زاینده‌رود اکنون مرده‌رود شده است

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: هویت شهر اصفهان به آب وابسته است، اما متأسفانه به دلیل بی توجهی به برخی از مسائل، زاینده رود اکنون «مرده‌رود» است.  

به گزارش خبرنگار مهر کاوه مدنی در همایش اصفهان بی‌زباله با بیان اینکه اصفهان بی زباله شعار نیست و این مهم محقق شدنی است، افزود: اصفهان افتخارات تاریخی زیادی کسب کرده و به طور حتم می تواند افتخارات دیگری نیز کسب کند. این شهر بزرگ می تواند محل آموزش باشد به گونه ای که گردشگر به خود اجازه ندهد به حریم محیط زیست تجاوز کند.  

وی با بیان اینکه باید در مقابل اشتباهات محیط زیستی مردم واکنش نشان دهیم، بیان داشت: باید از پلاستیک که دشمن محیط زیست است صرف نظر کنیم،  طرح استفاده از پک‌های غیرپلاستیکی در بازارهای کوثر اجرا و خوشبختانه در کشور زبانزد شد. این موضوع نشان می دهد که اصفهان می‌تواند آموزش های لازم را در حوزه محیط زیست به کشور ارایه دهد.  

مدنی با بیان اینکه برخی باور دارند نباید به دلیل کم آبی سبزه کاشت کنند و به جای آن باید درخت کاشته شود، گفت: باید در نظر داشت که درخت بیشتر از سبزه آب مصرف می‌کند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اگر افراد روزی یک زباله از روی زمین بردارند به طور حتم به خود و دیگران اجازه نمی دهند حتی کوچکترین زباله را در شهر بریزند، افزود: همان گونه که برخی از قوانین رانندگی مانند بستن کمربند خودرو در بین افراد نهادینه شد، پاکیزگی محیط زیست و اصفهان بدون زباله نیز می تواند در بین افراد نهادینه شود و اصفهان بی زباله هم یک شعار نخواهد بود.  

در ادامه این همایش، کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت از محیط زیست ایران با اهدای لوح از مدیریت شهری اصفهان برای تهیه طرح «"ممنوعیت استفاده از بطری آب در جلسات شورای شهر، شهرداری و سازمانهای وابسته» در همایش اصفهان بی زباله تقدیر و این لوح را به نمایندگان شورای شهر اصفهان تقدیم کرد. در این همایش همچنین از ربات تلگرامی پویش «پیمان برای زمین» با حضور حسن اکلیلی هنرمند اصفهانی و مسعود صرامی کارآفرین و مدیرعامل شهرک سلامت، رونمایی شد.  

کد خبر 4249161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =