مردم خسارت های محیط زیستی چهارشنبه سوری را کاهش دهند

سنندج- اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با صدور اطلاعیه ای از مردم خواست چهارشنبه سوری را با حفظ محیط زیست سازگار کنند وخسارت های محیط زیستی را کاهش دهند.

به گزارش خبرنگارمهر، در این اطلاعیه آمده است، شب چهارشنبه سوری نزدیک است، اما چهارشنبه سوری سالهاست که دیگر با چهارشنبه سوری که باید باشد، فاصله گرفته است. چهارشنبه سوری سال هاست که  به چهارشنبه سوزی تبدیل  شده است.

این همه مواد محترقه  و منفجره، ترقه های جورواجور، فشفشه های رنگارنگ چینی، آتش زدن لاستیک  خودرو و... آرام آرام، جانشین رسوم کهن و دلپذیر پایکوبی و جشن، قاشق زنی، کومه های بوته های خار برای آتش زدن و ماتاو و کوزی لب بام شده اند.

چهارشنبه سوری دیگرطعم و بوی چهارشنبه سوری های قدیم را ندارد.کسی دیگراز روی آتش نمی پرد. کسی دیگرنمی خواند. ( زردی من از تو، سرخی تو از من ) سر و صدای شب چهارشنبه  سوری  و ایام  نوروز، یادآورمیدان جنگ است.

 صدایی  گر شنیدی، صحبت  ترقه  و نارنجک دستی و دینامیت کپسولی است. بویی اگربه مشامت  رسید، بوی دود لاستیک، باروت ، زرنیخ، پوست  وگوشت واستخوان سوخته است. بیمارستان ها و نیروی انتظامی آماده باش هستند و بازارآتش نشانی  و اورژانس گرم است، فضای مجازی همچون ماهی  بیرون افتاده از آب، برای این سوژه ی جذاب و معرکه له له می زند.

مهم ترین پیام و آموزه ی چهارشنبه سوری در دادن سرخی و گرفتن زردی است، در نیکویی بی منت و بخشش بی پایان است، دراین دنیای وانفسای مادی که پول و مال اندوزی افسارگسیخته، حرف اول و آخر را می زند، آن چیزی که به شدت محتاج  نیکی های ما  و زدودن  زردی های  رخساره  و پیکر نحیفش است، محیط زیست و طبیعت مان است که سخت مجروح و دردمند شده است.

بیاییم در حد توان مان، خسارت های محیط زیستی چهارشنبه سوری را کاهش دهیم. آلودگی های صوتی این شب را مهار کنیم. میزان انتشار آلاینده های هوا را کم کنیم و این رسم دلپذیر و شاد را با آموزه های محیط زیستی همراه کنیم.

به جای شکستن تنه و شاخ و برگ درختان برای آتش زدن، نهالی بکاریم.

قسمتی ازهزینه ی خرید  ترقه  و مواد منفجره و فشفشه های چینی  را به خرید پرندگان اسیر در قفس اختصاص دهیم و سپس آنها را در طبیعت آزاد کنیم.

ازآتش زدن لاستیک خودرو و لوازم پلاستیکی خودداری کنیم. این وسایل ساعت ها می سوزند و آسمان تاریک شب را تیره و تارتر می کنند.

در پایان مراسم چهارشنبه سوری، پسماندها و زباله های تولید شده را جمع آوری کنیم  تا باری از دوش رفتگران شریف و زحمتکش شهرمان برداشته باشیم.

به یاد داشته باشیم، شاید درهمسایگی مان  فرد سالمند بیماری در حال استراحت باشد، درشب های منتهی به چهارشنبه سوری، آخرین شب چهارشنبه سال و ایام نوروز، مراعات حال بیماران و سالمندان را ازیاد نبریم و به حقوق آنان احترام بگذاریم.

کد خبر 4249859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =