فعالیت ۳۹۸ کانون فرهنگی مساجد/ بانک اطلاعات نخبگان تدوین می‌شود

خرم‌آباد- سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان از فعالیت ۳۹۸ کانون فرهنگی و هنری مساجد در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد ابدالی پور در جمع خبرنگاران در سخنانی بابیان اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد یکی از گسترده‌ترین شبکه فرهنگی در کشور محسوب می‌شوند اظهار داشت: مسجد از صدر اسلام کارکردهای مختلف داشته و پایگاه اجتماعی، نماد هویت دینی و دانشگاهی برای تربیت صحیح بوده و امروز هم  مسجد می‌تواند سنگر مقابله با توطئه‌های دشمنان باشد.

وی با تأکید بر ضرورت احیای کارکردها مسجد در جامعه، گفت: غفلت از نقش مهم و مؤثر مسجد می‌تواند بستر آسیب‌های اجتماعی در جامعه باشد.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان در ادامه سخنان خود بابیان اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باهدف مقابله با توطئه‌های فرهنگی دشمنان و همچنین جذب جوانان به مساجد راه‌اندازی شده‌اند تصریح کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سال ۷۱ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به‌منظور مقابله با شبیخون فرهنگی تأسیس شد.

ابدالی پور راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی و هنری، تجهیز کتابخانه‌های مساجد، آموزش نیروهای مستعد و جوان در مساجد، برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی، فعالیت‌های متنوع قرآنی، برگزاری دوره‌های هدفمند، حضور در مساجد دانشگاه‌ها، راه‌اندازی مراکز دیجیتال در مساجد، کتابخانه‌های عمومی در مساجد را ازجمله محورهای فعالیت این کانون عنوان کرد و گفت: این امر نشانه توجه ویژه دولت به کیفی سازی فعالیت‌ها در این مراکز است.

وی با تأکید بر اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بهترین مرجع برای برنامه‌ریزی و هدایت فعالیت‌های فرهنگی و همچنین تشویق و ترغیب نسل جوان و نوجوان  به مسجد است گفت: اصول حاکم برجهت گیری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شامل سه محور اصلی مسجد محوری، تربیت محوری و جوان‌گرایی است.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان از فعالیت ۳۹۸ کانون فرهنگی هنری مسجد در لرستان خبر داد و افزود: همچنین ۱۰۲ کتابخانه مسجد، ۵۰۰ مرکز طرح تلاوت نور، ۲۶ مرکز خانه نور، ۴۱ کانون ویژه شامل مصلای و دانشگاه، سه باب خانه دیجیتال  در استان فعال‌شده است.

ابدالی پور با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی نخبگان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد لرستان در حال تدوین است گفت: در این راستا در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان برنامه‌ریزی مناسب برای شناسایی نخبگان و افراد بااستعداد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان به‌عمل‌آمده است.

وی با تأکید بر اینکه رویکرد دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در لرستان تلاش برای کادر سازی، کیفی سازی برنامه‌های کانون‌های، شبکه‌سازی و توانمندسازی ظرفیت‌های فرهنگی اهالی مسجد است افزود: با توجه به اینکه تاکنون ربع قرن از تلاش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌گذرد روز ۲۲ اسفند همایش بزرگداشت سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان برگزار می‌شود.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان بیان داشت: به مناسبت سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برنامه‌های مختلفی مانند دیدار با ائمه جمعه، فرمانداران، روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و برپایی نمایشگاه دستاوردهای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، برگزاری محافل انس با قرآن و همایش تجلیل از ائمه جماعت مدیران و رابطان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برگزار می‌شود.

کد خبر 4247813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =