفر می کند با کمترین هزینه بیشترین استفاده را از طبیعت زیبای ایلام، اماکن تاریخی و مذهبی و دیگر جاذبه های استان داشته باشد.

اقدامات انجام گرفته در بحث گردشگری ارزان

محسنی اضافه کرد: گردشگری که وارد استان می شود اول از همه به اسکان نیاز دارد، در این زمینه تلاش شده قیمت اماکن از جمله هتل ها، رستوران ها پایین آورده شود.

وی افزود: برای اسکان گردشگران از  مهمانسرای ادارات نیز استفاده می شود که اسکان گردشگران را به حداقل برسانیم و هزینه آنها را پایین آوریم.

معاون میراث فرهنگی استان افزود: در بحث غذا نیز صحبت ها و کارهای بسیاری خوبی انجام گرفته و اقداماتی در دست اجرا داریم که هزینه غذا را تا حد امکان پایین آوریم.

کوه‌های سربه فلک کشیده استان، طبیعت بکر خدادادی، چهارفصل بودن استان در هر فصل از سال، درختان کهن‌سال بلوط و ارژن و کیکم و غیره، غار زینه گان، غار طبیعی مژاره، غار طبیعی خفاش، چشمه‌های آب گرم دهلران، مناظر طبیعی سراب آبدانان، دریاچه دوقلوی آبدانان، تنگ بهرام چوبینِ، آبشار ماربره و ملکشاهی، دره ییلاقی کلم بدره، طبیعت بی‌نظیر سیروان و چرداول، تفرجگاه‌های جنگلی کنارسر مهران، شکارگاه شرازول ایوان و طبیعت کنار آن و .... از جلوه‌ها و مناطق طبیعی استان ایلام هستند که نمونه‌های آن‌ها کمتر می‌توان در کشور دید.

تپه باستانی علی کش با قدمت ۹ هزارساله، آثار خرابه‌های شهر سیمره، شهر باستانی سیروان، غار کول کنی ماژین، آتشکده چهارطاقی، قلعه جهانگیر آباد، آثار قلعه تاریخی و آتشکده سام، ۱۶۰ تپه و آثار باستانی هلیلان، آتشکده سه پا، غار طلسم، طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیاهکل و... از آثار تاریخی و باستانی استان ایلام هستند که جلوه‌های زیبایی به این دیار بخشیده است.

ایلام یا همان سرزمین رنگ‌ها به دلیل داشتن طبیعت زیبای خدادادی و وجود کوه‌های سربه فلک کشیده قلارنگ، مانشت، سیوان، مله گون، کبیرکوه، ششکلان، قلاقیران و تعداد کثیری دیگر، آوازه مردان و زنان سخت کوش و حماسه‌ساز آن در بزم ورزم که از دهل و سرنا شنیده می‌شود، به‌عنوان استانی مهمان‌نواز پذیرای گردشگران و دوستداران زیبایی، فرهنگ و هنر و تاریخ و تمدن است.

از دریاچه دوقلوی سیاه گاو تا طاق شیرین و فرهاد

قلعه والی، کاخ فلاحتی، سنگ‌نوشته قوچ علی، تنگه ارغوان، تنگ دالاهو، تفرجگاه تجریان، کوه قلاقیران، امامزاده‌ها، تپه قلا در چوار، پارک تفریحی چغاء سبز و.... از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایلام هستند.

پشت قلعه، آثار تاریخی قلعه هزارانی، غار طبیعی مژاره، دریاچه دوقلو سیاه گاو، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی کوه اناران و مناظر طبیعی کبیرکوه، امامزاده‌ها و... از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام هستند.

آتشکده سیاهگل، طاق شیرین و فرهاد، آثار تاریخی روستای سرتنگ، شهر تاریخی جوی زر، تفرجگاه ییلاقی خوران، تفرجگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، غار طلسم، شکارگاه شیره زول، دره زیبا و طبیعی دانوک، چشمه سفید در کوه‌های مانشت و... از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایوان از توابع استان ایلام هستند.

از مهم‌ترین آثار شهرستان دره شهر نیز می‌توان به آثار خرابه‌های شهر تاریخی سیمره، آسیاب آبی و قلعه شیخ ماخو ، قلعه میرغلام، تنگه بهرام چوبی، قلعه هاشمی ،بنای چهار طاقی، پل تاریخی گاومیشان ، آثار پل تاریخی چم نشت، آبشار ماربره، امامزاده های منطقه و... اشاره کرد.

کد خبر 4247373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =